Taranis X9D Bağlantı Kopması

Koray Polat

Yeni Uye
Bu ay içinde bende bir taranis sahibi oldum. Bu ay alıcısı geldi ve zorluklar başladı. İlk önce bind olmadı. Araştırmalarım sonucu fcc olarak flashlamam gerektiğini öğrendim ve xm plusı flashladım, eşlemeyi başardım ama bu seferde bazen kumanda ile bağlanıyor bazen bağlanmıyor. Biraz uçtuğumda (uzaklaşmıyorum önümde test ederken) bağlantı kopuyor ve düşüyor ardından arm ettiğimde yeniden arm oluyor. Kabloları kontrol ettim lehimlerden oluşan bir sıkıntı mı diye lehimler sağlam. Başka aklıma bir çözüm gelmedi. Yardımlarınızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Kumanda: Taranis X9D SE
Kontrol kartı ve Esc: Mamba f405 MK2 Stack
Motorlar: T-motor f20 2800 kv
Frame: geprc 3"
Pil: 4s lipo 80C

Hangi alıcıyım kullandığını belirtmemişsin. Alıcı ile birlikte kumandanın da yazılımını kontrol et ve gerekirse ikisine de yeniden güncelleme yap. Kumanda ile kumandadaki dahili modülün yazılımını kastediyorum. Arayüz yazılımını değil. Frsky sitesinde son sürümleri bulabilirsin. Ayrıca OpenTX adlı sitede yığınla bilgi var. Siteyi kurcalamanı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Kusura bakmayın onu unutmuşum. XM+ alıcı kullanıyorum.
Önerdiğiniz gibi kumandayı ISRM v2.1.0 alıcıyı ise ACCST D16 v2.1.2 yükselttim. Lakin bu sefer alıcı hiç görmüyor. Yeniden bind etmek istedim bind olmuyor.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Kusura bakmayın onu unutmuşum. XM+ alıcı kullanıyorum.
Önerdiğiniz gibi kumandayı ISRM v2.1.0 alıcıyı ise ACCST D16 v2.1.2 yükselttim. Lakin bu sefer alıcı hiç görmüyor. Yeniden bind etmek istedim bind olmuyor.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Dahili modül XJT olması lazım. Hem modülün, hem de alıcının firmware'i birbiri ile uyuşmalı. LBT dedikleri bir de Avrupa sürümü (sürümleri) de var.
Alıcınınkini flaşladım demişsin. Ben modül ile (kumandanın firmware 'inden farklı, arayüz değil) alıcının sürümlerinde bir sorun olabileceğini düşünüyorum.

Edit: Lakin flaşladıktan sonra arada bir çalışan alıcı hiç çalışmaz hale gelmiş. Bu da bana sorunun yazılımsal olduğunu doğruluyor gibi geldi.

Son düzenleme:
Alıcıyı fcc olarak flasladım, kumandamda fcc şimdi yeniden alıcımı flashladım bu sefer bind edebildim. Çok yakın mesafede kumandayı biraz hareket ettirince kopup yeniden bağlanıyor. Araştırıyorum ama genelde bağlanmayan xm+ bu durumda dediğiniz gibi versiyon farkı yüzünden deniliyor ama ben bind ediyorum ama bağlantı kopuyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu alıcıyı flashladığım dosya

Buda taranisin rx versiyonu

Son düzenleme:
Ben de Taranis kullanıyorum ama benim alıcıların hepsini eski. Sorun yaşamayınca ellemedim haliyle.
Ne öğrendiysem OpenTX forumunda öğrendim. Epey bilgi var orada. Biraz araştırma yapmak gerek...

Son düzenleme:
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Araştırmalarım sonucunda;
Modülü ISRM_S_X9_190812 versiyonuna geri düşürdüm. Xm+ alıcıyıda 170313 olacak şekilde yeniden flashladım.
Bağlantıyı sağladım. Bağlantıda yarım metre kadar yaklaştırdığımda kesilmeler söz konusu araştırdığımda bir kaç bilgi buldum. Bunun normal olduğu masaüstünde kesilmelerin yaşandığını yazan bir kaç kişi olmuş. Test ettiğimde gerçektende uzaklaştığımda rssi verisinin yükseldiğini gördüm, ev içerisindeki en uzak noktaya kadar gittim bir kesilme söz konusu değil. Kopma sadece kumanda çok yakındaysa gerçekleşiyor. Yarın dışarıda bir deneme yapacağım sonucu sizlerlede paylaşırım.

Bendeki sorunun aynısını yaşan biri video yüklemiş:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Edit: Yazım hataları

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Şimdilik çözüldü gibi görünüyor yarın bir deneme yapacağım bakalım bir kopma olacak mı?

Alıcıyı çok fazla yaklaştırdıkça sinyal kesilmesi gayet normal.
Açık alanda range test fonksiyonunu kullanarak mesafeyi kontrol edersin.
Olayın çözümlendiğine sevindim.

• Beğen
Tepkiler: Koray Polat
bende eski fly sky kumadama yüksek dbi lı bir anten takmıştım masadaki denemelerde çok sorun yaşamıştım en son kumandayı değistirecektim sonra aşağıdaki bilgiyi buldum.

Antenin dbi değeri artıkça sinyali daha uzağa odaklar bu sebeple yakın mesafede doğru açı ile durmassa ölü bölgede kalır (Hatırladığım kadarıyla yazdım terimler yanlış olabilir)

Haftasonu bir deneme yaptım, birde küçük video çektim. Bir kopma sözkonusu olmadı ama gözlüğün ayarı 25 mwat olarak sabit kaldığı için çok fazla uzaklaşamadım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol