Sıfırdan Modelciliğe

Simülasyon kumandası- Kumanda- Heli arasında kaldım

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Adminim bu mesajı heba etmeyelim yeni başlayacaklar bölümünde uygun bir yere koyalım da kaybolmasın. :saygilar: :RCKolik:
Doğru söylüyorsun abi. Aşağıdaki konunun ILK mesajına ilave edilmiştir :RCKolik:

Herkese selamlar... Birkaç gündür yazmıyorum ama ortadan kayboldum, vazgeçtim falan diye düşünmeyin sakın:) Daha sorulacak çok soru var.. Boş kaldıkça forumdaki konuları tek tek inceliyor araştırıyorum... Model konusunda yurtdışındaki arkadaşlarımla irtibatlaştım.. Karar vermeme az kaldı.. Kumandada da karar tamamdır.. THK sim kumandasını hala bulamadım araştırıyorum.. Forumda da yazdım ama ses seda yok.. Ama bulucam... Gelişmeler oldukça ya bu başlık altında ya da yeni bir konu ile sizlere aktarmaya, deneyimlerinizden fadalanmaya çalışıcam.. Bayram sonrası görev için Çin'e gidiyorum.. Fırsat olursa orada da boş durmayacağım tabiki:) saygılar...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çok kapalı ifadeler olmuş. Özel değilse kararlarınızı bi paylaşın da fikir vermek isteyenler olabilir.

O zaman şöyle ifade edeyim:) Heli olarak ya trex 450 ya da gauix3 bakıyorum.. Almanyada bir arkadaşım kitlerle ilgili bir fiyat araştırması yapıp ona göre sipariş vericek ve bana ulaştıracak. Sizin yorumda bahsettiğiniz üzere combo ya da super combo alıp toplamak mantıklı olacak.. Model elden geleceği için kargo gümrük çok uğraşmayacağım diye umuyorum... Ay sonunda Çin e seyahat edicem. Fırsat bulursam orda da biraz bakıcam. Yani Futaba ya da Gaui X3 ü Çin de bulabileceğim konusunda malumatım yok.. Bilsem dönüşte onları halletmişolarak dönebilirim. Belki bu yazıyı okuyan arkadaşla yol gösterebilir.
Kumanda da Futaba almayı düşünüyorum. Burda belki şöyle bir yardım alabilirim, 8 kanallı futaba da 8j ve T8j olarak iki model arasında kaldım.. Fiyat olarak birbirlerine yakınlar ama muhtemel ikisi arasında jenerasyon farkı var.. Hani arabalarda varolan makyajlı kasa olayı gibi.. Hangisini almalı bilemedim. Spektrum da alabilirim ama Profesyonel olarak multikopter uçuran bir arkadaşım ben aldım spektrum ama tekrar futabaya döndüm dedi. Spektrum un mesafe konusunda futabadan bir adım geride olduğunu bir yerde okudum.. Akrobasi uçuşlarında özellikle helilerde spektrum tepkiler anlamında daha iyiyimiş ama bu anlık tepki sürelerinin çok çok profesyonellerce dahi zor ayırtedilebileceği anlatılıyor.. Tabi bu yorumlarda sizin fikirleriniz önemli.. Futaba alınmaz mı... Ya da spektrum neden olmasın... Çok daha yeni model kumandalar olabilir ama bu işler tabiki bütçeye bakar... Bu kumandaların bana yetebileceğini düşünüyorum... Ama sizin fikirleriniz, kumandanın tekniğiyle ilgili görüşleriniz benim için önemli..
Acelem olmadığı için şimdilik böyle diyeyim.. Bugün sim kumandası siparişi verdim.. Kumanda kıtlığı varmış onu anladım :) Kısa süre içerisinde sim çalışmalarına başlıyorum.. Takım çantası ve ekipmanlar için çalışmalara başladım. Zamanla eksikleri tek tek tedarik etmeyi planlıyorum. Forumdaki konularla yakından ilgilenmeye devam ediyorum.. Saygılar...

Futaba candir, hangi tepki suresiymis o cok merak ettim [emoji16] Simdi biseyler yazip futaba-spektrum tartismasini 100. defa yenilemek niyetinde degilim, futaba candir :) X3 daha da candir :)

Futaba'nın FHSS ve FASST protokollerinin farkını futabacılar biliyordur, onlar yardımcı olurlar. 8FG Super daha pahalı ama daha iyi bir tercih olabilir. Gerek var mıdır yok mudur bilemiyorum.

Gaui x3 bir dönem ben de kullandım. 360 pal çeviren en iyi modellerden biridir. Gerek alttan sürgülü pili olsun, gerek crown geardan doğrudan kuyruğa aktarmalı yapısı olsun, gerek üst tarafı komple kapatan kanopisi olsun. Dişli kalitesi de bence aligndan iyidir. Yere sert bir inişte kuyruk palleri parçalanmış, dişlilere hiçbirşey olmamıştı mesela... HW esc li, Scorpion motorlu, hemen hemen hiç kullanılmamış (yakından görüyorum, biliyorum) çok iyi bir seçenek var forumda ilanlarda ama arkadaşınız da bi baksın tabii...

O ilana da bakmak isterim... Tabiki... Dediğim gibi fikirlere açığım.. Başlangıçta 2. Eli düşünmemiştim, ama iyi bir hobicinin elinden çıkmış heli neden olmasın.. Ben ilanlarda göremedim ama bir daha bakayım... Saygılar...

Emre bey şimdi fitil ateşlemiş gibi olmak istemem:) ama siz bahsettiğim modellerle ilgili fikrinizi söylerseniz sevinirim.. Saygılar...

Valla simdi satilik ilanimin reklamini yapmis olmak istemem :) ama X3 cok iyi bir helidir. Benden alin almayin, hic onemli degil, hatta satmayi da cok istemiyorum :) ama Align mi Gaui mi derseniz, kesinlikle Gaui derim.
8j ile t8j ayni kumandadir buyuk ihtimalle, futabanin butun kumandalarinin basinda t harfi olur, alicilarin basinda r olur (transmitter ve receiver) ama kullanim dilinde o t pek belirtilmez. 8j ve 8fg arasinda ise kesinlike 8fg derim.

Gaui x3 ü zaten şu forumda en iyi Türker Akgün ve Emre Kaman yorumlar. Ben de kısa süren x3 maceramda Emre abiden almıştım modeli, sonra ona geri vermiştim. O ara Protosa geçiyordum çünkü... Sonra tabii o modeli kullanmaya devam etti. Sert bir kırımdan sonra yedekleri ayrı ayrı almaktansa kit olarak yenilemeyi tercih etti. Bu boyut düşünülüyorsa kesinlikle değerlendirilmelidir bence.

Youtube'da baktım da hey gidi... 8-9 ay önce tail-in ordan oraya gezinmekten başka bişey yaptığımız yokmuş... Şimdi olacaktı ki, ne biçim kullanırdım :laugh:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tabii x3 deyince akla, her an onun adı gelir :D

Emre bey reklamı yapın sıkıntı yok.. Ben bir bakayım... Özelden yazışırız:) Saygılar...

Oooo agresif satıcılar basmış bu başlığı :laugh:

Efenim, x3 adam gibi bir heli değildir, zaten x3 heli değildir. X3 bir BMW modelidir :lol:

Ben size tireks 450 vereyim, bol yedekli

İlan forumda mevcut, ancak video forumda mevcut değil.

Uçmasanız bile yaz aylarında mangalı rahat rahat yellemek için alınır. Çok güzel üfler. Hatta skidlerinden bir yere sabitleyip vantilatör olarak bile kullanabilirsiniz (satışa vantilatör bağlantı aparatı dahil değildir ;D )

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Nihayet sim kumandasına kavuştum.. Phoneix3.0 insirip kurmuştum.. Forumdaki kurulum yönergelerine uygun olarak kurdum ama kumandayı taktıktan donra program çalışmadı... Windows 8 var bilgisayarda... 8 ile bu deneyimi yaşayan var mı acaba.. Şu an programı sildim.. Baştan kuruyorum... Yardım ve önerilerinizi bekliyorum... Saygılar...

Simülatör kumandasını taktıktan sonra denetim masası -> oyun kumandaları kısmından kalibre ettiniz mi?

Phoenix klasöründe, Launcher.exe diye 214kb'lık bir dosya olması lazım. O kumanda ile phoenix'i ancak launcher ile çalıştırabilirsiniz, phoenix versiyon farketmez.

Kumanda kısmından hazır hale getirdim ama program hiç açılmıyor.. Windows 8 kaynaklı birşey olabilir ama malum Bayram.. Daha sonra uğraşıcam artık:) iyi bayramlar...