Tamamen kendi tasarımım olan gövde ile başlamak istiyorum. Danışacaklarım var :)

ahmetcan990

Türk Dünyası Gezgini
Arkadaşlar Selam. Forumda yeniyim ancak uzun zamandır aklımda olan quadcopter projesi için araştırma içerisindeydim. Forumda dolaşırken 6 ve 8 kollu olan modelleri gördüm. Açıkçası model açısından arada kaldım diyebilirim. Birde ben metal sektöründe tasarımcı olarak çalışıyorum. Elimin altında metali her türlü işleyecek imkanım var. Örneğin alüminyum levhayı lazer kesimde çok hassas bir şekilde kesip bükebiliyorum. Kendimde tasarımcı olduğum için 3D çizimle desteklemeyi düşünüyorum bu projemi.

Danışmak istediğim bir kaç konu var.

1) Modeli asıl kullanım amacım havadan çekimler yapabilmek olacak. Bu durumda quadcopter mi, hexacopter mi yoksa octacopter mi önerirsiniz?

2) Modelin gövdesini kendim alüminyum boru ve lazerle kesecek olduğum alüminyum saç levha ile yapmak istiyorum. Materyal olarak alüminyum uygun mudur? Hafif olması sebebiyle seçtim. Ancak elektrik iletkenliği sonucuyla problem yaratabileceği gibi şüphelerim var. (Elektronik parçaları bağlarken alüminyumla arasına yalıtkan malzeme olarak yine lazerde kesecek olduğum plexiglass malzeme kullanma fikri var kafamda)

3) İlk olarak maddi ağırlığı yüksek olması sebebiyle aradan çıkarmak adına kumanda seçimine yöneldim. Turnigy 9xR pro modelini düşünüyorum. Nasıl olur?

4) Birde modelin gövde tasarımı sırasında dikkat etmem gereken hususlar nelerdir? Kol uzunlukları vs gibi.

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. :)

Tamamen kendi tasarımım olan gövde ile başlamak istiyorum. Danışacaklarım var :)

İlk cevap benden gelsin o zaman......

2. cevapta eğer bu hobide kalıcı olmayı düşünüyorsan, öncelikle hemen kafandaki soruları bizlerle paylaşmadan önce, bir zahmet daha önce 100'lerce kez cevap verilen ve uzun emekler sonrası ortaya çıkan kaynak konuları okuman..

Neden dersen, biz forum olarak elimizden geldiğince "Balık servis etmiyoruz ama tutmayı öğretmeye çalışıyoruz."

Teşekkür ederim. Önerdiğiniz konuları okumuş öyle gelmiştim aslında. Gözden kaçırmış olabilirim ancak sıfırdan gövde tasarımı konusu görmedim. O yüzden yeni konu açma gereği duydum. Şüphesiz balık tutabilmeyi öğretmek asıl gayedir.

Önce şunu biraz düşün. Eskiye doğru git ve hatırlamaya çalış. 3D modelleme vs yapıyorum diyorsun ya... İlk çizdiğin şey neydi? Bin beş yüz girinti çıkıntısı olan bir nesne mi yoksa basit bir küp mü? :)
Kalıcı olacaksan sakin, sabırlı ve dikkatli olacaksın.
Gelelim önerilerime...
Önce hazır malzemeden bir quad toplasan. İşin püf noktalarını anlasan. Ne bileyim, pervane türleri, ESC'lerin bağlantısı, stabilizasyon sistemlerinin bağlantı ve ayarları. O kadar çok detay var ki. Sonra bunun bir de kumanda ayarı ve uçurulması var. Bütün bunlara kısmen hazır sistemlerle aşina olduktan sonra kendi üretim imkanlarınla bazı parçalarını değiştirip deneyerek yol alabilirsin. Sıfırdan multikopter tasarlamaktan daha efektif bir yol olacağını düşünüyorum.
Kolay gelsin.

Haklısınız Sümer Bey :) Tüm bunları öğrenmek amacıyla forumda dolanıyorum bir haftayı geçkin bir süredir. Biraz bilgi topladım sayılır. Ancak yazmanın daha faydalı olacağını düşündüm. Önerinize benzer olarak bir projede var kafamda aslında. Hazır kitlerin internette teknik dataları mevcut. Bunları indirip kendimde kesebilirim. Yani hazır tasarlanmış bir model olacak sonuçta.

Şunu anlatmaya çalışıyorum. Sonuçta bir quad gövdesinden söz ediyoruz. Kafadan sallayıp doğaçlama kessen de bir şekilde uçar. Artı şeklinde bir plaka nihayetinde. Ehh boyutlandırma da zor değil. Pervaneler birbirine sürtmesin yeter. :) Ama işin içinde birçok detay var. Bunları da okuyarak bir yere kadar öğrenirsin. Birçoğunu bizzat elinle deneyerek farkedeceksin. Önerimin sebebi budur...

Anladım Sümer Bey, O halde küçük bir hazır kitle başlamak en mantıklısı olacak...

Bazı insanlarda tamamen kendim yapıyım saplantısı vardır.Bende de var mesela. İllaki bu benim hobim kendim yapıyım diyorsanız önce elektronik kısmını halletmeniz gerekir. Çünkü çıkacak maliyet konusunda bi öngörünüz olur. Ondan sonra istediğiniz çerçeveyi uçurabilirsiniz. Örneğin kaldırma kuvveti toplam ağırlığın 2 katı yada daha fazla olmalı. Ona göre motor seçilmeli.Yoksa orta gazda makine uçmaz. Ve sürekli tam gazda uçarsa batarya çabuk biter. O yüzden ilk önce tavsiyem ağırlık hesabından başlamanız. Alacağınız parçalarında özelliklerinden ağırlıklarına bakın.Böylece parçalara da aşina olursunuz.

Hava çekimi konusunda sj4000 veya goproda quadcopter,küçük dijital makinelerde hexa,Canon gibi büyük makinelerde octocopter. Ama uzun zamandır sj4000 le hava çekimi yapıyorum, çekim kalitesi beni tatmin edecek seviyede. Bence daha masrafa gerek yok. Tabi görüntüyü sabit tutacak gimbal ne kadar kaliteli olabiliyorsa olsun.

Büyük ağır makinalar kullanmayı düşünmüyorum. Gopro gibi küçük aksiyon kameraları işimi görecektir ilk etapta. Ağırlığı minimumda tutarak alüminyum bir frame tasarlamıştım 450 segmentinde 200gr ağırlığındaydı. Motor kombini vs yapmıştım kendimce. Bakalım ne sonuç çıkacak.

Ahmetcan
10mm ye 10mm kare veya yuvarlak
veya
11mm ye 11mm
1mm kalınlığında içi boş aliminyum Profill
bulabiliyormusun ?

Her ebatta ve şekilde alüminyum bulabilirim. Kare, dikdörtgen, yuvarlak, elips vs. Başka bir müşteri için az önce 16mm çapında yuvarlak 2mm kalınlığı olan bir boy (6 metre) alüminyum boru siparişi verdim 14tl +kdv. Fiyat açısından da bilgilendirmek istedim. Ucuz bir ürün.

Ahmetcan Benim drone için lazım

16 lık 20lik 24lük özel siparişle de 25 lik zaten bulunuyor 2mm kalınlıklarında
0.50 veya 1mm kalınlığında
10 mm çapında kare profil bulabilirmiyiz

Evet. Benim alışveriş yaptığım izmirdeki firmaya sordum şimdi ellerinde 10x10x1mm alüminyum kare profil mevcut. İnternet sitesini yazıyorum aşağıya. Her çeşit profil mevcut.

Teşekkürler

Rica ederim.