Simulatör Çalışıyorum, Sizce Ne Zaman Ilk Gerçek Uçuşumu Yapmalıyım ?

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar,

Modelcilikte daha az kırım yaşamak ve istenmeyen kazaların önüne geçebilmek için bir imkan olarak görmemiz gereken simulatör yazılımlarından faydalanıyor ve pilotajımızı bu sayede geliştiriyoruz diyelim. Ama muhtemelen aklımıza " Peki ben ne zaman kendi modelimle uçmaya başlamalıyım ? " sorusu gelecektir.

Aramıza Ankara'dan katılan Barış Bey'in bu konudaki haklı sorularını görünce nispeten daha eski modelciler olarak belki bu konuda da fikirlerimizi paylaşmanın faydalı olabileceğini düşündük. Bu sebeple her ne kadar göreceli konular olsada ben şahsi fikirlerimi belki sizlere bir faydası olur diyerek paylaşmak istiyorum.

Tecrübelerimi paylaşırken helikopter ve uçak için iki kırılımda bulunacağım. Fakat her ikisi içinde ortak olan kanaatim;

Simulatörde yapamadığınız bir hareketi gerçekte denemeyiniz.

Şahsen ben buna çok dikkat ediyorum ve ancak simulatörde layığıyla yapabildikten sonra gerçekte denemeyi tercih ediyorum. Hatta laf aramızda pek çok hareketi de simulatörde yapabiliyor olmama rağmen gerçekte yapmam. :laugh:

Genel bir kaide olarak simulatörde her ne seviyeye gelmişseniz gelin eğer ilk kez kendi modelinizle gerçek uçuş yapacaksanız tavsiyem yanınızda tecrübeli bir modelcinin olmasıdır.

Öncelikle bu arkadaşınızdan modelinizin uçuşa hazır olup olmadığını test etmesini rica ediniz. Yönler, ekipmanlar ve temel ayarların doğru olduğundan emin olur, böylece sadece pilotaja odaklanabilirsiniz. Aksi takdirde örnek olarak herhangi bir kanalı ters olan bir modeli havaya kaldırır kaldırmaz vereceğiniz ilk kontrolde kıracak olmanız gayet beklenen birşeydir.

Bu aşamayı atladıktan sonra da eğer mümkünse tecrübeli arkadaşınız ile training kablosuyla bağlanarak ilk uçuşunuzu gerçekleştirin. Böyle bir imkan sağlanamıyorsa en azından arkadaşınıza ilk uçuşunuzda yanınızda olmasını ve bir sorun olması halinde müdahale edebilmesi için uçuş süresince yanınızda bulunmasını rica ediniz. Böylece uçarken heyecana kapılır ve bir şekilde modelin kontrolünü kaybederseniz kumandanızı yanınızdaki arkadaşınıza vererek modeli kontrol etmesini isteyebilirsiniz.

Ne zaman Denemeliyim ? Sizce Hazır mıyım ?:
Şimdi bu sorunuza, simulator derslerimizde paylaşılan konulardan olası hangi seviyede olduğunuzu dikkate alarak cevap vermeye çalışalım .

Model Helikopter :

- Simulatörde "Tail - in Hover" yapabiliyor uzun süre helikopterimi bu pozisyonda tutabiliyorum. (Denenebilir, kırım riski yüksek)
- Simulatörde "Tail - in" & "Side - in" Hover yapabiliyor ve uzun süre helikopterimi bu pozisyonlarda tutabiliyorum. (Denenebilir, kırım riski orta)
- Simulatörde "Tail - in" / "Side - in" / "Nose - in" Hover yapabiliyor ve uzun süre helikopterimi bu pozisyonlarda tutabiliyorum. (Denenebilir, kırım riski düşük)
- Simulatörde "Tail - in" / "Side - in" / "Nose - in" Hover ve başlangıç manevraları dahil zorlanmadan yapabiliyorum. (Artık Denemelisiniz)

Model Uçak :

- Simulatörde "Temel uçak" derslerinin hepsini bitirdim, kendi modelimle hiç uçmadım. (Denenebilir, kırım riski yüksek)
- Simulatörde "Temel uçak" derslerinin hepsini bitirdim ve kendi modelimi training kablosuyla bağlıyken veya kumandayı elden ele geçirerek hava manevralarında denedim. (Denenebilir, kırım riski orta)
- Simulatörde "Temel uçak" derslerinin hepsini bitirdim, artık modelimi kendim kaldırıp havada kontrol edebiliyorum fakat hiç inmedim. (Denenebilir, kırım riski düşük)
- Simulatörde artık farklı manevralar da deniyorum, farklı farklı uçakları bilinçli bir şekilde uçurabiliyor rahatlıkla kontrollü bir şekilde indirebiliyorum. Temel manevralarda artık zorlanmıyorum. (Artık denemelisiniz)

NOT: Her ne kadar yukarda belirtmiş olsakta bir kere daha vurgulayalım, bu sorunun cevabı tamamen görecelidir ve sizin kişisel karakter ve yapınız ile birebir alakalı bir durum.
Örneğin yukarda verdiğimiz ihtimallerin aksine "TAIL-IN" hover sonrası direk uçuşlara geçen ve kırım yaşamayan arkadaşlarımız da olmuştur.

Saygılarımla. :saygilar:

Ynt: Simulatör Çalışıyorum, Sizce Ne Zaman Ilk Gerçek Uçuşumu Yapmalıyım ?

günde en 20 dakika simülasyon kafadan 1 ay ım var benim.
süper açıklayıcı olmuş çok teşekkürler...

Ynt: Ynt: Simulatör Çalışıyorum, Sizce Ne Zaman Ilk Gerçek Uçuşumu Yapmalıyım ?

barış altun' Alıntı:
günde en 20 dakika simülasyon kafadan 1 ay ım var benim.
süper açıklayıcı olmuş çok teşekkürler...
Desenize siz de aynen zamanında benim izlediğim yolu izlemeyi tercih ettiniz :bravo:

Ynt: Simulatör Çalışıyorum, Sizce Ne Zaman Ilk Gerçek Uçuşumu Yapmalıyım ?

demekki doğru yoldayım :thumbup:

Simülatörde çalışmak iyi güzel hoş ama helikopter sizden uzaklaşıpta kendinize geri getirememek biraz can sıkıyor :(p

mesut bozkurt' Alıntı:
Simülatörde çalışmak iyi güzel hoş ama helikopter sizden uzaklaşıpta kendinize geri getirememek biraz can sıkıyor :(p
Evet ne yazık ki ilk başlarda böyle can sıkıcı bir durum var Mesut Bey. Ama inanın zaman içerisinde her şey düzeliyor.

Bir de şöyle düşünmek lazım : Ya Simulatör olmasaydı da uzaklaşan ve geriye bir türlü gelmeyen gerçek model olsaydı :laugh: :D

Onuda düşündüm abi , muhtemelen başlamadan bırakırdım heliyi ve arabalara geri dönerdim:S şimdilik yoğun şekilde çalışıyorum , rf sim işe ilgili paylaşımlarım çok yardımı oluyor. Gel gör ki hala hoverda tutamıyorum cihazı;)

mesut bozkurt' Alıntı:
Onuda düşündüm abi , muhtemelen başlamadan bırakırdım heliyi ve arabalara geri dönerdim:S şimdilik yoğun şekilde çalışıyorum , rf sim işe ilgili paylaşımlarım çok yardımı oluyor. Gel gör ki hala hoverda tutamıyorum cihazı;)
Hover olayı izleyene çok kolay gelen, fakat aslında tam tersi olan temel bir harekettir. Düzenli çalışma ile 3-4 hafta süre alabilir bazen. :embarras: Bu nedenle moralinizi bozmadan, yılmadan sıkılmadan çalışmaya devam ;)

Konuyu açan bilgilendiren arkadaşa teşekkür edenlerden biri olarak bir tavsiyem var;

Keşke yazılan bazı terimlerin Türkçe karşılığınıda yazsaydınız. Bilenler hemen bilgilendirmeyi alıyor ve anlıyor ama bilmeyen birinin öncelikle işi bu terimlerin ne olduğunu öğrenmeye çalışmak oluyor.

Model Helikopter :

- Simulatörde "Tail - in Hover" yapabiliyor uzun süre helikopterimi bu pozisyonda tutabiliyorum. (Denenebilir, kırım riski yüksek)
- Simulatörde "Tail - in" & "Side - in" Hover yapabiliyor ve uzun süre helikopterimi bu pozisyonlarda tutabiliyorum. (Denenebilir, kırım riski orta)
- Simulatörde "Tail - in" / "Side - in" / "Nose - in" Hover yapabiliyor ve uzun süre helikopterimi bu pozisyonlarda tutabiliyorum. (Denenebilir, kırım riski düşük)
- Simulatörde "Tail - in" / "Side - in" / "Nose - in" Hover ve başlangıç manevraları dahil zorlanmadan yapabiliyorum. (Artık Denemelisiniz)

Biliyorum cevap gelecek terim sözlüğü var diye, ama bir konu okurken hemen terim sözlüğünü bulmak ve açmak ayrıca zaman alıyor.

AYHAN DEMİRCİOĞLU' Alıntı:
Konuyu açan bilgilendiren arkadaşa teşekkür edenlerden biri olarak bir tavsiyem var;
Keşke yazılan bazı terimlerin Türkçe karşılığınıda yazsaydınız. Bilenler hemen bilgilendirmeyi alıyor ve anlıyor ama bilmeyen birinin öncelikle işi bu terimlerin ne olduğunu öğrenmeye çalışmak oluyor.
Biliyorum cevap gelecek terim sözlüğü var diye, ama bir konu okurken hemen terim sözlüğünü bulmak ve açmak ayrıca zaman alıyor.
Ayhan Bey haklı yorumunuza katılıyorum ve bu konu üzerinde çokta kafa yormuş biriyim. ??? Fakat modelcilik için malesef İngilizce bir ortak dil olmuş durumda. Bunu değiştirmek inanın hiç kolay değil. İnsanlarla aynı dili konuşmadığınız zaman malesef herşey dahada zorlaşıyor.

Ben videolarımda elimden geldiği kadarıyla bu terimlerin Türkçe'lerini de bularak kullanmaya gayret ediyorum. Fakat bunlar sadece benim kullandığım terimler olarak kalıyor ve herhangi bir modelci arkadaşıma söylediğimde bu arkadaşım için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Dediğim gibi haklı eleştirinize katılıyorum fakat malesef pratikte bu konuda yapılabilecek fazla birşey yok. Sadece bir örnek vereyim " Funnel " diye bir hareket var helikopterde. 3D uçuş yapan RC pilot arkadaşlarımıza söyler söylemez hepsi ne olduğunu anlarlar. Bu hareketi türkçe anlatmayı ben başaramadım ama Funnel diyince herkes biliyor. :-\

Sonuç olarak yeni başlayan arkadaşlarımız için kısa bir zaman harcayıp bu terimleri öğrenmenin daha kolay olacağı sonucuna vardım ve bu sebeple böyle bir kurgu kurdum.

Doğrudur, yanlıştır bilemiyorum. Takdir elbette sizlerin... :saygilar:

abi daha ne olacak.zamanla o işler aşılıyor ben uçaga yeni başladıgımda aileron nedir rudder nedir bilmiyordum sonra öğreniyorsun açılıyorsun ortak dili konusuyorsun.yoksa yatay düme ndikey dümen diye ortada dolanıyorsun.abi ellerine diline ekran kaydedici kamerana programına simülsayon kumandana real flight a phoenixe kumandadaki flap switch ine sağlık...paylaşımlar süper..:D

siz yine iyisiniz ben daha kumandayı bırakın bilgisayara bağlamayı elime bile almadım :)

Merhabalar Arkadaşlar

Uçak ile ilgili bir sıkıntım yok ama heli konusunda forum da biraz araştırma yaptım benim aldığım heli 4ch ve forumda 4ch onermemişsiniz bense sim üzerinde çalışırken 4ch training heli ile rahat bir şekilde hover şeklini halletmeyi başardım fakat 6ch 3d bir cihaza geçtiğimde havada 15 20sn kadar tutabiliyorum 6ch 3d olmayan normal bir heli ile biraz daha uzun süre havada tutmayı başardım galiba daha çok çalışmama gerekiyor, yada benim yaptığım alıştırmalarda bir sorun var ;D 4ch bir heli ile devam etmemem gerektiği gibi bir fikre kapıldım bana 6ch başlangıç için bir heli tavsiye edebilirmisiniz cihazım Türkiyede satılmıyor olması sorun değildir yurt dışında olduğumdan almam daha kolay :)

Yaşadınız durum gayet normal Uğur Bey. Bir yerden sonra 4 kanal ne yazık ki pilotaj anlamında insana pek bir şey vermiyor. Bu nedenle eğer 6 kanal konusunda ciddi iseniz, artık 4 kanal ile daha fazla vakit geçirmeminizi tavsiye ederim.

Zamanında Türker kardeşimin hazırladığı aşağıdaki "Heli Sim Dersleri" güzel bir başlanğıç noktası olacaktır.

Hover dediğimiz hareket ile başlamanız gerekiyor. Çok basit gibi görünse de HOVER çalışması gerçekten sabır gerektiren ve bolca çalışma ve pratik yapılması gereken bir konu. Ama azimle ve düzenli çalışınca yapılmayacak bir şey de değil.

İlk başlarda simdeki çalışmaları pratik hayatta size yapmanızı sağlayacak 6 kanal mikro heli öneririz. V977 veya Hisky HCP100S Dual Brushless bu konuda tercih edilebilecek modeller. Detaylar ekte. Kolay gelsin ;)

Aydınlatma için teşekkür ederim Mehmet bey, dediğim gibi forumlarda okuduğum kadarı ile direk 4ch heli ile başlamayın dediğiniz için sim üzerinde 6ch ile biraz çalışma yaptım 3d modeller olmadığı sürece sorun pek çıkmadı fakat 3d olan modellerde daha doğrusu sim içerisinde direk 3d yazan heli setlerde uçuş konusunda sıkıntım oldu fakat direk 3d yazmayan 6ch heli lerde sorun olmadan tail in nose in ve side in calışmaları güzel gitmekte hergün akşam yaklaşık 1 saat kadar çalışıyorum, dediğim gibi eğer siz ustalarım 6ch ile bu heli olayına başla derseniz o şekilde ilerleyeceğim, Türker bey'in oluşturduğu dersler harika olmuş bende oradan bakaraktan hover durumunu 4ch olarak çözmüştüm şimdi ise 6ch da alıştırmalara yoğunluk vereceğim tabiki hatta internet de yabancı dil olan dersleri buldum onları sayfada paylaşmak için linkleri hazırladığımda zaten eklenmiş olduğunu da fark ettim, gönderdiğiniz 6ch micro linkini hemen inceliyorum ve daha detaylı bilgi almak için sizleri yeniden rahatsız edeceğim şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Alihan HEKİMOĞLU