Tarot GOPRO brushless gimbal rack assembly TL68A08, Tarot ZYX22 Gimbal Control

cerqanseenan

Çalışkan Uye
Herkese Merhaba,

Sağolsun Mordo Abi başlıkta ki bu iki ürünü almış.

Tarot GOPRO brushless gimbal rack assembly TL68A08

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tarot GOPRO two-axis gimbal gyroscope ZYX22

Dün bana getirdi, direk söylemedi ama ben gözlerinden ne önemi var al Senin olsun demek istediğini anladım :laugh:

Neyse ürün incelemesine bakacak olursak, gimbal kalitesi fena değil. Tarotun resmi sitesinde karbon olarak görünen üst alt frameler aslında plastik olarak geliyor ama önemli değil bence kalitesi oldukca yeterli görünüyor. Montajı manuele bile gerek kalmadan kolayca yapılabilir. Bu ürünü alacak arkadaşın bir de helisi olması gerektiği göz önüne alınırsa çocuk oyuncağı denilebilir. Kontrol kartı ise ayrıca satılıyor içerisinden çıkan gyroskopik alıcısı ise kameranın arkasına metal bir kasa içerisine yerleştiriliyor. Etrafında titreşim vs engellemek için yumuşak bir bölüm ya da yapılabilecek bir yer olmaması biraz garip geldi ama muhtemelen ana merkezdeki plastik yapılar bu titreşimi de sönümlendiriyordur. İçerisinden bir kullanım klavuzu çıkmadı netten bir şeyler buldum ama onlarda cince. Manual ve software için, alan arkadaş olursa siparişi verdikten on dakika sonra indirmeye başlarsa iyi olur. Muhtemelen Çinden gelen kargo elinize vardığında program da inmiş olacaktır. Dün açtım hala 2 saat kaldı diyor. Neyse başka bir yerden eski bir versiyon bulup denedim. Tek ekranda her şey yapılıyor. Basitce iki eksen için iki gain ayarları oku yaz vs vs. limit ayarları, bir pencereden açılan motor ayarları. Ve bağlantı istekleri. Gyroya pc den bağlanınca otomatik olarak motorlar susuyor ama isterseniz programdan açabiliyorsunuz. Görüntüdeki kamera kameranın o anki gerçek görüntüsünü gösteriyor ayar yaparken oldukca işe yarıyor. (Kameradan alınan görüntüyü değil, kameranın 3 boyutlu konumunu gösteriyor) Kart üzerindeki girişler söyle. İki tane motor girişi. Bir satellite girişi, İki adet pc girişi. s-bus ve harici alıcı girişi. Kamera kontrol ünitesi ( bu da ayrı satılıyor anladığım kadarıyla) (ama şemasına baktım sanki almadan da basitce yapılabilir bir şey gibi duruyor) Pc girişlerinden birinden bağlayınca kartı ve gyro ünitesini ayarlayabiliyorsunuz. Aynı kabloyu söküp diğer girişe takınca bu sefer de motorları ayarlayabiliyorsunuz. Stabilitesi bana çok iyi geldi. Ama titreşimle biraz dalgalanma oldu fakat bu da kameranın kalitesiyle alakalı olabilir. Motorların dd olması torkun oldukca düşük kalmasına neden olmuş. Kamerayı çıkartınca kendini dengelemekte oldukca zorlandı ve yer yer motoru kapatıp açtı. Buna karşın dd olarak torktan kaybedip hızdan kazanılmış fakat kendi stabilite modunda iyi de. Kumanda ile kontrolde yavaş hareket ediyor. Belki incelenerek bu da arttırılabilir. Kumanda kontrolü için Hitec alıcı ve A9 kumanda kullandım. (s-bus ve normal alıcılar için bağlantılar 9 pin ile kartın diğer yüzeyinden verilmiş.
Toplam 4 pin + - 5v için çıkış veriyor. Diğer girişler harflerle belirtilmiş.
R: alileron gibi hareket eden motora
T: elevatör gibi dönen motora giden sinyal kanalının takılacağı yer. (tüm bağlantılarda sadece sinyal kablosu takılıyor.
C: sanırım komut verince stik ortaya döndüğünde aynı noktada bıraksın ya da stikle beraber dönsün istiyorsak buradan var yok hesabı bir sinyal gönderiyoruz. (Tek olunca deneyemedim)
S: S bus ve camera kontrolü için diyor. Elimde ikisi de olmadığı için deneyemedim. Ama buradan şöyle bir sonuç çıkıyor s-bus kullananlar kamerayı kontrol edemeyecekler mi o zaman?
P: kameranın servo kontrolü için ve istenirse kızılötesi kamera takma yeri diye geçiyor.

