THK Art-tech Sim Kumandası Idle Up Kontrol' ün Değiştirilmesi

iscender

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Evet arkadaşlar thk sim kumandası kullananlar bilir idle up kontrol'ü bu kumanda'da sağ stick üzerindeki potansiyometre ile açılıp kapanıyordu. :)

Benim gibi kıl adamlar, o potansı sonuna kadar çevirmek istemeyenler veya model'ini uçurduğu kumanda ve bu sim kumanda'sını kullananlar hali hazırdaki model kumandasındaki switch'e alışkın olduklarından bu potansiyometre'ye uyuz olurlar. ;)

Bu sebepten thk sim kumandasındaki sağ switch boşta olan (uçak uçururken ne işe yarıyor bilmiyorum) potansiyometre yerine bu switch'i idle up olarak nasıl kullanacağınızı anlatacağım

Gerekli malzeme: 1 adet 10 kohm direnç

10 kohm direnç renk kodu: soldan sağ'a kahve, siyah, turuncu ve tolerans altın sarısı rengindedir.

smd cinsi direnç'de kod numarası:103'tür

aslında bu direnç'in tamda 10 kohm olması şart değildir 6-10 kohm arası bir direnç kullanılabilir.

Bunun sebebi kumanda'daki potansiyometre'nin idle up'u en sonda değil sona yakın bir yerde açmasıdır bu potansiyometre 10 kohm'dur.

Yapacağınız tüm işlemleri sim kumandası usb kablosunu bilgisayar'dan ayırarak yapınız

Kumandayı arkasında köşelerdeki 4 kapak vidasını sökerek açıyoruz.

açık görünümde soldaki switch boş olan switch'dir

bunu kablosunu elektronik devre üzerindeki soketinden çekerek çıkarıyoruz ve lehimlerini eriterek söküyoruz. (kumandanızı eski haline dönüştürmek isterseniz bu kabloyu saklayınız)

potansiyometre kabloları bu switch'e yetişmediğinden ben ek yaptım sizde bir parça kabloyu switch'e kendi kablosunu söktüğünüz lehim kontaklarına lehimleyin

potansiyometre'ye gelen kablo'yu potans üzerindeki lehimlerinden söküyoruz.

( bu işlemi yapmadan önce elektronik devre üzerinden potansiyometre 3'lü soketinide havya'da olası ESD riskine karşı devre'den ayırıyoruz.)

(potansiyometre'yi ister sökün ister yerinde bırakın tercih size kalmış ben söküp açıkta kalan boşluğu ca ve sigara külü ile doldurup rapicon sticker'i yapıştırdım)

potansiyometre'ye gelen 3'lü kablodan beyaz ve kırmızıyı boştaki switch'e ek yaptığımız kabloya lehimliyoruz (yönler fark etmez)

10 kohm'luk direcimizi bir bacağını kırmızı kabloya diğer bacağını boştaki siyah kabloya lehimliyoruz açık iletkenleri ısı ile daralan makaron veya izole bant ile izole ediyoruz tüm işle bu kadar artık idle up kontrolümüz bu switch ile yapılıyor.

bu işlem sadece phoenix sim ile denenmiştir diğerlerinde aynı sonucu verirmi bilemiyorum.

ayrıca phoenix simde 5-6 model uçak üzerinde denenmiş uçuşa negatif etkisi görülmemiştir. fakat bu testler sadece uçuşta denenmiştir bomba atma v.s işlemlerinde ne gibi bir değişiklik yapar bilemiyorum.

ayrıca bu sim kumandasındaki trimler dijital değil mekanik olduğundan en ufak bir temas'ta similatör calibresi kaçıyor bu durumda beni uyuz ediyordu ;)

ben kendi kumandamda bu trimlerin çıkıntılarını dipten kestim gerektiğinde trim ayarlarını yanlarındaki işaretli yerin karşısına denk gelen boşluk'tan baş parmağım ile kaydırararak ayar yapabiliyorum.

sizde bu trimleri kesmek isterseniz öncelikle dremel'iniz var ise gimbals'ı sökmeden dıştan kesiniz aksi durumda gimbals çok parçadan oluşuyor ve toplaması zaman alıyor uğraştırıyor.

detaylar'ı fotodan görebilirsiniz. ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Iskender inan sağ stick üzerindeki potansiyometre Idle-up gibi çalıştığını ilk defa şimdi senden duyuyorum :rolleyes:

Bilmeyince klavye kısa yolları ile idare etmiştik onca zaman :laugh: Benden geçti artık, zira uzun süredir kendi kumandamı kullanıyorum simde, ama çoğu üyemizin çok işine yarayacak çok faydalı bir paylaşım olmuştur %p

Gelir gelmez tıpki Mesut üstad gibi hemen bilgilerini bizlerle üşenmeden paylaşıyorsun. Forum olarak tekrar teşekkür ederiz. Sağol varol :bravo:

abi normalde phoenix o potansiyometre'yi 4.KANAL olarak görür

sol stick üzerindeki switch'ide 6CH Gyro olarak yazmıştır,belirtmiştir ama phoenix onu 5.KANAL olarak görür.

sağ stick üzerindeki switch'i ise Mix yazan onu kanal olarak görmez mix yapar dolayısıyla bizim pek işimize yaramıyor.

yani eklediğim fotodan bakın SARI ÇERÇEVE içinde ilgili özelliğin kanal kutucuğuna hangi switch'e denk gelen kanal seçilirse o switch ilgili özelliği açıp kapar.

yani idle up ve hold özellikleri switch'lerde yön değiştirilebilir.

veya tamamem bu switch'ler başka bir özelliği işlemi aktif etmek için kullanılabilir.

yani sol ve sağ gimbals dışında kişiselleştirilebilir 1 adet switch ve bir adet potansiyometre var (orjinal kumandada)

konuda anlatılan işlem yapılırsa 2 adet kişiseleştirilebilir switch'imiz oluyor.

İskender Yenimol' Alıntı:
abi normalde phoenix o potansiyometre'yi 4.KANAL olarak görür
Şimdi oldu Iskender %p Demek bu özellik Phoenix için geçerli imiş. Ben şahsen ilk tanıdığım simulasyon programı olarak Real Flight kullanıyorum. Real Flight ile başlayınca nedense Phoenix pek ısınamadım :-\ Kurdum biraz kullandım ama bana Real Flight uçuş hissi olarak daha iyi geldi sonra da Phoenix bir daha denemedim.

Aslında benzer durum Real Flight için de geçerli olsa gerek. Müsait bir zamanda bir yere koyduğum :laugh: THK kumandasını takip bir kontrol edeyim, bakalım onda Idle-up durumu nedir %p

abi Real Flight'ı kendi bilgisayar'ımda kurup hiç denemedim program yok fakat başka pc'de gördüm birkaç dakika

ama sanki phoenix daha güzel bilmiyorum kurup denemek lazım

net'de phoenix çok var ama rf çok az birkere indirdim sanırım birşeyler eksikti crack yoktu kuramadım.

İskender Yenimol' Alıntı:
abi Real Flight'ı kendi bilgisayar'ımda kurup hiç denemedim program yok fakat başka pc'de gördüm birkaç dakika

ama sanki phoenix daha güzel bilmiyorum kurup denemek lazım

net'de phoenix çok var ama rf çok az birkere indirdim sanırım birşeyler eksikti crack yoktu kuramadım.
En iyi sim programı hangisidir sorusu her zaman göreceli ve değişken bir şeydir. Bence aslında cevap çok basit, ne ile başlar ve alışırsan senin için en iyisi o oluyor galiba :laugh:

Merak edip yeniden kurmak istersen aşağıdaki konudan Real Flight 4.5 indirebilirsin ;)

eyavallah abi şimdi indirmeye başlıyorum birde rf deniyelim :thumbup:

Bu arada unutmadan bu faydalı bilgi de "Simulator - Simulasyon Konu Indeksi" konusuna ilave edilmiştir ;)

teşekkürler abi eline sağlık :thumbup: