tarot t18 toplamayı duşunuyorum bilgilerinize ihtiyacımız var

teknokolik

Yeni Uye
İyi Çalışmalar arkadaşlar;

Konuyu okudugunuz için tşkler. özel bir şirkete ait telsiz kulelerini kontrelleri için drone toplamak istiyoruz. aşşagıda malzemele listesi amator düzeyde çıkardım eksik ve hatalı yazıdıgım malzemeleri soylerseniz sevinirim ürünü en geç 10.08.2016 tarihinde sipariş etmem ve 20.08.2016 tarihinde uçuşa hazır olması gerekli malzemelerin hepsini yurt dışından sipariş edeceğim TR stok sıkıntısı yaşamamak için.

Elimizde mevcut olan ekipmanlar
Sony FDR-X1000V
Turnigy Reaktor QuadKore
Hobby King 2.4Ghz 4Ch Tx & Rx V2
Quanum 2.4GHz Telemetry System

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu işe yeni başlıyorsunuz sanırım, benim size tavsiyem sizin ve bu işin sonuçlarını görmek isteyen telsiz kulesi denetlenmesi isteyen kişilerin motivasyonunun kırılmaması için, hazır bir konfigürasyon ile alıp başlayıp. Bu süre zarfında halen ihtiyaç duyuyorsanız daha iyi bir konfigürasyon toplasanız daha iyi olabilir.

Herşeyi geçtim bir de bahsettiğiniz zaman yurtdışı ekipman toplamak için az değil mi?

Burada temel beklenti nedir? Normal bir kamera ile fiziksel göz kontrolü yapmak mı?

İzleyeceğiniz yol ile ilgili atacağınız adımları buraya da yazarsanız seviniriz.

Dragonfly...

Sony kameramiz var elimizde mevcut 4k aksiyon kamera kulelerin konumu nedeniyle cok fazla ruzgar vr frekans yayinlari var o yuzden hazir sistemlerden uzak durmayi disunuyoruz yurt disi icin fedax tr 3 gunde urunleri getiriyor

Şöyle bir tavsiyem var, ciddi bir maliyet ortaya çıkıyor. Eğer ki amacınız FPV yapmak, çekim yapmak ise sadece (ağırlık kaldırmak vs değil ise) bence DJI Inspire 1 PRO alın derim. Şu an fiyatı düştü. Biraz daha beklerseniz belki DJI Inspire 2 de çıkabilir piyasaya. DJI Inspire 1 şu an 1600$-1900$ a kadar düştü. rc711.com da DHL ücretsiz kargo ile 1900$. Ve o üründen alacağınız görüntü kalitesi size her türlü yetecektir.

Donanımı almanız sorun değil ama aldığınız donanımı uçuracak moda getirene kadar uğraş vereceksiniz. Stabil hale gelene kadar harcayacağınız zaman da cabası...

Söz konusu donanım sonrasında kaç dakika uçacağınız belirsiz olacak. Görüntü net olmayacak HD yayın alamayacaksınız onu da almak isterseniz 1000$ daha eklemeniz gerekecek vs....

O yüzden DJI Inspire 1 veya DJI Inspire 1 PRO hatta daha basiti DJI Phantom 4 bile size yeterli gelecektir. Phantom 4 28 dakika uçabiliyor. Kuleleri kontrol etmek için ideal. Menzil de 5km...

öncelikle konuya cvp yazdıgınız için tşkler elimizde p3 vardı cuma günü kırım yaşadık, kırım ise bir anda menzil dışı, gps ve görüntü gitti deniz ile aramızda 20mt felan vardı cihaz karadeniz acıklarına dogru gitti ve denize çakıldı :( ve şuan elimizde sadece kumandası kaldı :( p3 veya dji yaşadıgımız sorunlar gece inceleme yapmamız gerektiğinde karanlıktan dolayı hiç birşey anlamıyorduk bizde kendimiz bir frame üzerine sistem toplayıp buna 6 ve 8 tane power led 100watt'lık gece uçuşlarında aydınlatma sağlamak istiyoruz. birde bize en az 2 kamera olması gerekli cunku direklerin yanlarında destek halatları var 75m ve 150mt'de gimbali 2'nci kumanda ile arkadaşım kullanıcak bende one sabit bir camera koyup direğe çarpmamaya çalışacagım. p3'deki

Miraç abisi
Patronlarınıza veya işi aldığınız yere söyleyin biraz paraya kıyıp
hazır güçlü profesyonel bir sistem alsınlar paraları yoksa kiralasınlar
(p3-p4-celeron .) larla olmaz
amatörce toplayıp profesyonelce iş yapılmaz
+ iş gereği Özel ekipmanlara da gereksinimleriniz var

Reserve :

Abi siz seti toplamaya toplarsınızda ama uçurmak için yeterli pilotaj bilginiz var mı profesyonel bir set toplamaya çalışıyorsunuz ama bunu profesyonelce uçurabilecek misiniz,yoksa dji gibi kırım yaşamayasınız.Birde bu toplayacağınız set istediniz uçuş süresini karşılayabilecek mi :RCKolik:

semih Balkar ve mustafa baydaş cevaplar için tşkler

Semih Balkar; maddi bir sıkıntımız yok. hazır sistemlerde p3'de mesala gece uçuşları sıkıntı yaratıyordu. kendimiz frema üzerine doplamayı ve sistemden ayrı bir batarya ile 6s+4s paralel bağlamak koşuluyla (aynı kapasitedeki) 37volt elde etmemiz gerekiyor çunku sistem üzerine 6veya 8 adet 100watt'lık power led bağlayacagız.

mustafa baydaş; pilotaj konusunda biraz sıkıntı yaşayacagımız kesin :) uçuş süresi en fazla 15dk olması yeterli çunku 150mt direklere kontrol için insanın çıkması gerekiyor buda boştan yere personel yorulması demek :) düzenli olarak kulalerin kontrollerini yapılması gerekli bunları multikopter ile yapmayı planlıyoruz.

sistemde araştırmalarım ve gelen oneriler sonucunda bazı değişiklikler yaptık

motorları DJİ E1200 Pro 4216 Motor
Esc'leri DJI E1200 640S ESC
Kontrolcu ise DJI A3 Pro

ile değiştirdik

miraç öztürk' Alıntı:
öncelikle konuya cvp yazdıgınız için tşkler elimizde p3 vardı cuma günü kırım yaşadık, kırım ise bir anda menzil dışı, gps ve görüntü gitti deniz ile aramızda 20mt felan vardı cihaz karadeniz acıklarına dogru gitti ve denize çakıldı :( ve şuan elimizde sadece kumandası kaldı :( p3 veya dji yaşadıgımız sorunlar gece inceleme yapmamız gerektiğinde karanlıktan dolayı hiç birşey anlamıyorduk bizde kendimiz bir frame üzerine sistem toplayıp buna 6 ve 8 tane power led 100watt'lık gece uçuşlarında aydınlatma sağlamak istiyoruz. birde bize en az 2 kamera olması gerekli cunku direklerin yanlarında destek halatları var 75m ve 150mt'de gimbali 2'nci kumanda ile arkadaşım kullanıcak bende one sabit bir camera koyup direğe çarpmamaya çalışacagım. p3'deki

Yalnız şunu belirteyim, DJI Phantom 3 ü kaçırdıysanız toplayacağınız diğer 3000$ lık makinada bunun gibi giderken arkasından su dökersiniz... :) Phantom 3 de malum menzilden çıkınca geri gelme özelliği var RTH özelliğini kullanmadığınız belli oluyor. Uçmadan önce bulunduğunuz noktayı kalkış pozisyonu olarak setlemediniz sanıyorum ki...

DJI Inspire 1 modeli kendi ağırlığı dışında 700 gr daha kaldırabiliyor. bu linkteki gibi ufak tefek modlarla çok rahat ışık elde edebilirsiniz. Bence Amerikayı yeniden keşfetmeyin. Daha basit olan cihazın özelliklerini bile tam kullanmadan DJI A3 PRO alıp onu da Karadenize gönderecekseniz hayır yani bizi arayın da bizde Karadeniz açıklarında bekleriz :p :laugh:
Buda başka bir özellik lensi değiştirim gece görüş imkanı vermek...

Miraç bey selam dji a3 ünüzü kurdunuz mu?

Geçenlerde a3 tanıtım videosunu gördüm. Dji üçer beşer gps leri koymuş :)

https://youtu.be/hFZ_d9mbVGU

Dragonfly...

Konu biraz eskiymiş ama ben yeni gördüm. Semih abiye katılıyorum. Bu kadar zor koşullar altında çalışılacaksa, rüzgar, yüksek radyo girişimi, gece uçuşu vs vs, amatör ürünlerle profesyonel işler çıkmaz.

Rüzgar dediniz, karadeniz dediniz, zaten multi işini unutun derim. Multilerin katlanamadıkları bişey varsa o da rüzgardır. Madem para açısından sorun yok, Gaui'nin GX9 model helikopterini düşünebilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam minimum 1 saat operasyon süresi var, ekstra tankla artırılabiliyor. Yük taşıyabilir, oto-pilot, gps vs işleri zaten aletin standardıyla geliyor. Rüzgar direnci çok yüksek bir makinedir. Bu makineyi uçurmak için de bir pilot işe alırsınız, olur biter. Aslında biraz rc tecrübesi olan biri de oto-pilot özellikleri ile makineyi uçurabilir, ancak üzerindeki ekipmanla beraber 20-25bini bulacak bir makineyi riske atmaya değmez :)