Stirling motorlar

Celalettin Yazkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Yine youtube denizinde dolanırken ilginç bir şeyler buldum hemen dostlarımla paylaşayım dedim.

STIRLING MOTORLAR VE İLGİNÇ UYGULAMALAR

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ÇALIŞMA PRENSİBİ AVANTAJLARI DEZAVANTAJLARI LİNKTE:

Stirling motorlar

Aynı zamanda dekoratif stirling motorlar da mevcut. Tabi pahalı

Stirling motorlar

Çok güzeller bence. Sahip olmak isterdim birtane.

Stirling motorlar

Abi, sayende görüpte geçtiğimiz bazı şeyleri detaylı inceleme ve düşünme fırsatı buluyoruz. Teşekkürler abi %p

Mesela ben bu motorları ayak üstü hobbyking görmüştüm ama buharlı motor deyip geçmiştim. Meğer öyle değilmiş %p Her ne kadar Stirling motorlar ile ilgili linki paylaşmış olsanda, gözden kaçıranlar için ilk paragrafını buraya da kopyalayayım dedim ;)

--------------------------------------------------------------

Stirling motoru, sıcak hava motoru olarak da bilinir. Dıştan yanmalı motorlu bir ısı makinesi tipidir. Isı değişimi prosesi, ısının mekanik harekete dönüşümünün ideal verime yakın olmasına izin verir. (Carnot çevriminin pratik olarak uygulanması ile)

İspanya'da Güneş enerji sistemlerinde parabolik ayna odağında, solar ısıdan Stirling motoruyla elektrik enerjisi üretimi Plataforma Solar de Almería.

1816 yılında İskoç rahip Reverent Robert Stirling tarafından icat edilmiştir. Motoru geliştirme işini daha sonra mühendis olan kardeşi James Stirling devam ettirmiştir. Mucitler, zamanın buhar makinelerine güvenilir bir alternatif oluşturmayı öngörmüştür. Buhar makinelerinin kazanları sık sık yetersiz malzeme kullanımı ve buharın yüksek basıncı nedeniyle patlıyordu. Stirling motorları sıcaklık farkını doğrudan harekete dönüştürecekti.

-----------------------------------------------------------------

Bunlar da hobbyking de satılan örnekleri :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Stirling motorlar

Aslında o zaman için tehlikeli buhar makinelerine karşı çok zekice bir buluş. Ancak bugün için kullanım alanı çok sınırlı görünüyor. Çalışma prensibi, silindirin içindeki gazın ısı ile genleşmesi ve yerine soğuk havanın dolması diye anlıyorum. Ama hala tam anlayabilmiş değilim. :rolleyes:

Stirling motorlar

Güneş enerjili stirling

Ömer abi aslında gelişime açık motorlar ama neden üstüne gitmiyorlar anlamış değilim.

Stirling motorlar

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Ömer abi aslında gelişime açık motorlar ama neden üstüne gitmiyorlar anlamış değilim.
Benim ilk aklima gelen yeterince Tork uretilemiyor olmasi diye dusunmustum ama son video durumun bu olmadigini da anlamis olduk :rolleyes:

Stirling motorlar

karıştırdıkça neler çıkıyor

Stirling motorlar

Sanıyorum bu motorların sıkıntısı devir kontrolünün biraz zor, ya da gecikmeli olması. Yani, sabit devirli alanlarda daha kullanışlı olması diye düşünüyorum. Bir başka deyişle, ısıyı hızlı bir şekilde değiştirerek motorun devirini değiştirme imkanı pek yok galiba. Ama, güneş enerjisini harekete çevirmek açısından, çok ideal görünüyor. Öte yandan, içten yanmalı motor teknolojisine, yüz yıldan fazla bir süredir trilyonlarca dolar yatırım yapılmış. Kimse bu kadar yatırımı bir kenara atmaz!

Hortlatmış oluyorum galiba. Stirling motor yapmaya niyetlendim. Youtube'da kola tenekesiyle yapılanlardan.

Malzemeyi topladım, videodaki gibi yapıp bitirdim hatta. Yine de çalışmıyor, mekanik biraz sorunlu anladığım kadarıyla. Videoyu çeken kişi de ilk denemesinde çalışmadığını söylüyor ve çalışır hale getirmek için yaptığı işlemleri göstermiyor.

Bu motorun prensibini biliyorum, fakat mekaniğini tam olarak anlayamadığım için nasıl bir düzeltme gerektiğini bulamıyorum.

Bu motordan yapan var mı? Bana yardım edebilir misiniz?

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Videonun sonunda çalışmaması halinde nelere dikkat etmek gerektiği yeterli derecede detaylı anlatılmış zaten.