Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)'dan Tartışma Yaratacak YÖNETMELİK

Akan Tekin

acemi helici
İlgi Alanı
Heli
SHGM’DEN TARTIŞMA YARATACAK YÖNETMELİK
31 Temmuz 2013 12:26:25
SHGM, İnsansız Hava Aracı kullanımına düzenleme getirmek için kolları sıvadı. İHA kullanıcılarının pilot lisansı sahibi olması şartı pilot okullarını heyecanlandırırken hobi amaçlı model uçak ve İHA uçuranları endişelendirdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye hava sahasında uçacak olan sivil insansız hava araçlarının operasyonları, insansız hava araçlarını kullanacak olan kişilerin sahip olması gerekli kriterleri, insansız hava araçlarının uçuşa elverişliliklerine ve hava aracının operasyonları sırasında verilecek hava trafik hizmetlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla yönetmelik hazırlamak için kolları sıvadı. İnsansız hava araçlarının dışında 4 kilogramın üzerindeki model uçakları da kapsayacak düzenleme ile bu hava araçlarını kullanma koşulları sınırlandırılacak.
Sivil amaçlı petrol hatlarının kontrolü, zirai ilaçlama ve olağanüstü durumlarda kullanılacak insansız hava araçlarını kullanacak pilotlara, en az 18 yaşında olmanın dışında PPL (Hususi pilot lisansı) lisansı sahibi olması şartı getirilecek. İHA ve 4 kg üzerindeki model uçakları kullanacaklara hususi pilot şartı getirmesi, İHA kullanıcılarının dışında model uçak tutkunlarını da endişelendirdi. Yeni yönetmeliğe göre, bu hava araçlarını kullanacaklar en az 10 bin euro para ödeyecek önce PPL lisansı almak zorunda kalacak. Bu hava araçlarını kullanacak pilotlar ayrıca güvenlik soruşturmasından da geçirilecek.

Araçlar en fazla 150 km havalanacak ve maksimum saatte 50 km hızda kullanılabilecek. Bu hava araçlarının kullanılacağı alan için de SHGM’den izin alınacak.

Gezi parkı olayları sırasında bazı televizyon kanalları ve şahıslar, İHA kullanarak görüntü almış, bir İHA ise gösteriler sırasında polis tarafından vurularak düşürülmüştü. Yeni yönetmelik sonrası bu uçuşlara da izin verilmeyecek. Belediyelerin havadan fotoğraf çekimleri ile bazı kısıtlı çekimlere izin verilebilecek.

Airport haber

SHGM’DEN TARTIŞMA YARATACAK YÖNETMELİK

SHGM, İnsansız Hava Aracı kullanımına düzenleme getirmek için kolları sıvadı. İHA kullanıcılarının pilot lisansı sahibi olması şartı pilot okullarını heyecanlandırırken hobi amaçlı model uçak ve İHA uçuranları endişelendirdi. işimiz zor gibi duruyor

Şaşırdım dersem yalan olur. Havadan çekim ve görüntüleme işi bu kadar ucuz olup çoğalınca eninde sonunda böyle bir şey olacağı belliydi :-\

İnşallah modelcilik sınırlarını iyi çizerlerde bizler de bundan min şekilde etkileniriz :embarras:

SHGM bazı çizgiler çizmesi lazım mutlaka, ama 4 kg.dan büyük model uçak işi olmadı (gerçi bunlar sadece söylem) yoksa elimdeki tüm uçaklar patladı :lol:

Bir düzenleme olması bence de gerekli, ama kantarın topuzunu kaçırmazlar inşallah! ???

Bu arada, sertifikalı model uçak pilotundan MUPL (Model Uçak Pilot Lisansı) dersleri verilir. Herşey dahil 250 Euro! Son fırsat! :lol:

Omer Erkan' Alıntı:
Bir düzenleme olması bence de gerekli, ama kantarın topuzunu kaçırmazlar inşallah! ???

Bu arada, sertifikalı model uçak pilotundan MUPL (Model Uçak Pilot Lisansı) dersleri verilir. Herşey dahil 250 Euro! Son fırsat! :lol:
Abi kontenjan dolmadan beni de kayıt eder misin MUPL derslerine, ne de olsa fiyat süper :lollol:

Omer Erkan' Alıntı:

Ömer abi Mehmet abi ile bende kayıt yaptırsam ekstra bir indirim olur mu acaba? Grup indirimi. :lollol: :lol:

Bu işi Hobi olarak yapanların etkileneceğini pek zannetmiyorum daha çok hobiden çıkmış profesyonel olarak uçuş yapanların kafalarına göre hareket etmemeleri için düzenleme gibi geldi bana. Zaten 4 kilo yazıyor ağırlık, bu ağırlıkta bir uçağı veya heliyi uçuran kişi bencede mutlaka belge almalı, Bu işe ilk başladığımda ilk bunu araştırmıştım, istediğim uçağı alıp uçurabilirmiyim bunun bir yönetmeliği yok mu gibi, o zamanlar hiç döküman bulamamıştım, sektör genişledikçe kontrol amaçlı yönetmelikler gelecek anlaşılan.

Bizi belki şu şekilde etkiler, istediğin her yerde uçuş yapamazsın, rc uçuş alanları belirlenir oralarn dışında yasak olabilir. Bu güvenlik açısından bence gerekli zaten. 4 kg üzerinde bir uçağın veya helinin düşmesi oldukça tehlikeli, bir evin çatısına veya bir insanın üzerine düşse ciddi hasar bırakır.

En son İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Harita müh bir arkadaşımla bu konuyu konuştuğumda buna benzer şeyler söylemişti, yeni RC pistleri falan. O zaman dikkatimi çekmedi bu söyledikleri, ama doğruymuş :(

Kesinlike olması gerekli olan birşeydi,sınırları çok iyi belirlenmeli kaş yaparken göz çıkarılmamalı :thumbup:

Yanliz Ayhan Bey 4 kg agirlik ucaklar icin bence biraz problemli :embarras: Insallah sinirlama yetirilirken alternatif cozumlerde sonarlar, mesela kabul edilebilir ucus sertifika ucreti, belediyeler tarafindan tahsis edilen resmi ucus alanlari.... Yoksa olay sadece yasaklama zihniyeti olursa hepimizin isi gercekten zor :-\

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yanliz Ayhan Bey 4 kg agirlik ucaklar icin bence biraz problemli :embarras: Insallah sinirlama yetirilirken alternatif cozumlerde sonarlar, mesela kabul edilebilir ucus sertifika ucreti, belediyeler tarafindan tahsis edilen resmi ucus alanlari.... Yoksa olay sadece yasaklama zihniyeti olursa hepimizin isi gercekten zor :-\

Yakında anlaşılır nedir ne değildir, Benimde tam emin olarak bilgim yok, sağdan soldan duyumlarla yorum yapıyorum, Kendileri bilir uygulanmayacak bir yönetmelik çıkartılırsa zaten ben şahsen pek aldırış etmem, kendim güvenli gördüğüm geniş alanlarda çalışırım, Herkesin başına Polis dikmiyorlar ya, Gerçi böyle yeni yönetmelikleri polislerde pek bilmez:)