SJ4000 12mp kamera testi (GoPro Çakması)

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
arkadaşlar selamlar, çakma ürünleri sevdiğimi bilirsiniz :) yine bir konuyla karşınızdayım buseferki konu model değil :D bir kamera :) uzun süredir araştırıyordum aslında ama fiyatı uygun birşey bulamıyordum ve sonunda bu üründe takıldım, piyasada birçok GoPro çakması var ancak aralarında en kaliteli olanı buymuş araştırdığım kadarı ile , youtubtada karşılaştırma vidyolarını izleyince bunda karar kıldım ve almaya karar verdim, ürün yurtdışı fiyatı epey değişken 90 dolardan 140 dolara kadar değişiyor , ben ise TR de buldum 250TL ye ve aldım başka bir model forumundan, fiyatı mantıklı seviyede :)

gelelim karşılaştırmaya dün ve bu sabah birkaç kayıt ve fotoğraf çektim , ve bence cihaz fiyatına göre çok başarılı :) en güzel artılarından biride arkasında kendi 1.5 inç lik LCD ekranı olması :) Goproda bu ekranı ayrıca almanız gerekiyor ve ebayda 90 dolardan satılıyor ortalama , bir diğer artısıda tüm aksesuarları kamerayla beraber geliyor :) su geçirmez kasası ve yedek kapağı, bel tokası , araç içi , bisiklet ve koşu aparatları hepsi yanında :)

bunların tamamı kendi çekimlerimdir, fotoğrafları forum küçültüğü için direk linklerinide ekliyorum, tıklayarak büyük boyda bakabilirsiniz :)

NOT: unutmadan şunuda ekliyelim :) bu cihaz FPV ciler için çok ideal :) vidyo kaydı esnasında HDMI çıkışından görünü aktarımına izin veriyor :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunlarda vidyolar, şuan yükleniyorlar ve yüklendikçe ekliycem, not olarak youtube kendiside vidyoları convert edince kaliteyi bir miktar bozmuş ama yinede kalitesi anlaşılıyor :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eline sağlık üstad. :bravo:

Görüntüler bencede çok başarılı. :thumbup:

Bu kameranın lensi flat (düz) mı yoksa balık gözü mü ?

Teşekkürler Türker :) lens balık gözü tabiki :D yeni bir vidyo ekledim onuda izlemeni öneririm :)

Kameranın kendisine ait fotoğrafları :) renk seçenekleri mevcut :)

Guzel inceleme olmus elinize saglik.
Ben birkac aydir kamerayi kullaniyorum ve dediginiz gibi cok memnunum. Yanliz birkac noktaya parmak basayim :)
Su gecirmez kutunun 2 tane kapagi var. Digeri yedek degil. Kapaklardan biri water-proof digeri water-rezistant.

Water proof 30metreye kadar su gecirmez iken water rezistant suya o kadar dayanikli degil. Onun amaci ise kamera kutunun icerisindeyken sesi daha iyi alsin.

Fpvciler icin ise ideal bir kamera degil. Oncelikle hdmi cikistan gelen sinyal dijital icin fpvde kullanilamiyor. Bunun icin usbden kullanilan av cikisi kullanilmali. Ayrica bu tip fullhd cihazlarla ayni anda hem kayit kamerasi hem pilot kamera olarak kullanildiginda goruntute gecikme oluyor. Buda fpvde istenmeyen bir durum. Fpv yapanlar bu kamerayi kayit icin kullanirken pilot kamera icin daha cok guvenlik kameralarini kullaniyorlar.

Mesut Bey yeni kameranızı güle güle kullanın.

İrfan sayesinde bu kameradan bende de mevcut. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz hafta sonu kullandım ve çok ama çok memnunum. Ev içinde yetersiz ışıkta çektiğim fotolar ve videolar bile çok iyiydi. Pazar günü su altı testini de yaptım. Oğlumun çok güzel deniz videoları oldu. Devamı da gelecek inşallah.

Bende sizin gibi su altı kılıfı için gelen ikinci kapağı yedek sanıyordum. O kapak kılıf takılıyken dış sesleri daha iyi alabilmesi içinmiş. Tabi derinlik dayanımı bununla azalıyor.

Mesut AKIN' Alıntı:
NOT: unutmadan şunuda ekliyelim :) bu cihaz FPV ciler için çok ideal :) vidyo kaydı esnasında HDMI çıkışından görünü aktarımına izin veriyor :)

Ben bu konuda biraz şüpheliyim. FHD kameralar cihaz kayda başlamadan anlık görüntü verebiliyor ama kayıtla birlikte aktardığı görüntüde yavaşlama oluyor. Mobiusta 60 ms civarı idi. Bunda ne kadardır bilmiyorum ama mutlaka vardır diye düşünüyorum. Henüz deneyemedim. GoPro da daha fazlaydı.

Bende bu kameradan çok memnunum şimdilik ve Mobius yerine hava çekimleri için bu kamerayı kullanmayı planlıyorum. Mobius efendi iki defa sert inişten dolayı yaptığım kaydı sildi. Bir seferinde de ben kaydı başlatmayı unutmuşum...

EDİT: Yazdığım bir çok noktayı İrfan benden önce yazmış...

Arkadaşlar detaylar için teşekkürler, ben FPV işiyle uğraşmadığım için kamera gecikmesi vs konularını zaten bilmiyorum :D ama satıcının ve nette yabancı kaynaklı yazılarda FPV için yüklü versiyonu mevcut ve kullanılabilir diye açıklamaları okudum bu nedenle bende yazımda buna yer verdim :)

bu arada arka camlardan hangisi su geçirmez hangisi suya dayanıklı nerden anlıycaz ?

Mesut AKIN' Alıntı:
Arkadaşlar detaylar için teşekkürler, ben FPV işiyle uğraşmadığım için kamera gecikmesi vs konularını zaten bilmiyorum :D ama satıcının ve nette yabancı kaynaklı yazılarda FPV için yüklü versiyonu mevcut ve kullanılabilir diye açıklamaları okudum bu nedenle bende yazımda buna yer verdim :)

bu arada arka camlardan hangisi su geçirmez hangisi suya dayanıklı nerden anlıycaz ?
video kaydı yapıp hangisinin sesi daha iyi aldığına bakın.
benim tahminim kutu üzerindeki water-proof

Üstad öncelikle hayırlı uğurlu olsun :thumbup: Fiyat / performans olarak son zamanlarda GoPro en ciddi rakibi olarak görüyorum bu kamerayı ve gerçekten de çok başarılı %p

Özellikle arkasında LCD ekranın üzerinde gelmesi oldukça güzel bir özellik. White Balance özelliği de oldukça başarılı ki, çoğu ucuz kameralardaki en büyük sıkıntı bu konuda, gördüğüm kadarı ile.

Ben de daha önce de paylaştığımız SJ4000- GoPro kıyaslama videosunu buraya da ilave edelim ;)

Mehmet abi bende bu vidyoyu izledikten sonra almaya karar vermiştim :D :D

Aylardır düşündüğüm bir kamera, elinize sağlık. Her ne kadar almak istesem de, şu ara modellere para yetiştirme derdinde olduğumdan, bi 100'lük de buna bağlayamıyorum :)

şöyle bir karşılaştırma buldumda SJ4000 i daha çok neyendim yine :D 0:35 sn de tunele girip tunelden çıktıklarında ilk odaklama ve netlemeyi sj4000 yapıyor , gopro resmen hayal kırıklığı yarattı bende bu sahnede :(

Emre Kaman' Alıntı:
Aylardır düşündüğüm bir kamera, elinize sağlık. Her ne kadar almak istesem de, şu ara modellere para yetiştirme derdinde olduğumdan, bi 100'lük de buna bağlayamıyorum :)
Emre kardesim sana bir sj4000-mobius karsilastirmasi borcum vardi farkindayim ancak mobiusum bizim o konusmamizdan hemen sonra bozuldu. İstedigim parcalar hala gelmedigi icinde kullanamiyorum. Yoksa ikisini birden quada baglayip bir deneme cekimi yapacaktim. Tamir edebilirsem yine yapacagim. Sj4000de almak istiyorsan elimde 2 tane sifir var. 3-4 ay once almistim hala ilan acamadim. Birini sana ayiririm. Ozelden konusuruz.

Bu arada sj4000in wifi ozelligi olan versiyonu yakinda cikacakmis. Banggoodda gordum simdi.

Mesut AKIN' Alıntı:
şöyle bir karşılaştırma buldumda SJ4000 i daha çok neyendim yine :D 0:35 sn de tunele girip tunelden çıktıklarında ilk odaklama ve netlemeyi sj4000 yapıyor , gopro resmen hayal kırıklığı yarattı bende bu sahnede :(
:eek: Gerçekten GoPro tünel çıkışında odaklama olsun, tonlama olsun epey bir geç kalmıl :eek: