TC. Kimlik bilgilerinin, internete yayılması hakkında kısa bilgi...

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Hayırlısı benim bilgilerim arkadaşların eline geçmiş sağlık olsun. :D Anneme söylerim Adını değiştirsin. :lollol: :lollol:
Mustafa bir de su annemizin kızlık soyadını emniyet olarak sorarlar en cok ona gülüyorum ulan benim dayımın soyadını bilen otomatikmen annemin soyadını biliyor halbuki bu banka Ile benim aramdaki sır (zamaninda sallama bir soyadi verseydik daha iyi olacaktı ama kacmış olsun)

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Omer Erkan' Alıntı:
Nerden bakıyorsunuz? Ben ortalığa dökülmüş şeyleri bile bulamıyorum... :embarras:
Ne guzel abi rahatına bak.[emoji1]

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Mustafa bir de su annemizin kızlık soyadını emniyet olarak sorarlar en cok ona gülüyorum ulan benim dayımın soyadını bilen otomatikmen annemin soyadını biliyor halbuki bu banka Ile benim aramdaki sır (zamaninda sallama bir soyadi verseydik daha iyi olacaktı ama kacmış olsun)

Abi değiştirme imkanın mevcut.

Doğuş' Alıntı:
Abi değiştirme imkanın mevcut.
6 tane banka var dogus bir o kadar kart vs.vs. ciddi mesai harcamak lazım o da ancak uzun bir izin yaparsam o zaman mumkun olur.

Simdi riskleri yazalimmi, yazalim, belki faydalanan olur,

Oncelikle sizdirilan bilgiye deginelim: Sizdirilan bilgi secmen bilgisi (%99)
Bilgi Guncellik durumu : Birhayli eski (Yeni secmenlerin bilgisi zaten yok)(Hala 10 sene onceki evinde oturan var ise bilgi yeni gorunebilir aslinda)
Bilginin mahiyeti : TC Kimlik No, Adres, Ana Adi, Baba Adi, Dogum Tarihi, Dogum Yeri

Risklere gelelim;

- Yukaridaki bilgilerle adiniza bir bankada hesap acmak, hesabin icini bosaltmak, sahte kredi karti cikartmak, EFT/Havale yapmak oldukca güç.
- Cunki ayni zamanda güncel kimlik kartinizin seri-sira nolari, cilt vs bilgileri, anne kizlik soyadi ve en onemlisi guncel cep telefonu lazim.Cunki artik bankalar SMS konfirmasyonsuz ilem gerceklestirmiyor.
- Yukaridaki bilgiler ile bir sahte Nufus Cuzdani tasarlanabilirmi ? Hayir cunki diger bilgilerde lazim.

Simdi diger bilgileri buldular, (Ki bunu bulmak hic zor degil cunki Nufus cuzdan fotokopiniz bir cep telefon bayisinde bile var) ve sahte cuzdan bastilar,

- Gene bankalarda cep telefonu dogrulamasi yuzunden islem yapmak cok zor, olabilirmi tabiki olabilir ama oncelikle sizin hic bulasmadiginiz bir banka uzerinden olur, ondada nasil olur ancak iceriden bir kisinin yardimi, gormezden gelmesi ile olur.Danisikli is yani.Ama olmaz degil diyemez kimse.%1 bile olsa ihtimal dahilindedir.
- Adiniza cep telefonu hatti, televizyon platform uyeligi, internet uyelikleri cikartilabilirmi iste bu sorunun cevabi evet ve kolaylikla cikartilabilir.
- Sadece TC Kimlik no ve basit bir iki bilgi ile giris yapilabilen e-vergi dairesi, sinav sonuclari, okullar ve benzeri yerlere giris yapilabilirminin cevabi ise evet.

Peki ne yapmak lazim ;

- Oncelikle mobil bankacilik/telefon bankaciligi/internet bankaciligi/e-devlet girislerinizde lutfen artik "Mobil Imza" ile digital imzalama yaparak giris yapin.Mobil imza sizi bircok sifre ve sahte giris kusurlarina karsi %99 koruma altina alacaktir.Mobil imza veren cep telefon operatoru 2 firma Turkiyede hizmet vermektedir.Detayli bilgiyi Banka subeleri dahi vermektedir.
- E-Devlet girisini belli bir sure yapabiliyorsaniz hergun giris yaparak adiniza acilmis platform uyelikleri varmi diye kontrol edin.E-Devlet uzerinde bir menu var ve adiniza acilmis herturlu digital platform uyeligi sorgulama ekrani var.Telekomdan, mobil operatorlere, tv platformlarina ya kadar her kurumu tek tek sorgulayarak size sonuc veriyor.
- E-Devlet girisinden yine her girdiginizde adiniza acilmis mobil operator hat bilgisi varmi sorgulayin.
- E-Devlet girisinden sonra mutlaka adiniza acilmis yada mudahil oldugunuz dava varmi sorgulayin.
- Bankacilik sistemlerini gunluk veya belli araliklarla hergun girip hesabinizi degil, adiniza acilmis kredi veya kredi basvurusu varmi diye denetleyin.
- Bankacilik sistemlerinden yine adiniza basvurusu olan Kredi Karti varmi diye sorgulama yapin.
- Kendinizi rahat hissedecekseniz tum Kredi kartlarinizi "Kaybettim" diyerek yenileyin.Guvenlik sorularinizi degistirin.
- Anne kizlik soyadinizin dogru olmasi gerekmiyor.Unutmayacagiz bir kizlik soyadi uyduruverin.

Bu adimlar sizi bir hayli rahatlatacaktir..

Otoriteler ne yapmali ? ;

- Acilen digital kimlik altyapisi artik devreye girmeli ve chip li kredi kartlari her Turk vatandasina ivedilikle ulastirilmali.Devlet daireleri ve platformlar chip uzerindeki guvenli veriyi okumadan islem yapmamali ve bu platformlar acilen bu chiplerden dogrulama yapacak alt yapiyi saglamali.
- Secmen özlük bilgileri artik secim zamani siyasi partiler ile kesinlikle paylasilmamali ve bu bilgi sadece secim krl.da kalmali.Oda devletin guvenli platformu uzerinde.
- Her islemde TC-Kimlik no isteme gibi bir temellestirilmis sistem kaldirilmali ve Sosyal Guvenlik numaralari daha zor ulasilir hale getirilmeli.

Neyi Ne yapsakda koruyamayacagiz ? ;

- Ufak tefek ama sizin kişisel hayatinizin ve/veya mahremiyetinize ait bilgileri koruyamayacaksiniz simdilik.Nedir onlar hastane sonuclariniz, ailenizin hastane sonuclari gibi benzeri bilgiler, borç bilgileriniz ve eger son zamanlarda evinizi degistirmedi iseniz adres bilgileriniz malesef artik afise.Eger dusmaniniz var ise bilhassa adres bilgilerinizin afise olmasi pek hos degil.Ee diger mahrem bilgilerinizde sadece TC-Kimlik no ile ogrenilebiliyor.Sizi birazcik yakindan taniyan herkez bu bilginize ulasir.

Daha fazla bilgi ve korunmak icin bir siber guvenlik uzmanindan'da danismanlik ve destek alabilirsiniz...

6 tane banka var dogus bir o kadar kart vs.vs. ciddi mesai harcamak lazım o da ancak uzun bir izin yaparsam o zaman mumkun olur.

Abi herhangibi subeye gidip bir dilekce yazman lazim ama iste o anne kizlik soyadinida dilekcede yaziyorsun sikinti oluyor sonra [emoji3]

Evrim SUTEL' Alıntı:
Simdi riskleri yazalimmi, yazalim, belki faydalanan olur,

Oncelikle sizdirilan bilgiye deginelim: Sizdirilan bilgi secmen bilgisi (%99)
.......
Daha fazla bilgi ve korunmak icin bir siber guvenlik uzmanindan'da danismanlik ve destek alabilirsiniz...

Seçmene özgü bilgilerin saklanması demokratik hukuk sistemine aykırıdır. Chip ile güvenliği sağlanmış kimliklerin ardından bu bilgilerin hepsi tüm seçmenlerin görebileceği şekilde açık ve seçik olmalıdır. Örneğin kimlik ibrazım ile bulunduğum apartman, mahalle, ilçe veya ildeki tüm seçmen kayıtlarini görmeli ve itiraz etmeliyim. Seçimleri siyasi partiler yapar ve denetler bu mekanizma da engelli olarak hareket etmektedir. Oy ve ötesi gibi sivil toplum kuruluşlarınada seçimle ilgili denetleme hakkı tahsis edilmelidir. Kimlik bilgilerini korumaktan bile aciz bir devletin seçimde halkın iradesini koruması ve tek bir kurum kuruluş adı altında düzenlenip denetlenmesi kabul edilemez. Ki devletin temel yapı taşı olan yasama yürütme ve yargıda siyasi otoritenin baskısına boyun eğmek zorunda bırakıldığı bu günlerde. Yasama ve yürütme birbirinden ayrılmalı başbakanlık ve bakanların görevleri sırasında parti ile ilişkileri kesilmeli, görevlerin bitimiyle birlikte belli bir süre sonra örtülü ödeneklerin denetlenebilir olması adalet bakanlığının kaldırılması ve adalet bakanlığı görevinin hakim savcı baro noter ve doktrine hakim hukukçular tarafından başbakanlıktan ayrı danışma organı gibi devamliliğina karar verilmesi gerekir. yasama ve yürütmeyi kucak kucaga getirecek bir sisteme değil parlamenter sistemin layikiyla yerine getirilmesi gerekir. sen parlamenter sistemin yukumluluklerini yerine getirme anayasal degisiklerle yasama yurutme ve yargiyi kucak kucaga getir sonra sistem yurumuyor se yok ne ala. Nereden nereye getirdim konuyu [emoji3]

Doğuş, konunun başında da belirttiğim üzere, binlerce faklı bakış açısından bakılabilecek ve değerlendirilebilecek çok fazla sorunu olan bu konuyu tartışma değil bilgilendirme amacı ile açtım. Yoksa bence de bu sorunun ne ortaya çıkışı, ne şu anki ele alınış biçimi ne de ileriye dönük olarak gözüken hali yenilir yutulur gibi değil...

Dogus ben siyasi yorum yapmadim.Her gorusten insan var.Her gorusede saygimiz var.
Isin o kisimlarina yorum yapmam, alinabilecek basit onlemler hakkinda konusuyoruz siyasi otorite veya diger kurumlarin ne yaptigi veya ne yapmaliyi degil,

Senin gormen gereken datayi asilmis listede gormen ile siyasi partilere buyrun 50 milyon secmen ozluk bilgisi demek ayni seyler degil,

İşin siyasi boyutu hakkında tartışmaya girmemek bu platform için en iyisi arkadaşlar. Söylenebilecek çooook çok fazla şey var, tartışılacak çok fazla şey var, ancak bu platformda bir sonuca ulaşma şansımız olmadığı için boş laftan öteye gidemeyecektir.

Ancak kişisel bilgi güvenliği ve mahremiyet konusuyla ilgili ülkemizin içinde bulunduğu durum tam bir bataklık. En basit işlemlerde bile arkalı önlü kimlik fotokopisi, kimlik numarası, hatta adli sicile kadar gidiyor. Bütün firmalar ellerindeki müşteri portföyünü önüne gelene satıyor. Haftada 2-3 kere adımı adresimi bilen birileri telefonumdan arayıp bana birşeyler satmaya ve çoğunlukla dolandırmaya kalkıyor. Sen bu bilgileri nerden alıyorsun deyince önce kıvırıyor, zorlayınca ya telefon kapanıyor, yada salaksa benimle tartışmaya giriyor karşıdaki.

