Sıfır Nitro Motor Çalıştırmadan önce!

Goglis

Yeni Uye
Merhaba,
Biraz aradım taradım fakat net, düzenlenmiş bir kaynak bulamadım forumda. 2 zamanlı os 46 Ax motor sadece bir kaç kez çalıştırmayı denedim. Fakat başarılı olamadım. Ardından Bu işi 90'lardan beri yapan bir abim ile görüştüm. Dediği şey şu " yeni aldığın motoru tak ve çalıştır, çalıştırana kadar hiç bir ayar yapmana gerek yok"! Fakat bazı yerlerden de gördüğüm " karbüratör ayarı v.s yapılmalı" şeklinde söylemler var.

Burada sorum şu;

Bir motor aldık, bağladık ve çalıştırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz? ( ayar, gaz kolu durumu, ateşleyicilerin durumu egzoz v.s)

:saygilar:

Ersin selam,

Bununla ilgili gerek Sumer hoca olsun gerek Turker hoca olsun forumda basliklari mevcut,
Rodaj nasil yapilir, ayar nasil yapilir, buji cesitleri, hangi buji hangi motora uygun vs vs,

Ilk aldigin motora once rodaj yapmalisin, bununda forumda Sumer hoca ve Turker hoca detayli anlatimi var,

Ersin ileri' Alıntı:
...Ardından Bu işi 90'lardan beri yapan bir abim ile görüştüm. Dediği şey şu " yeni aldığın motoru tak ve çalıştır, çalıştırana kadar hiç bir ayar yapmana gerek yok"!
Sen o abinin söylediklerini yanlış anlamışsın bence Ersin. Eğer yanlış anlamadıysan durum gerçekten çok vahim. :laugh:

Ersin ileri' Alıntı:
Fakat bazı yerlerden de gördüğüm " karbüratör ayarı v.s yapılmalı" şeklinde söylemler var.
Muhtemelen burada görmüş olabilirsin mesela. ;) En öncelikli olarak sana tavsiyem motorun manual'ini iyice okuman olur. Orada sana yardımcı olacak başlangıç ayarlarını bulabilirisin. Sonrasında okuyup araştırmaya ve tecrübeli modelcilerle mümkünse bir araya gelmeye çalışmanı öneririm. Glow motorlar öyle tak çalıştır tarzı şeyler değildir malesef, üstelik çalıştırmayı denerken kendine de zarar verebilirsin, çok dikkatli ol. Umarım pervaneyi elinle falan çevirerek çalıştırmayı denemiyorsundur motoru. :rolleyes:

Sana yardımcı olabilecek birkaç link paylaşayim. ;)

LiPo pile, fırçalı ya da fırçasız elektrik motorlarına, hatta lastik motorlu modellerin lastiğine bile rodaj yapılırken patlarlı motora yapılmamasını düşünmek...

Türker Akgün' Alıntı:
Sen o abinin söylediklerini yanlış anlamışsın bence Ersin. Eğer yanlış anlamadıysan durum gerçekten çok vahim. :laugh:
Muhtemelen burada görmüş olabilirsin mesela. ;) En öncelikli olarak sana tavsiyem motorun manual'ini iyice okuman olur. Orada sana yardımcı olacak başlangıç ayarlarını bulabilirisin. Sonrasında okuyup araştırmaya ve tecrübeli modelcilerle mümkünse bir araya gelmeye çalışmanı öneririm. Glow motorlar öyle tak çalıştır tarzı şeyler değildir malesef, üstelik çalıştırmayı denerken kendine de zarar verebilirsin, çok dikkatli ol. Umarım pervaneyi elinle falan çevirerek çalıştırmayı denemiyorsundur motoru. :rolleyes:

Sana yardımcı olabilecek birkaç link paylaşayim. ;)

Siz zamında elle çevirdiniz galiba :laugh: Tamam teşekkür ederim inceleyeceğim muhakkak:)
Saygılar

Benim yeni metodum şu, karbüratörü söküp yakit girisini bir hortum bağlayıp ardından üfleyerek iğne ayarlarını yapıyorum. Baktım motor çalışmıyor küçük iğneyi fakirleştiriyorum. Ama %90'a yakın doğru oluyor ayar. Kulaktan işi çözüyorum kısaca. [emoji3]

Sent from my iPhone using Tapatalk