Tic Toc Çalışma ve Tüyoları

Erkman' Alıntı:
Türker bey,
Similatörde tictoc çalışılmaz demişsiniz? Orda ne demek istediğinizi anlayamadım.
Konuyu biraz açar mısınız ?

Bu yorumu ben mi yapmıştım tam hatırlayamıyorum fakat bence söylenmek istenen gerçekteki hissiyat ile simulatördekinin tam örtüşmeyebileceğidir.

Tic-Toc yapmaya başladığımızda ancak belirli bir süre kendi modelimizle çalışarak istediğimiz sonuca ulaşabiliriz, çoğu zaman olduğu gibi sadece sim çalışması yeterli olmayacaktır. ;)

Türker Akgün' Alıntı:
Bu yorumu ben mi yapmıştım tam hatırlayamıyorum fakat bence söylenmek istenen gerçekteki hissiyat ile simulatördekinin tam örtüşmeyebileceğidir.

Tic-Toc yapmaya başladığımızda ancak belirli bir süre kendi modelimizle çalışarak istediğimiz sonuca ulaşabiliriz, çoğu zaman olduğu gibi sadece sim çalışması yeterli olmayacaktır. ;)
Yanlış hatırlamıyorsam Ergün hocam simulasyonları değerlendirirken söylemişti Rf ile tic toc çalışırsan gerçekte heli çok yükselir Phx ile tic toc çalışırsan gerçekte heli irtifa kaybeder diye bir yorum yapmıştı.

Bu hobiye başladığımdan beri Tic-toc benim 1 numaralı favori hareketimdir. İzlemeye bayılırım, bol bol izlerim hakkıyla yapanın eline koluna parmaklarına sağlık :saygilar:
Senin de videonun maşallahı var bazı yerler de çok güzel olmuş :thumbup: Maşallahı var ama eksiği de var. :laugh:
Öncelikle bu hareket ile ilgili biraz konuşmak istiyorum, tic-toc doğru komutları vererek yapılmadığı sürece modeli çok yoran bir hareket.
Bu hobiye ilk başladığım zamanlarda yapılan sohbetlerde hep şöyle bir muhabbet geçerdi; o motorla tic-toc yapılmaz, o servolarla tic-toc yapamazsın. Bu model tictoc yapamıyor ya servo kötü ya motor kötü vs vs... Tamamen ama tamamen yanlış bir düşünce. Eminim hala da böyle düşünenler vardır. Helikopterde anormal bir durum yoksa bu noktada ki en büyük etken modele verdiğin komutlardır. Yani senden kaynaklıdır, modelden değil. Hatta komutlardan önce üniteye girdiğin ayarlardır. Modeli çok sağır yaparsan tic-toc yapmakta zorlanırsın gibi... Pil de bu konuda büyük etkiye sahip ama önceki cümle de yazdığım gibi '' anormal bir durum yoksa '' sağlıklı piller varsa böyle problemler yaşanmayacağını düşünüyorum. Bunları niye diyorsun diyebilirsin, simülasyonda bu söylediklerimin hiç bir etkisi yok. Ama gerçek model üzerinde yapmaya başladığın zaman bu dediklerimi anlayacağını düşünüyorum :)

Gelelim videoya, maşallahı var dedim. Gerçekten öyle.. Çünkü elevator tic-toc yapmaya sağa sola giderek yapmaya başlamışsın. Bence bu hareketin üzerinde durmaya devam et. Hem görsel olarak çok güzel bir hareket hem de bu noktada vermen gereken komutları daha iyi kavrayabilirsin.. %p Mesela ben Aileron tic-toc ile başladım öğrenmeye, şimdi senin bu videoda ki gibi yapmakta bazen sıkıntı çekiyorum..
Şimdi Elevator tic-toc referans alıp onun üzerinden yorumlayalım. Helikopter hangi nokta da olursa olsun tic-toc yaparken (Aileron / Elevator farketmez) Rudder'ın payı çok büyüktür. Sabit bir nokta da tic-toc yapmanın püf noktası rudder ile verilen komutlarla helikopterin kaçtığı noktanın tersine doğru tölere etmektir. Yani elevator tic-toc yaparken helikopter sağa doğru kaçıyorsa, sola rudder verirsek helikopter sola doğru gelmek isteyecektir.

Paint terk çizimimle görsel olarak da anlatayım;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Helikopter 1 noktasındayken sola doğru gidiyorsa kumandadan sağ rudder vererek kuyruğun 2 numaralı görseldeki konuma gelmesini sağlarsan, sola gitmeyi durup sağa doğru gitmek isteyecektir. Sabit kalmasının mantığı budur. Ne kadar kuyruk dönerse o kadar hızlı gitmek isteyecektir. Yani sabit bir noktada yapmanın altın kuralı gerektiği kadar ufak rudder komutları vermek.. Senin video da helikopter ilk 12-15 saniye baya sabit bir şekilde gidip geliyor, bunun sebebi büyük ihtimal kumandanın Rudder stiği hassas değil, collective ruddera denk gelmeden yukarı aşağı gidebiliyor. O yüzden ilk 12 saniye güzel olmuş :)

Bir diğer eksik ve yapılan genel hatalardan birisi modele gerektiğinden fazla veya çok hızlı komut vermek. Eğer video da yaptığın gibi helikopter ileri giderken birden geri gelmesini istersen model devirden düşecek ve senin yapmak istediğin hareketin performansını etkileyecektir. Bunun içine biraz collective management olayı giriyor ama o boyuta gitmeye gerek yok. Püf noktası basit; helikopter ileri doğru hızlı ivmeyle giderken birden geri komut vermekten önce helikopterin ivmesini kesmek gerekir. Helikopterin ivmesi bittikten sonra yani yavaşlayınca geri komut vererek gelmesini sağlamak helikopterin yorulmamasını sağlar. Aşağıda Tareq'in videosunda anlatmak istediğim açıkça belli oluyor.

2,48. dk ~ 3,12. dk
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tic-toc çok güzel hareket, uçuşlarda çok güzel görsel şölen katıyor. Ama sadece aileron - elevator tic-tocla bitmiyor. Tic-toc'un da bir çok çeşidi var. 4 point tic-toc veya ters rudder ile 4point tic-toc / Piro Tic-toc / Ailerin tictoc yaparken elevator ile dönmek / Elevator ile yaparken aileron ile dönmek vs vs. çoğaltılabilir. Bunları öğrenmenin en büyük etkisi tic-toc yaparken Rudder komutuna da hakim olmayı öğrenmek. Bu harekette ki altın kural dediğim gibi Rudder.
Dilim döndüğünce edindiğim tecrübeleri aktarmak istedim, umarım açıklayıcı olmuştur. %p

Doğukan Ocak' Alıntı:
........
Şimdi Elevator tic-toc referans alıp onun üzerinden yorumlayalım. Helikopter hangi nokta da olursa olsun tic-toc yaparken (Aileron / Elevator farketmez) Rudder'ın payı çok büyüktür. Sabit bir nokta da tic-toc yapmanın püf noktası rudder ile verilen komutlarla helikopterin kaçtığı noktanın tersine doğru tölere etmektir. Yani elevator tic-toc yaparken helikopter sağa doğru kaçıyorsa, sola rudder verirsek helikopter sola doğru gelmek isteyecektir.
.......
Doğukan çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsun, teşekkürler. :thumbup:

Rudder'la ilgili tespitin çok dikkatimi çekti. :eek: Şahsen ben örneğin elevatör tic-toc yaparken eksen düzeltmelerini aileron komutuyla gerçekleştirmeye çalışıyorum. Bu güne kadar hiç rudder ile yön düzeltmesi yapmak aklıma gelmemişti. :rolleyes: Hatta öyle ki aksine tic-toc yaparken özellikle dikkkat ettiğm birşeydir istemsiz rudder kontrolü vermemek. :laugh:

Zihnimde bir kıvılcım çakmasına sebep oldu paylaşımın, ilk fırsatta rudder verince ne olduğunu tecrübe etmeye çalışacağım. :thumbup: :RCKolik:

Türker Akgün' Alıntı:
Doğukan çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsun, teşekkürler. :thumbup:

Rudder'la ilgili tespitin çok dikkatimi çekti. :eek: Şahsen ben örneğin elevatör tic-toc yaparken eksen düzeltmelerini aileron komutuyla gerçekleştirmeye çalışıyorum. Bu güne kadar hiç rudder ile yön düzeltmesi yapmak aklıma gelmemişti. :rolleyes: Hatta öyle ki aksine tic-toc yaparken özellikle dikkkat ettiğm birşeydir istemsiz rudder kontrolü vermemek. :laugh:

Zihnimde bir kıvılcım çakmasına sebep oldu paylaşımın, ilk fırsatta rudder verince ne olduğunu tecrübe etmeye çalışacağım. :thumbup: :RCKolik:

Türker abi videoyu çekmeyi beklediğim için cevap yazmamıştım, şimdi yazıyorum kusuruma bakma :laugh:

Abi bir açıdan bakınca tespit değil, mantığının böyle olduğunu düşünüyorum. Şahsen ben rudder kullanarak her noktada hakimiyet sağlayabiliyorum modele. Tareq'in videoda yaptığı elevator tic-tocda aileron komutu da işlev görür ancak helikopter bu sefer sana paralel olarak değil çapraz şekilde ileri gidip gelmek isteyecektir. Bu yüzden bu harekette yine rudder kullanılırsa daha iyi verim alınır. Aşağıda çektiğim video da ne demek istediğimi şimdi daha iyi anlayabilirsin :thumbup:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi işin birde 1,30. dk dan itibaren olan bölümü var. Orada verdiğim komutlara dikkat, Aileron tic-toc yaparken sticklere Elevator komutunuda ilave ediyorum ve Rudder'ı kullanarak yaptığım sağ-sol dengeleme işlemini bırakıp tamamen elevator ile tölere ediyorum. Normal şartlarda elevator ilave etmesem helikopter sola doğru gitmek isteyecekti, ancak elevatorde işin içine girince sabit yerde kalmayı tercih ediyor model. bunun fiziken nasıl olduğunu ben hala çözemedim ama oluyor :laugh:
Buda farklı bir tarz, hatta farklı değil Tareq'in yaptığı Aileron Tic-toca çok daha benziyor. Biliyorsunuz ki Tareq bizlerden biraz farklı tic-toc yapıyor, değişik :laugh:

Doğukan ellerine sağlık :) Bunun biraz daha yavaş versiyonu var mıdır? ;D Senin söylediğin ayrıntıları bir türlü göremiyorum ben stiklerden :)

Dogukan , pirotictok isteruk :)

Bu arada konuyu acan emegi gecen herkese tesekkurler elinize emeginize saglik.

benimde tuzum olsun azicik tictoc da ,
Kendi tecrubemden yola cikarak egerki ekipmaniniz

-motor -esc - lipo yuksek kalitedeyse , cyclic yatislarida cevik ayarli ise her FBL unitede vardir ( cyclic acisindan bahsetmiyorum veya pitch bunlarda gerekli ama bende en altin nokta cyclic cevikligi +8 -8 cyclic 6-7 derecebile takir takir yapilir cevik ise cyclik yatisi) ise advence menude dir genelde , lipo yu patlana kadar tictoc yapilabilir :) 60c tavsiyem boyle bir ucusta ya esc keser ya lipo [emoji23]
bu kombinasyonda collective yonetimi cok arka planda kaliyor cunku guc her turlu tolere ediyor ve aslinda sizde o tolerede tictoc senkronunu hee buymus diyorsunuz , yok egerki piller standart geri kalan motor -esc guzel ise tictoklari ozellikle yatislari biraz daha yedirerek yapmak gerekiyor.
Egerki helikopter bi hayali bir cizgi uzerinde ivmeli geciyor iste ailerin tictoc icin gecerli bu dedigim , ufak pich acilari vererek de seri tictoc yapilabilir uzun sureli olmadan .

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Emre Kaman' Alıntı:
Doğukan ellerine sağlık :) Bunun biraz daha yavaş versiyonu var mıdır? ;D Senin söylediğin ayrıntıları bir türlü göremiyorum ben stiklerden :)

Emre abi video da göstermek istediğim stick hareketleri değil, kuyruğun pozisyon değişikliğinde helikopterin sağa yada sola doğru gitmek istemesini göstermekti :)

byedz' Alıntı:
Dogukan , pirotictok isteruk :)

Bu arada konuyu acan emegi gecen herkese tesekkurler elinize emeginize saglik.

benimde tuzum olsun azicik tictoc da ,
Kendi tecrubemden yola cikarak egerki ekipmaniniz

-motor -esc - lipo yuksek kalitedeyse , cyclic yatislarida cevik ayarli ise her FBL unitede vardir ( cyclic acisindan bahsetmiyorum veya pitch bunlarda gerekli ama bende en altin nokta cyclic cevikligi +8 -8 cyclic 6-7 derecebile takir takir yapilir cevik ise cyclik yatisi) ise advence menude dir genelde , lipo yu patlana kadar tictoc yapilabilir :) 60c tavsiyem boyle bir ucusta ya esc keser ya lipo [emoji23]
bu kombinasyonda collective yonetimi cok arka planda kaliyor cunku guc her turlu tolere ediyor ve aslinda sizde o tolerede tictoc senkronunu hee buymus diyorsunuz , yok egerki piller standart geri kalan motor -esc guzel ise tictoklari ozellikle yatislari biraz daha yedirerek yapmak gerekiyor.
Egerki helikopter bi hayali bir cizgi uzerinde ivmeli geciyor iste ailerin tictoc icin gecerli bu dedigim , ufak pich acilari vererek de seri tictoc yapilabilir uzun sureli olmadan .

Yakın zamanda Piro tic-toc da çekeriz abi inşallah :)

Doğukan Ocak' Alıntı:
Emre abi video da göstermek istediğim stick hareketleri değil, kuyruğun pozisyon değişikliğinde helikopterin sağa yada sola doğru gitmek istemesini göstermekti :)

Yakın zamanda Piro tic-toc da çekeriz abi inşallah :)

Bekliyorum sabirsizlikla dogukan :) yurt biraz video izledim bu konuda biraz kendimde denedim simulasyonda halan daha elim alismadi .

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Emre Kaman' Alıntı:
Aynı yolun yolcusuyuz Emre bende senin gibi ilk başta sticklere bakarak anlamaya çalıştım, olmadı tabi. :laugh: :lollol:

Sonra sadece modelin kuyruğunu izledim, o zaman anlaşılıyor Doğukan'ın ne demek istediği daha çok. :)