Ürün 7.4-14.8 arası çalışıyor ama 3s ideal olarak geçiyor. Align regülatör kullananlar için problem olabilir. Zira reg 2s çalıştığı için 2 adet pil taklamarı gerekebilir. Ya da 6s bir setupda 3s i yalnız kullanırsak ne yük çekiyor bilmiyoruz 3 hücre erken bitebilir. Bu yüzden yine 2. bir pil gerekebilir. Keşke 2 s ile düzgün çalışsaydı ya da 2s az geliyorsa harici becler gibi barı 6s i de destekleseydi çok iyi olurdu. Yine de üzerinde düşünülürse bir çözüm bulunabilir bence (3s e direnç koyup regülatör ile beraber beslemek vs vs.)neyse burayı fazla uzatmayayım. Genel anlamda verdiğiniz parayı kat kat karşılayacak bir ürün. Tipik Tarot Cost/effect paritesi burada da geçerli. Şimdilik bu kadar aklıma bir şey gelirse yine yazarım. Tek olduğum için hem kameraya çekip hem kullanamadım. O yüzden resimle idare edin. :) Mordo Abi erken gelirde video çekersek. Onları da koyarız. Resimde de görüleceği üzerine ayarları oldukca basit. Herkese kırımsız uçuşlar. İyi günler..

Tarot GOPRO brushless gimbal rack assembly TL68A08, Tarot ZYX22 Gimbal Contro

Serkan inceleme için eline sağlık :bravo:

Videoları merak ediyorum doğrusu. :thumbup:

Serkan paylaşım için ellerine sağlık :thumbup: Mordo abi sana da hayırlı uğurlu olsun :halay:

Abi bakalım 700 bunu nasıl monte edeceksin ve sonuç nasıl olacak %p Merakla takipteyiz :thumbup:

Şu yazılım indirme esprisi süpermiş : Siparişi veren arkadaş yazılımı şimdiden indirmeye başlasın, zira kargo ile aynı zamanda bitecektir :lollol: :lol:

Serkan kardeşime teşekkür ederim.
Uçuşa gidebilirsek hemen çekim yapıp sizlerle paylaşacağım... :bravo: :bravo: :bravo:

Mordo Ortasi' Alıntı:
Serkan kardeşime teşekkür ederim.
Uçuşa gidebilirsek hemen çekim yapıp sizlerle paylaşacağım... :bravo: :bravo: :bravo:
Çekim deyince aklıma geldi abi, malum bizim hala yayınlamadığımız bir Trex 700 havadan çekim videomuz var, hali hazırda :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Çekim deyince aklıma geldi abi, malum bizim hala yayınlamadığımız bir Trex 700 havadan çekim videomuz var, hali hazırda :)

Mehmet bey,FPV yapan arkadaşları üzmemek için yayınlamıyorum. ;D :D ;D
(Tabi ki şaka)
en kısa sürede paylaşacağım.

Mordo Ortasi' Alıntı:
Mehmet bey,FPV yapan arkadaşları üzmemek için yayınlamıyorum. ;D :D ;D

Ben de aynı şeyi düşünmüştüm abi :) Bir parça çift taraflı bant ve iki ziptie ile montaj, çığır açacak yayınlandığında :laugh: