Spektrum Telemetri Sisteminin FBL Unite ile kullanımı ve Kumandaya Tanıtılması

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Ister nitro ister elektrik bir model sahibi olan, eğer kumanda olarak Spektrum DX6, DX7s, DX8 veya DX9 sahibi iseniz kesinlikle Telemetri sistemi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Malum nitro modellerde en kritik bilgi motor sıcaklığı. Normalde uçuş sırasında motor sıcaklığını izleyemiyoruz. Ancak uçuş sonrası indikten sonra motor sıcaklığını ölçebiliyoruz. Oysa telemetri sistemi ve buna bağlı sıcaklık sensoru yardımı ile kumandamız üzerinden uçuş sırasında MIN ve MAX sıcaklık değerlerini görmemiz mümkün.

Aynı şekilde eğer modelimiz elektrikli ise bu durumda bizler için en kritik bilgi batarya voltaj değeri oluyor. Gerçi batarya voltajının alarm seviyesini "Lipo Buzzer" lar ile takip etmek mümkün ama çoğu zaman pilin hücreleri arasındaki voltaj değerini çok hassas ölçmediği için uçuş sırasında gereksiz yere alarm verip duruyor. İşte telemetri sistemi ve kullanılacak voltaj sensoru sayesinde tüm bu dertlerden kurtulmuş oluyoruz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ayrıca çok hassas olmasa da akıllı telefonlara takılacak "STI" adaptorü sayesinde tüm telemetri bilgileri grafiksel olarak loglamak da mümkün. Bu konu ile ilgili daha önceki paylaşımlarımızı hatırlayalım.

Spectrum TR1000 STI Apple Arayüzü
Spektrum DX8 TM1000 ve STI Ipad Uygulaması Telemetri Test

Gerek Türker kardeşim gerekse ben uzun bir süredir DX8 ve DX9 telemetri sistemini kullanıyoruz ve çok da memnunuz. İzlediğimiz bilgiler :

- Motor Sıcaklık bilgisi (Nitro ve elektrik motoru)
- Batarya Voltajı bilgisi
- Alıcı / FBL Unite Voltaj bilgisi

NOT: Nitro modelde RPM sensör bilgisi montajtaki uyumsuzluk nedeniyle ne yazık ki düzgün çalıştıramadık.

Öncelikle Türker kardeşimin daha önce detaylı bir şekilde paylaştığı "Telemetri Sistemi ve Sensörleri" konusunu bir hatırlayalım :

Spektrum DX8 Telemetry (Telemetri) Sistem Incelemesi

Şimdi de "Spektrum Telemetri Sisteminin Alıcısız / FBL Unite ile kullanımı ve konfigurasyon detaylarını" aktarmaya çalıştığımız videomuzu paylaşalım sizlerle.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ilk yorum benden mehmet bey gerçekten bravooo %p :thumbup: çok açıklyıcı bir sunum olmuş tm1000 ve grekli olan tüm kablolar ve boşta 7kanal spektrum alıcı ve ısı volt ayrıca brushless rpm sensör hepsi hazırda bekliyor ayrıca videoda goblin700 ile örneklemeniz sanki benden bahsediyormuşsunuz gibi geldi :saygilar: bayram sonunda goblin 700 competitiona ilk enerjiyi verip ardından telemetri sistemini tanıtacagım inşallah sizin sayenizde ve yardımcı olan arkadaşlarımız sayesinde başaracağım :saygilar: :RCKolik: :thumbup:

Aynen Muammer aslinda videoda ismini de soyleyecektim ama belki istemezsin diye sadece Goblin700 demekle yetindim :laugh:

Eger az da olsa faydali bilgiler verip, yardimci olabiliyorsak ne mutlu bize. Ne de olsa "Bilgi paylasikdikca büyür" :RCKolik:

satalite anten kullanıp da ayrıca telemetri yi de kullanmak çok güzel bir özellik. yani alıcıya ihtiyaç duymadan. özellkile nitro modeller için çok elzem bir özellik ısı yı göstermesi.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
satalite anten kullanıp da ayrıca telemetri yi de kullanmak çok güzel bir özellik. yani alıcıya ihtiyaç duymadan. özellkile nitro modeller için çok elzem bir özellik ısı yı göstermesi.
Kesinlikle Erhan %p Toplamda $70 ilave bir yatırım ile online sıcaklık ve voltaj bilgilerini görebilmek Spektrum kullanıcıları için büyük bir nimet :halay:

Eline sağlık Mehmet Abi, çok güzel bir kaynak olmuş gerçekten. :bravo:

Muammer Akbulut' Alıntı:
yanlızca spektrummu mehmet bey JR la da uyumlu yanılmıyorsam
JR R921 , R922 , R1221
Bu verdiğin receiver örnekleri JR'in Spektrum ile yollarına ayırmadan önce ortak kullandıkları DSM2 ve DSMX destekleyen receiverlar ki çoğu artık Out of Stock.

%100 emin olmamakla beraber JR'ın eski kumandaları (DSM2 ve DSMX kullanan) da Spektrum'un bahsi geçen Telemetri sistemlerini destekliyor olabilir. Ama artık bu modellerin yenisini JR pek üretmediği için videoda sözü geçen JR kumandalar kendi yeni haberleşme protokolune (DMSS) sahip modeller. (JR XG8, XG11, XG14)

JR yeni sistemde receiver ile beraber DMSS destekleyen başlı başına bir telemetri sistemi kurdu. Mesela TM1000 yerine JR RA01T diye bir telemetri modulu ve buna uygun sensorleri piyasaya sürdü.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu verdiğin receiver örnekleri JR'in Spektrum ile yollarına ayırmadan önce ortak kullandıkları DSM2 ve DSMX destekleyen receiverlar ki çoğu artık Out of Stock.

%100 emin olmamakla beraber JR'ın eski kumandaları (DSM2 ve DSMX kullanan) da Spektrum'un bahsi geçen Telemetri sistemlerini destekliyor olabilir. Ama artık bu modellerin yenisini JR pek üretmediği için videoda sözü geçen JR kumandalar kendi yeni haberleşme protokolune (DMSS) sahip modeller. (JR XG8, XG11, XG14)

JR yeni sistemde receiver ile beraber DMSS destekleyen başlı başına bir telemetri sistemi kurdu. Mesela TM1000 yerine JR RA01T diye bir telemetri modulu ve buna uygun sensorleri piyasaya sürdü.

Mehmet Abi hatırlarsan ben kumanda araştırırken sırf bu telemetri yüzünden JR kumandalara bakamamıştım. Söylediğin gibi JR kumandalara telemetri özelliği yeni protokolü DMSS ile birlikte geldi. Yani diyelimki DSM2 protokolünde bir JR kumandayı TM1000 ile bind etsen bile DSM2 ile çalışan JR kumandalarda telemetri menüleri olmadığı için bu verileri izleme şansın olamayacaktır. Sonuç olarak pratikte JR bir kumanda da Spektrum'un telemetri sistemini kullanma şansı yok bence.

Türker Akgün' Alıntı:
Mehmet Abi hatırlarsan ben kumanda araştırırken sırf bu telemetri yüzünden JR kumandalara bakamamıştım. Söylediğin gibi JR kumandalara telemetri özelliği yeni protokolü DMSS ile birlikte geldi. Yani diyelimki DSM2 protokolünde bir JR kumandayı TM1000 ile bind etsen bile DSM2 ile çalışan JR kumandalarda telemetri menüleri olmadığı için bu verileri izleme şansın olamayacaktır. Sonuç olarak pratikte JR bir kumanda da Spektrum'un telemetri sistemini kullanma şansı yok bence.

Evet şimdi sen söyleyince hatırladım Türker'im :thumbup: Bilgilendirme için teşekkürler ;)

Ynt: Spektrum Telemetri Sisteminin FBL Unite ile kullanımı ve Kumandaya Tanıtılması

Dmss çok iyi bir sistem özellikle sinyal kalitesi olarak. Ama Alıcılar çok pahalı. Ve sadece dmss satalite kullanılamıyor galiba. Yanlıssam düzeltin.

Ynt: Spektrum Telemetri Sisteminin FBL Unite ile kullanımı ve Kumandaya Tanıtılması

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Dmss çok iyi bir sistem özellikle sinyal kalitesi olarak. Ama Alıcılar çok pahalı. Ve sadece dmss satalite kullanılamıyor galiba. Yanlıssam düzeltin.
Dogrusun Erhan %p Klone alicilari cikmaya basladi yavas yavas. Onun harici senin de dedigin bazi ilk zamanlar FBL gibi unitelerin Dmss destegi olmadigi icin mutlaka alicisi ile beraber kullanilmasi gerekiyordu. Simdi yavas yavas bu destek de geldi ama buyuk bir kismi ne yazik ki hale desteklemiyor..

Video ve ust yazida DX8 ve DX9 kumandalar demistik. Yeni cikan DX6 ve DX7s de telemetri destegi varmis, bunu soylemeyi unuttuk :)

Ynt: Ynt: Spektrum Telemetri Sisteminin FBL Unite ile kullanımı ve Kumandaya Tanıtılması

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Dogrusun Erhan %p Klone alicilari cikmaya basladi yavas yavas. Onun harici senin de dedigin bazi ilk zamanlar FBL gibi unitelerin Dmss destegi olmadigi icin mutlaka alicisi ile beraber kullanilmasi gerekiyordu. Simdi yavas yavas bu destek de geldi ama buyuk bir kismi ne yazik ki hale desteklemiyor..
Abi ben zamanında skookum da çalıştıramamıştım. Dmss satalite yi. Daha doğrusu benim hatam olabilir.

Ama şunu söliim. Dmss : dsm2 ve dsmx den çok daha kararlı sinyal ve parazitlere karşı daha başarılı bir sistem. Eğer direk satalite ile ilerde tüm fbl Sistemleri çalışırsa. Gönül rahatlığıyla alınabilir bir Kumanda olabilir.

Ynt: Ynt: Spektrum Telemetri Sisteminin FBL Unite ile kullanımı ve Kumandaya Tanıtılması

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Abi ben zamanında skookum da çalıştıramamıştım. Dmss satalite yi. Daha doğrusu benim hatam olabilir.

Ama şunu söliim. Dmss : dsm2 ve dsmx den çok daha kararlı sinyal ve parazitlere karşı daha başarılı bir sistem. Eğer direk satalite ile ilerde tüm fbl Sistemleri çalışırsa. Gönül rahatlığıyla alınabilir bir Kumanda olabilir.
JR kalitesi malum. Buna gore Dmss kesinlikle daha iyidir. Ben sadece sinyalin kararlilik ve paraziten daha az etkilendigini nasil tespit ettigini merak ettim Erhan. Bu bilgi sahsi bir tecrubeye mi yoksa nette gordugun bir bilgiye mi dayali ?