Neyse, bunun devamı var arkadaşlar. Çok uzun süre geçmeden, hastanelerde bizden zorla aldıkları biometrik bilgilerimiz (el-parmak damar haritası), parmak izlerimiz, hatta ve hatta dna'mıza kadar elalemin elinde gezmeye başlayacak. Yakında tüm dünya afedersiniz donumuzun rengine kadar biliyor olacak her birimizi...

Abi anne kızlık soyadı yoktu baktığım sitede sadece tc, isim, Soyisim, doğum tarihi, anne baba adı ve detay sız adres vardı site tunnel ile girebildim normal yasak birde torrent var database onuda indirmeden. Sildiler

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Abi anne kızlık soyadı yoktu baktığım sitede sadece tc, isim, Soyisim, doğum tarihi, anne baba adı ve detay sız adres vardı site tunnel ile girebildim normal yasak birde torrent var database onuda indirmeden. Sildiler

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Mustafa ben orada o da var demedim bankaların en çok güvendiği emniyet anne kızlık soyadı onu verdin mi bütün kapılar açılıyor sanki ulaşılması çok güç bir şeymiş gibi.
En başta kafayı çalıştırıp sallama bir soyadı verseydim kendimi daha rahat hissederdim.

Merhaba arkadaslar bu konu hepimiz icin onem teskil ediyor.internet uzerinde konu ile ilgili arastirma yaparken bir vatandas tarafindan yazilan basina gelenler ve ne gibi onlemler alabilecegimiz ile ilgili makeleyi sizinle paylasmak istedim

"Kimlik bilgileri çalınmış biri olarak yaşadıklarımı ve alabileceğiniz önlemleri içeren bir flood yaptım. 2013'te 2 sayfa sabıkası olan bir adam ehliyet fotokopim üzerine resmini yapıştırıp tekrar fotokopisini çekerek yeni kimlik üretmiş. Bu fotokopiyle kendisine 4 farklı telefon hattı çıkarmış.Turkcell'e bu hatları şikayet ettim ve kapattırdım. Savcılığa şikayette bulundum. Ama telefon hatları buzdağının görünen kısmıymış. Trafikte üzerinde soğuk damga bile olmayan bu fotokopiyle 2 kez ceza yemiş. Cezalar benim adıma geldi. Ehliyetimden ceza puanları düştü. Fotokopiyle ev kiralamış ve kira sözleşmesi yapmış. Ev sahibine bir dünya borç takıp kaçmış.

Dikkat! 'Kimlik bilgilerim sızdı mı' diye adınızı sorgulatmayın

Bu kira kontratı ve fotokopi ehliyetle elektrik ve su aboneliği yaptırmış. İstanbul'un bir ucunda kiraladığı evin elektrik borcunu ödemediği için bedaş gelip benim evimin elektriğini kesti. Çünkü bedaş bir aboneliğinizdeki borcununuzdan dolayı sadece o meskeni değil bütün diğer aboneliklerinizin de elektriğini kesiyor. Elektriğimi geri açtırmak ve bedaşa bunun bir hırsızlık olduğunu kanıtlamak için günlerce uğraştım.
Benim adıma hgs çıkartmış ve tabi ki hiç bir geçişi ödememiş. Şu an buradan adıma ciddi bir borç yekünü gözüküyor. Turkcell, hatları kapattırdığım halde bana icra davası açtı. Tebligat gelmediği için davayı kaçırdım ve arabama haciz koyuldu. Hacizi iptal ettirmek ve Turkcell'e suçsuzluğumu kanıtlamak için yine uzun uğraşlar verdim. Sonunda iptal ettirmeyi başardım.
Savcı, adamın adını soyadını bildiğimiz halde tc kimlik no yoksa hiç bir şekilde adamı bulamayız dedi.Çeşit çeşit uğraşlar verip adamın ceza yediği arabanın ruhsatından adamın tc'sini buldurdum. Adamın zaten hapiste olduğu ortaya çıktı. Birkaç celseden sonra adam az bir ceza aldı ama kimlik hırsızlığından veya resmi evrakta sahtecilikten değil nitelikli dolandırıcılıktan.
Yani devlet şu an sadece basılı bir kimliği kimlik hırsızlığı/resmi evrakta sahtecilik olarak görüyor. Şimdi adam yargıtaya ciddi çalışılmış bir itirazda bulunmuş. İtirazında bu sürecte hiç bir zarar görmediğimi iddia etmiş.
2.5 koca yılım bu işin tantanasıyla geçti. Bunun stresiyle kaç gece uykusuz kaldım, kaç günüm resmi kurum kapılarında geçti kimbilir.

Gelelim önlemlere: E-devlet bu işin en önemli kısmı. Edevlet şifreniz yoksa hemen yarın bir ptt şubesine gidip 3-5 lira vererek alın.E-devletten adınıza kayıtlı tüm telefon hatlarını kontrol edin. Sizin bilginiz dışında bir hat varsa hemen savcılığa gidip şikayet edin.

E-devletten mahkeme dava dosyası sorgulama linkini haftada bir düzenli olarak kontrol edin. Adınıza bir dava açılırsa buraya düşer.
Tüm operatörlere mevcut numaranızı belirtip bilginiz ve imzanız dışında yeni hat açtırmak istemediğinizi içeren imzalı dilekçe yollayın.
E-devletten trafik cezalarını kontrol edin. Adınıza ya da plakanıza ceza kesilmişse burada çıkar.
Bedaş, igdaş ve iski gibi merkezlere gidip abonelik numaranızı belirtin ve "Bilgim ve imzam dışında yeni abonelik açtırmayacağınızı ve açılırsa bundan doğacak borçlardan kurumun sorumlu olacağını" içeren dilekçe verin.
E-devletten vergi borçlarınızı düzenli olarak kontrol edin.
E-devlet üzerinde hgs ve ogs geçiş ihlallerinizi sorgulayın. Kimliğinizi kullananlar rahatlıkla bu geçiş hesaplarını açtırabiliyorlar.
Doğum tarihiniz internette çarşaf çarşaf yayınladığı için banka hesaplarınızı kontrol edin, hesaplarınıza girip eft/havale vb.limitlerinizi sıfırlayın ya da tamamen kapatın. Gerektiğinde anlık olarak açın kullanın ve geri kapatın.
Banka müdürleri bir sisteme girip adınıza çekilmiş tüm kredileri görebiliyorlar. Tanıdık vb bulup rica minnet adınıza alınmış/çekilmiş tüm kredi ve kart bilgilerini kontrol ettirin.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Dışarıda sizi ayağınızdaki dona kadar soyup soğana çevirmek isteyecek bir ton dolandırıcı var."

Yetkili birimler tarafindan gerekli duzenlemeler ve guvenligimiz ile ilgili bu risk ortadan kalkmayana kadar,Bir gozumuz e devlet siteside olacak.
Iyi forumlar

Arkadaşlar bu sistemde memurlar özverili davranmadığı için her türlü işlemi yapabilme imkani var bu bilgilere sahip kişilerin bunun günümüzde her yere verilen kimlik örnekleri vb bilgilerlede rahatlikla yapilmasi mumkun su an tek çözüm kimliklerin akilli hale getirilmesi ve 2. Güvenlik önlemi olarak parmak izi kontrol edilerek yuksek oranda güvenli işlem yapılabilir. İşim gereği bir çok vaka yaşadığım için gittiginiz her devlet veya özel kurumda size ait olan herseyin listesini almadan ayrilmanizi tavsiye ederim.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi