Thk filamingo planörü motorlu yapmayı deniyorum

İlgi Alanı
Hepsi
Öncelikle merhabalar. Bu yaz thk dan filamingo planör aldım. Onunla alakalı bir kaç sorum var. Önce uçakta yaptığım şeyleri sonrada takıldığım yerleri anlatacağım. Uçağın yapımını bitirdim. Kanatlar için kendi içinden çıkan su ile gerdirilen kaplama kağıdını kullanmadım. Onun yerine ısı ile gerdirilen kağıtlardan aldım ve lehim havyasından bir kaplama ütüsü yaptım, fotoğrafını ekliyorum. Isısını ayarlamak için bir dimmer kullandım. Toplam maliyeti 150 tl civarında tuttu. Kanatları kapladım. (Kanat açıklığı 120 santim). Bu uçağa bir tane yüksek devirli fırçalı motor aldım. Normalde serbest uçuş modeli ancak bunu kumanda ile uçurmak istiyorum. ( Saçma olabilir belki ama ahşaptan uçak modelleri çok pahalı o yüzden ilk deneme için böyle birşey aldım). Kendime birde kumanda aldım spektrum dx6i. Normalde daha önce uçak uçurdum ve okulumda köpükten uçak ta yaptım. Bu ilk ahşaptan modelim. Burda takıldığım nokta şu daha önce hiç planör uçurmadım ve motor bir fırçasız motor kadar itki vermiyor muhtemelen yeterli olcaktır. Normal motorsuz halinden yaklaşık 200-250 gram kadar bir ağırlık farkı var. Bu uçağı nasıl uçurmalıyım rüzgarlı bir havada mı yoksa rüzgarsız mı yada hiç motor takmamalımıyım. (Uçağın resminide koyuyorum bu resimde rudder servolar ve motor yok güncel resmini çekmedim).

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Guzel kafa, eldeki imkanlarla dogru dusuncelerle sonuc almissin... :RCKolik:

Diger yandan da baslangic seviyesinde pilotajla, ne tepki verecegini ongorulmeyen deneysel bir is yapiyorsun, keske daha bilinen bir plana sadik kalip bir fotobloktan vs model yapmis olsan, en azindan inisi kalkisi halledene kadar...

Motor itki vermiyor dedigin motorla ilgili bir foto, bilgi vs yok... Yorum yapamam... Motorsuz ucurmak icin ya bungee ya da yamacta ucus yapman lazim ki her ikisinin de zorluklari fazla...

Bastan soylemekte fayda var, genellikle agir oluyor bu gibi insaatlar, serbest ucus modeli oldugundandir muhtemelen biraz daha dayanikli imal ediliyorlar, her inis kalkista sagi solu citlamasin diye...

Ilk ucus gelirsek her zaman sakin hava sana yardimci olacaktir. Sifir ruzgar degil ama tatli bir esinti stabil ucusuna katkida bulunur. Su an ruzgar tahminleri baya baya tutuyor internetteki, en azindan benim ucus yaptigim mahallerdekiler. Benzer sekilde ruzgar tahminine bakarak ucusa gitmeye karar verebilirsin...

Guzel kafa, eldeki imkanlarla dogru dusuncelerle sonuc almissin... :RCKolik:

Diger yandan da baslangic seviyesinde pilotajla, ne tepki verecegini ongorulmeyen deneysel bir is yapiyorsun, keske daha bilinen bir plana sadik kalip bir fotobloktan vs model yapmis olsan, en azindan inisi kalkisi halledene kadar...

Motor itki vermiyor dedigin motorla ilgili bir foto, bilgi vs yok... Yorum yapamam... Motorsuz ucurmak icin ya bungee ya da yamacta ucus yapman lazim ki her ikisinin de zorluklari fazla...

Bastan soylemekte fayda var, genellikle agir oluyor bu gibi insaatlar, serbest ucus modeli oldugundandir muhtemelen biraz daha dayanikli imal ediliyorlar, her inis kalkista sagi solu citlamasin diye...

Ilk ucus gelirsek her zaman sakin hava sana yardimci olacaktir. Sifir ruzgar degil ama tatli bir esinti stabil ucusuna katkida bulunur. Su an ruzgar tahminleri baya baya tutuyor internetteki, en azindan benim ucus yaptigim mahallerdekiler. Benzer sekilde ruzgar tahminine bakarak ucusa gitmeye karar verebilirsin...
Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Daha önceden ortadan motorlu bir uçakla uçuş deneyimim var. Deprondan 2-3 tane uçakta yaptım. Benim için aslında ilk değil ama burda beni tereddüte düşüren durum, tamamen motorun itkisine güvenip normal bir uçak gibimi uçurmalıyım (burda motorun çekmeme ihtimali var). Yada dediğiniz gibi yamaçta mı uçurmalıyım. Birde bungee demişsiniz o ne oluyor onu bilmiyorum.

Uçağın ağırlığına gelirsek şuanda yaklaşık 400 gram civarında. Siz ağır derken ne kadar bir ağırlık kast ettiniz. Şuanki ağırlığı bu uçak için fazla mı

Motorla ilgili olarak youtubeda bir videoda görerek promodelhobby den aldım. Motorun videosunu ekliyorum. Pervaneyide bu videodakinden aldım. Pil olarak da burdaki gibi 18650 lion kullanmayı düşünüyorum. Muhtemelen 2s olacak.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Birde uçuş alanı var onunda fotoğrafını ekliyorum. Bu alan aslında eskiden havalimanı olacaktı. Sonradan farklı bir yere yapılmaya karar verildi. Sadece pisti yapılmıştı bu şekilde kaldı

Pist mükemmel 😍 Neresi burası tam olarak? Kullanmanıza birşey diyen var mı?
Şuan başı boş bir halde. Yer ordu/ünye. Pistin yan tarafında toprak bir alan var orda offroad yarışları düzenleniyor. Paramotor la filan uçan insanlar var. Genel herkes kullanıyor. Baya uzun bu arada model uçak için çok fazla.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Daha önceden ortadan motorlu bir uçakla uçuş deneyimim var. Deprondan 2-3 tane uçakta yaptım. Benim için aslında ilk değil ama burda beni tereddüte düşüren durum, tamamen motorun itkisine güvenip normal bir uçak gibimi uçurmalıyım (burda motorun çekmeme ihtimali var). Yada dediğiniz gibi yamaçta mı uçurmalıyım. Birde bungee demişsiniz o ne oluyor onu bilmiyorum.

Uçağın ağırlığına gelirsek şuanda yaklaşık 400 gram civarında. Siz ağır derken ne kadar bir ağırlık kast ettiniz. Şuanki ağırlığı bu uçak için fazla mı

Motorla ilgili olarak youtubeda bir videoda görerek promodelhobby den aldım. Motorun videosunu ekliyorum. Pervaneyide bu videodakinden aldım. Pil olarak da burdaki gibi 18650 lion kullanmayı düşünüyorum. Muhtemelen 2s olacak.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Birde uçuş alanı var onunda fotoğrafını ekliyorum. Bu alan aslında eskiden havalimanı olacaktı. Sonradan farklı bir yere yapılmaya karar verildi. Sadece pisti yapılmıştı bu şekilde kaldı

Pist harika buralarda olsa boş bırakmazdım hiç :)

Birde uçuş alanı var onunda fotoğrafını ekliyorum
Bodoslama gireyim konuya. Cenneti yasiyorsun ucus pisti bakimindan, kiymetini bil derim
tamamen motorun itkisine güvenip normal bir uçak gibimi uçurmalıyım
Amac motorlu ucmaksa mecburen itkiyi motordan bekleyeceksin, lakin agirlik merkezi, toplam agirlik gibi konular ucagin ucus karakterine direk ve major etkiye sahipler. Dolayisiyla bunlari gozetmeden bir kaniya varmak mumkun degil
ada dediğiniz gibi yamaçta mı uçurmalıyım
Huyunu suyunu bildigin bir model olsa denenir dicem ama buyuk risk yamacta maiden, hele ki boyle belirsiz bir modelde
Oncelikle muneccimlik muessesi islemiyor gunumuzde... Biraz kafa yorarak birlikte bulabiliri sorunun cevabini....

Senin hesap kitap kabiliyetin benden iyidir... 4 tane deger hesaplamani rica edecegim...

Daha once @Sumer Yamaner abin, usenmemis yazmis cizmis, oncelikle okumani sonrasinda da hesaplari yapmani rica edecegim, konu sudur:

Burada hem kanat yuklemeni, hem de kubik kanat yuklemeni, motorsuz ve motorlu haliyle hesaplamani, yani 4 farkli yukleme degeri bulmani rica edecegim. Cikan sonucu, ucus karakteri ve kanat yukleme degerleri bilinen tasarimlarla karsilastirip bir kaniya varabiliriz hizlica...

Bodoslama gireyim konuya. Cenneti yasiyorsun ucus pisti bakimindan, kiymetini bil derim
Evet şehrimde böyle bir pistin olması büyük şans. Eğer olmasa karadeniz gibi bir yerde uygun uçuş yeri bulması çok zor olurdu.
Burada hem kanat yuklemeni, hem de kubik kanat yuklemeni, motorsuz ve motorlu haliyle hesaplamani, yani 4 farkli yukleme degeri bulmani rica edecegim. Cikan sonucu, ucus karakteri ve kanat yukleme degerleri bilinen tasarimlarla karsilastirip bir kaniya varabiliriz hizlica
Yazıyı okudum. Bu kanat alanına kuyruğuda ekliyor muyuz. Birde hesaplarken kanadın hem alt hemde üst alanını mı alıcağım yoksa sadece bir tane mi alacağım
Huyunu suyunu bildigin bir model olsa denenir dicem ama buyuk risk yamacta maiden, hele ki boyle belirsiz bir modelde
Bir önceki yazıda bungee demiştiniz o ne oluyor. Birde normalde bu uçağı normal haliyle uçururken iple çekip öyle uçuruyorlar. Kalkış o şekildede olabilir aslında sizce nasıl olur

Burada hem kanat yuklemeni, hem de kubik kanat yuklemeni, motorsuz ve motorlu haliyle hesaplamani, yani 4 farkli yukleme degeri bulmani rica edecegim. Cikan sonucu, ucus karakteri ve kanat yukleme degerleri bilinen tasarimlarla karsilastirip bir kaniya varabiliriz hizlica...
200 gram ve 400 gram üzerinden hesapladım uçak şuan yanımda değil okulda bugün rahatsızdım okula gitmedim o yüzden değerler tam doğru değil ancak daha önce ölçtüğümde 200 ve 350 küsür bulmuştum. Daha net olsun diye maksimum ağırlığı biraz daha fazla aldım

Bu kanat alanına kuyruğuda ekliyor muyuz
Hayir. Adiyla musemma
Birde hesaplarken kanadın hem alt hemde üst alanını mı alıcağım yoksa sadece bir tane mi alacağım
Kanadin izdusumunun alani lazim bize
Bir önceki yazıda bungee demiştiniz o ne oluyor
Serum lastigi ya da baska tur bir duzenek ile ucagi yerden cektirerek firlatma yontemi...

200 gram ve 400 gram üzerinden hesapladım uçak şuan yanımda değil okulda bugün rahatsızdım okula gitmedim o yüzden değerler tam doğru değil ancak daha önce ölçtüğümde 200 ve 350 küsür bulmuştum. Daha net olsun diye maksimum ağırlığı biraz daha fazla aldım

Peki, bu hesaplari dogru kabul edelim (girilen parametreleri guzelce dogrulayin, hatali girdi hatali sonuc demek). Sonucta buldugunuz rakam kubik yukleme olarak 7 ve 14 ... Peki, size onerdigim konuda gecen planor (sizin modelin formu dolayisiyla) icin onerilen yukleme degeri kacti ? Sizin deger buna yakin mi altinda mi ustunde mi ?

Peki, bu hesaplari dogru kabul edelim (girilen parametreleri guzelce dogrulayin, hatali girdi hatali sonuc demek). Sonucta buldugunuz rakam kubik yukleme olarak 7 ve 14 ... Peki, size onerdigim konuda gecen planor (sizin modelin formu dolayisiyla) icin onerilen yukleme degeri kacti ? Sizin deger buna yakin mi altinda mi ustunde mi ?
7 ve 14 değilki 1,4 ve 2,7 değilmi. Planör için 4 ve altı denmiş. Bu sefer kanadın sadece izdüşümü olarak aldım oda 12 dm2 ona göre hesabı 200 ve 400 gram üzerinden yaptım

Kac cikiyor, 4,8 ve 9,6 mi ? Bu durumda degerlendirince nasil gorunuyor ?
bu şekilde biraz zor gibi aklımda şöyle birşey var bu fırçalı motorla full gazla çimenlik bir alanda ileri doğru uçağı düz bir şekilde atacağım. Eğer ileriye doğru motor çekerese bunla uçmayı deneyeceğim. Yada fırçasız motor takacağım. Yardımın için teşekkür ediyorum.

bu şekilde biraz zor gibi
Iste bu kadar, kendi sordugun soruya kendi hesaplarinla cevap bulmus oldun, hatta benim yanlis gordugum yeri de duzelttin... 🥇

fırçalı motorla full gazla çimenlik bir alanda ileri doğru uçağı düz bir şekilde atacağım. Eğer ileriye doğru motor çekerese bunla uçmayı deneyeceğim.
Yani, en makulu bu olur. Ucagin ideal olmadigi konusunda hem fikiriz. Eldeki imkanlarin farkindayiz...

Simdi kendi tecrubemden yorum yapayim, 9 kanat yuklemesi yuksek olmasina karsin motor yeterli gelirse bu alet ucar. Keyif verir mi ? Orasi soru isareti, bence vermez...Kontrolu de oldukca zor olur...