SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
Uçuş iznini nerede talep ediyorsunuz? Eğer şehir içi bir yer ise ticari ehliyetiniz olması gerekiyor. minumum iha0 ticari olmalı. Bunun dışında eğer ehliyetiniz varsa drone sigortanız olması gerekiyor o da tamamsa 9km yarıçapta havaalanı varsa telsiz haberleşme belgesine sahip olmanız gerekiyor. Bunların hepsi tamamsa geriye bir ihtimal kalıyor, siz sivil havacılıktan talep oluşturuyorsunuz, yukarıda yazdıklarım tamam ise sivil havacılık belgelerini uçuş yapmak istediğiniz valiliğe gönderir. Valilikten bazen güvenlik sebebiyle onay gelmiyor bazen de sistemler çok yeni olduğu için valilik çalışanları konu hakkında çok bilgili olmadığından geri dönüş gecikip uçuş talebiniz iptal ediliyor olabilir.
Bilgilendirme için teşekkürler, onaya gitti bakalım izin çıkacak mı merak ediyorum.Kısaca yerleşim yerinde uçma diyorlar, meskun mahal dışında da izne gerek yok deniyor. O zaman bu sitenin ticari uçuşlar dışında bir kullanım amacı yok.

Sitenin bence en önemli amacı tüm droneları kayıtlı hale getirmek. İlerleyen dönemlerde bu süreçler daha kolaylaşacaktır diye umuyorum. Dediğiniz doğru ticari pilot (yalnız bunun anlamı uçuştan para kazanmak değil) değilseniz şehir içi uçuş izniniz yok demek oluyor ki şunu da belirteyim böyle bir uçuşta yakalanırsanız ve polis rapor tutarsa cezası 6bin. Ama drone kayıtlı değilse çok daha fazla cezası oluyor. Yeni bir drone aldığınızda bu sisteme üye olmadan alamıyorsunuz doğrudan bu sistem aracılığıyla adınıza kayıt açılıyor. Satın alma işlemi sonrası da üç gün içinde onay vermezseniz cezalı duruma düşüyorsunuz :saygilar:

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
Sitenin bence en önemli amacı tüm droneları kayıtlı hale getirmek. İlerleyen dönemlerde bu süreçler daha kolaylaşacaktır diye umuyorum. Dediğiniz doğru ticari pilot (yalnız bunun anlamı uçuştan para kazanmak değil) değilseniz şehir içi uçuş izniniz yok demek oluyor ki şunu da belirteyim böyle bir uçuşta yakalanırsanız ve polis rapor tutarsa cezası 6bin. Ama drone kayıtlı değilse çok daha fazla cezası oluyor. Yeni bir drone aldığınızda bu sisteme üye olmadan alamıyorsunuz doğrudan bu sistem aracılığıyla adınıza kayıt açılıyor. Satın alma işlemi sonrası da üç gün içinde onay vermezseniz cezalı duruma düşüyorsunuz :saygilar:
Kayıtlarımız var uzun süredir onda sıkıntı yok ama ticari pilot olmak içinde bir sürü prosedür var, telsiz sertifikası bile isteniyor neyse yapacak bişey yok gidip ağaçları kuşları çekicez mecburen teşekkürler.

Ticarî için eğitim almanız gerekiyor 2 günlük bir eğitim o eğitimin içinde çoğu firma telsiz belgesini de veriyor ama telsiz belgesine sadece havaalanına 9km yakında uçmak isterseniz istiyorlar yoksa kullanmıyorsunuz. Şehir içi uçuş için şart olanlar iha0 ticari ehliyeti, drone sigortası. Ama dediğiniz doğru en iyisi ağaç kuş :laugh: :laugh:

Konu cok uzun, 25 sayfa mesaj var, malsef hepsine bakamadim. Bu yüzden tahminimce önceden bahsi geçmiş bir soruyu tekrar soruyorum, kusra bakmayın.

Profil resmimde görünen 250mm racer drone tamemen kendi topladigimiz, yurtdisindan parcalarini aldigimiz drone lardan. Alıcı, satıcı kaydı, fatura fiş hiçbişey yok. Ağırlığı da pil ve kamera ile 530gram ı buluyor. Biraz hantal yarışcı :D

Bu dronu nasıl kayıt ettirebilirim? Kayıt yaptırmak zorunda mıyım?

Bir türlü bunu tespit edemedim. Yol gösterirseniz çok sevinirim.

SHT sitesine tekrar baktım, aşağıdaki bölümü buldum bu sefer. Daha önce nedense bulamamıştım.
Ancak halen gümrük kaydı vs gibi bilgiler eksik. Gelen kargo paketi üzerinde de yazacağını sanmıyorum... Açıkcası bakmadım. Ama önümüzdeki hafta içi gelecek paketlerim var, onlara bakacağım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da pttkargonun sitesindeki gönderi kaydı

Tamamdır, az önce becerdim :=)

Merhabalar, SHGM sitesinde kayıt başvuru ve izinlerle ilgili bilgilendirme yazılarında IHA olarak hep drone olarak bahsediyor, sportif amaçlı model uçaklardan bahsetmiyor. Hepsi aynı kategoriye mi girmektedir? İzinsiz uçuş yapabilmek için tek kriterimiz 500gr altında bir model mi olması gerekmektedir? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim... ( Konuyu hortlattığım için özür dilerim :) )

aslında bu 500gram altı olayı benım takıp ettıgım kadarıyla sadece kayıt ettırmeme ve izin almama ile ilgili yasal bir sınır.Onun dışında iş uçuşa gelınce uymamız gereken bazı kurallar var bunlara uymassak gene ceza yeme rıskımız var kı benım bıldıgım dıkeyde 500 mt yukseklıktı sanırsam ve yerleşim yerı yakınlarında uçmamak dıkkat edılmesı gereken şeyler...

Merhabalar, SHGM sitesinde kayıt başvuru ve izinlerle ilgili bilgilendirme yazılarında IHA olarak hep drone olarak bahsediyor, sportif amaçlı model uçaklardan bahsetmiyor. Hepsi aynı kategoriye mi girmektedir? İzinsiz uçuş yapabilmek için tek kriterimiz 500gr altında bir model mi olması gerekmektedir? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim... ( Konuyu hortlattığım için özür dilerim :) )
Konunun birince mesajındaki video da detaylı olarak açıklamaya çalıştım kapsamının ne olduğunu. O videoda bir çok sorunuza cevap bulabilirsiniz. Yine de kısaca yazayım iha talimatnamesinde uzaktan kontrollü veya kendi başına uçabilen tüm sistemler iha olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla multikopterleri değil tüm uçuş yapabilen cihazları kapsayan bir talimatname. :) Video konusu dışında olduğu için altında açıklamada yazdığım kısmı: 500 gramın altındaki drone'lar video içeriği dışında kaldığı için videodan bahsetmemiştim ancak onların yasadaki yeri hakkında kısa bir bilgi paylaşmak istedim. Umarım birilerine faydalı olur :)
500 gram altında kalan drone'lar için bu talimatname geçerli olmamakla birlikte bu talimatname öncesinde varolan ve yasal olarak bu talimatnamenin bir üstü sayılan sivil havacılık kanunu mevcut (bu talimatname kanun hükmünde kararname ile çıkarılmış ancak yasal olarak kanundan bir adım geride) Bu kanunda kilo ayrımı yapılmaksızın uçuş izinleri bölgenin en yüksek mülki idari amirinin iznine bağlanmış. Bunun anlamıda şu oluyor 500 gramın altında bile olsa yasaklı bölgelerde uçuş yapamazsınız. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi valilikten alınmasında fayda olacaktır.

Yasaklı bölge olup olmadığının tayinini nasıl yapabiliriz? Yasaklı olmayan bir bölgede uçuş amaçlı izin için başvurarak uyuyan devi uyandırmayalım? :):)

Talimatnamede geçen kesinlikle yasaklı bölgelerden videoda bahsettim. Bunlarda istisna olmaz, ancak ohal sebebiyle bölgesel bazı yasaklar uygulanmakta, bunun içinde bölgenin mülki idari amiri karar verir şeklinde değerlendirilmiş. Yani aslında elimiz kolumuz bağlı şu anda ne yazık ki çünkü bir çok belediyenin bu yetkiden ve nasıl kullanacağından henüz detaylı bilgisi olmadığı için en kolay yol olarak yasak demeyi tercih ediyor. Bence bu tavır insanları daha çok kaçak uçuşa zorluyor diye düşünüyorum ancak bugün itibari ile benimde diyebileceğim ekstra bir şey yok.

Yalnız uçuş izni almak başka bir konu onunla karıştırmamakta fayda var. Uçuş izni ticari uçuşlarda gereken bir durum zaten, ehliyetinizin olmasını multikopter sigortanız olmasını gerektirir. Bunun detaylarını anlatmıyorum çünkü ehliyet alırken verilen eğitimde detaylıca anlatılıyor. Bunun dışında zaten yasak alanlar çok net belirlenmiş. Şehir içi olmayacak insan araç olmayacak gibi, siz böyle bir yerde uçuş yaparken karşınıza burada uçuş yapmak yasaktır diye bir sorun bence bir tek terör riski olan bölgelerde çıkabilir. En doğru olan yol belediyeye sormak tabi ki :)

İHA kayıt sisteminde kayıt oluştur bölümünde oturma veya çalışma izni bölümüne döküman yüklenmesini istiyor,anlamadım bu belgeyi,nerden temin ediliyor.
Merhabalar yaşadığınız sorun tc numaranızı ile e devlet üzerinden bilgilerinizin alınamamasınından kaynaklanıyor. Yani sizi sistem tc vatandaşı olarak görmüyor. Üye iseniz girip kişisel bilgilerinizi güncelleyin sonrasında sistemden çıkış yapın tekrar giriş yapınca düzelecektir :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari