Top Flite AT-6 Texan Gold Edition

Balsa kaplamaları hazırladım. Kaplamaların kolay bükülmesi için bir yüzünü yine ıslattım, ama bu sefer maymunun gözü açıldı, yerlerine yapıştırmadım. Sadece bükülmesi için baskı altında kurumaya bıraktım.
Bakalım balsanın bundan sonraki yeni hain planı ne olacak abi ;D

Baktım millet patır patır inşaat paylaşıyor, kendimden utandım. Boş durmuyorum ama, son güncellemeden bir haftadan fazla geçmiş.
Ne yaptım? Kuyruk dikmesini bitirdim, elevatörlerin şekillendirmesi kaldı. Biraz anlatayım;

Kuyruk dikmesinin inşaası için gerekli parçaları plandaki numaralarından buldum, yerlerinden çıkardım, elimin altında hazırladım. Planın üzerinde itinalı bir şekilde yerleştirdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kesim pürüzsüz olsa da, kalın parçalarda pres kesim nedeniyle kesitlerinde kesitlerinde kaymalar var, tam 90 derece değil. Zımpara ile düzeltmek için şöyle bir şey yaptım. Zımparalaması kolay olmadı , biraz uğraştırdı ama, işe yaradı.

Sonra firar kenarının ortasına boydan boya bir çizgi çektim. Sinirlerin de firar kenarına yapışacak kısımlarının ortalarını da işaretledim. Böylece yapıştırırken tüm sinirler aynı hizaya gelmiş olacak.

Hücum kenarının çıtası üzerine plandan sinirlerin yerlerini işaretledim. Böylece yerden yüksek yapıştırılmasına karşın, sinirler tam yerlerine denk gelecek.
Tabii, sinirlerin, hücum kenarına yapışacak kısmına yapışma yüzeyini artırmak için eğim verecek şekilde hafifçe zımparaladım.

Birinci ve dördüncü siniri hücum kenarına yapıştırdıktan sonra plandan kaldırdım. Bundan sonrasını elde yapmak daha kolay. Bunun için firar kenarı üzerinde sinirlerin denk geldiği yerleri orta çizgiye dik gelecek şekilde işaretledim. Sonra da plandan kaldırdığım hücum kenarı yapışmış iki siniri yerlerine, firar kenarına dik olarak yapıştırdım.

Arkasından diğer iki siniri aynı şekilde yapıştırdım. Bu arada, söylemeyi unuttum, buralarda sıvı CA kullandım. Önce soluk almamaya çalışarak hafifçe tutacak kadar yapıştırdım, sonra açık havada tamamen.

Köşebenti de yapıştırıp, plan üzerinde son bir kontrol.

Balsa kaplamaları hazırladım. Kaplamaların kolay bükülmesi için bir yüzünü yine ıslattım, ama bu sefer maymunun gözü açıldı, yerlerine yapıştırmadım. Sadece bükülmesi için baskı altında kurumaya bıraktım.

Devam edecek...

ABi eline sağlık. Çok güzel gözüküyor. İnşallah kısa sürede biter.:) Ben de ne yapıp edip peşinizden bu hafta montaja başlayacağım. Kolay gelsin. ?:saygilar:

Ne diyorduk?... Ha, tamam!...

Bu esnada ufaktan elevatöre de el attım. Elevatör pres kesim ile şekillendirilmiş balsa levhanın üzerine inşa edileceği için, sinirlerin yapıştırılacağı yerleri iki tarafına da çizmek gerekiyor.

Ben bunları çizerken kuyruk dikmesinin kaplaması da kurudu. Bu sefer kalıcı olarak yapıştırıp, kum torbaları ile baskıya aldım. Sonrasında da diğer yüzü kaplamasını yapıştırmak için stabtaki yöntemi uygulamak istedim, yani sinirlerdeki ayakları kaplanmış tarafa aldım. Ama kaplamayı yerine oturtmaya çalışırken ayrıldığı için vaz geçtim. Zaten bu yüzün kaplamasını da ıslatıp büktüğüm ve stab gibi ince ve geniş bir yapı olmadığı için, Mandallar ile kıstırarak hallettim.

Gerçi balsanın üzerinde mandalların izi kaldı ama, sorun değil. Bu noktaları suyla ıslatıp, kaplama ütüsüyle ısıtınca eski haline dönüyorlar.

Elevatöre dönersek, hücum kenarını oluşturan pres kesim kalın balsanın kenarlarındaki baklava benzeri kesiti düzeltmek için yine daha önce yaptığım basit aletle zımparalamak gerekti. Sonrasında, her iki yüzüne orta hattı belirleyen bir çizgi çektim. Bir tarafındaki çizginin iki yanına elevatör levhasının genişliğine denk gelecek iki çizgi daha çektim.

Çünkü daha sonra bu çizgiler elevatör levhasının yapıştırılmasında kullanıldı. Tabii yapıştırırken birbirine dik olmasına özen gösterdim. Bu aşamada yapıştırma, sonradan tamamlanmak üzere, yine küçük puntolar şeklinde.

Atölye küçük ve iç mekan sayılabilecek bir yer olduğu için, dışarda hava güzel olunca stab ve kuyruk dikmesinin zımpara işini halledeyim dedim. Hücum kenarına yuvarlak şekli vermek için çok dikkat etmek gerekiyor. Fazla kaçarsa geri dönüş yok. Bunun için düz bir dahta parçasına sabitlediğim zımpara bloğunu kullandım ve zımparayı elimle bükerek yaptım. Ayrıca, güzelce tüm yüzeyi ince zımpara ile zımparaladım.

Bu da bahçede bana zımpara işinde yardımçı olan çırağım Bala. Başka iş yok mu diye yüzüme bakıyor.

Tam bir yıl aradan sonra, Erkan yapım utançla sunar!... ? Evet, tam bir yıl aradan sonra! Kendimden bile utandım ve artık şuraya bir şeyler koymak gerektiğini düşündüm. Tabii geçen zaman içinde tamamen boş durmadım, iyi kötü bir şeyler yaptım, biraz ilerledim. Ama, yazma özürlü olduğum için, konuyu güncelleyemedim. Bu modele başladım bir kere, bir şekilde bitecek! Kim bilir? Belki jübile bile olabilir. Ama, öyle böyle bitecek! Hatta, sırf bu model için ikinci el bir 4Z 120'lik OS bile aldım. Neyse, buyrun son durum;

Yatay ve dikey dengeleyici ve elevatör ve rudder'i bitirdim. Ara aşamaları geçiyorum artık.

Öte yandan, kanat iskeletinin inşaatını da tamamladım. Sağ ve sol taraf ile kanat ortasının birleştirmesini de yaptım. Hatta balsa kaplamasına bile başladım. Ara aşamalarda kimi zaman fotoğraf çektim, kimi zaman aklıma gelmedi. Bir de, retract iniş takımından vazgeçtim, ama flaplı olarak inşaa etmeye karar verdim.

Sağ kanat inşaatından bir kaç foto;

Bu da sol;

Kanat ortası;

Bunları da, kanatları mandalla birleştirip, motivasyon şeysi diye çekmişim ama, yeniden başlamak için geçen süreye bakılırsa, çok da işe yaramamış;

Ve en sonunda bütün gücümü toplayıp, bana bakıp duran kanatları birleştirerek yeniden başladım;

Kanat, birleştirilirken üst tarafı alta gelecek şekilde düz bir zeminde birleştirlip yapıştırılıyor. İki taraftaki dihedralin açılarının doğru olabilmesi için kanat orta parçasındaki iki sinirin üzerine ayak şeklinde balsa levhalar geçici olarak yapıştırılıyor. Böylece düz zeminde, ki bu zemin bir mutfak mermeridir, kanat ortası zeminden eşit ve düzgün bir yükseklikte olurken, kanat uçları da mermere temas ediyor.

Kanat birleşimi; Bunun için bir kaç kez gönyesine baktıktan sonra, balsa ayakların ve kanat uçlarının mermere tam bastığından emin olarak, eski dost 404 reçine (epoxy) ile yapıştırdım. Kanat yarılarının birleşimi için, kitin içinden çıkan kesilmiş üç kat kontraplaktan birleşim parçaları kullanılıyor.

Kanat kaplamaları için balsa levhaları yan yana yapıştırarak gerekli genişlikte levhaları hazırladım.

Kaplamaya kanat ortasının altından başlanıyor. Kaplamayı geçici olarak maskeleme bandı ile tutturup, alttan kalemle çizerek tam ölçüsünde kestim.

Şu an itibariyle de mermerin üzerinde, ayakların ve kanat uçlarının tam temas ettiğinden emin olarak yapıştırıp, üzerine de kum torbalarını koyarak, kurumaya bıraktım. İnanmazsanız resimlere bakın.

Ne zaman olacağı belli olmayan bir sonraki güncellemeye kadar, şimdilik bu kadar.

Tam bir yıl aradan sonra, Erkan yapım utançla sunar!... ? Evet, tam bir yıl aradan sonra! Kendimden bile utandım ve artık şuraya bir şeyler koymak gerektiğini düşündüm. Tabii geçen zaman içinde tamamen boş durmadım, iyi kötü bir şeyler yaptım, biraz ilerledim. Ama, yazma özürlü olduğum için, konuyu güncelleyemedim. Bu modele başladım bir kere, bir şekilde bitecek! Kim bilir? Belki jübile bile olabilir. Ama, öyle böyle bitecek! Hatta, sırf bu model için ikinci el bir 4Z 120'lik OS bile aldım. Neyse, buyrun son durum;

Yatay ve dikey dengeleyici ve elevatör ve rudder'i bitirdim. Ara aşamaları geçiyorum artık.

Öte yandan, kanat iskeletinin inşaatını da tamamladım. Sağ ve sol taraf ile kanat ortasının birleştirmesini de yaptım. Hatta balsa kaplamasına bile başladım. Ara aşamalarda kimi zaman fotoğraf çektim, kimi zaman aklıma gelmedi. Bir de, retract iniş takımından vazgeçtim, ama flaplı olarak inşaa etmeye karar verdim.

Sağ kanat inşaatından bir kaç foto;

Bu da sol;

Kanat ortası;

Bunları da, kanatları mandalla birleştirip, motivasyon şeysi diye çekmişim ama, yeniden başlamak için geçen süreye bakılırsa, çok da işe yaramamış;

Ve en sonunda bütün gücümü toplayıp, bana bakıp duran kanatları birleştirerek yeniden başladım;

Kanat, birleştirilirken üst tarafı alta gelecek şekilde düz bir zeminde birleştirlip yapıştırılıyor. İki taraftaki dihedralin açılarının doğru olabilmesi için kanat orta parçasındaki iki sinirin üzerine ayak şeklinde balsa levhalar geçici olarak yapıştırılıyor. Böylece düz zeminde, ki bu zemin bir mutfak mermeridir, kanat ortası zeminden eşit ve düzgün bir yükseklikte olurken, kanat uçları da mermere temas ediyor.

Kanat birleşimi; Bunun için bir kaç kez gönyesine baktıktan sonra, balsa ayakların ve kanat uçlarının mermere tam bastığından emin olarak, eski dost 404 reçine (epoxy) ile yapıştırdım. Kanat yarılarının birleşimi için, kitin içinden çıkan kesilmiş üç kat kontraplaktan birleşim parçaları kullanılıyor.

Kanat kaplamaları için balsa levhaları yan yana yapıştırarak gerekli genişlikte levhaları hazırladım.

Kaplamaya kanat ortasının altından başlanıyor. Kaplamayı geçici olarak maskeleme bandı ile tutturup, alttan kalemle çizerek tam ölçüsünde kestim.

Şu an itibariyle de mermerin üzerinde, ayakların ve kanat uçlarının tam temas ettiğinden emin olarak yapıştırıp, üzerine de kum torbalarını koyarak, kurumaya bıraktım. İnanmazsanız resimlere bakın.

Ne zaman olacağı belli olmayan bir sonraki güncellemeye kadar, şimdilik bu kadar.
Eline sağlık abi.:saygilar:? Aradan geçen süre ne kadar olursa olsun En azından bitecek. Geç olsun da güç olmasın yeter ki☺️ inşallah ben de Yak ı bitireceğim??

Tam bir yıl aradan sonra, Erkan yapım utançla sunar!... ? Evet, tam bir yıl aradan sonra! Kendimden bile utandım ve artık şuraya bir şeyler koymak gerektiğini düşündüm. Tabii geçen zaman içinde tamamen boş durmadım, iyi kötü bir şeyler yaptım, biraz
Abi acelemiz yok ki, yarışmaya katılmıyoruz netice de :)
Belki jübile bile olabilir. Ama, öyle böyle bitecek!
Ne jübilesi :eek: İnşallah senden daha ne yeni modeller göreceğiz :thumbup:

Belki jübile bile olabilir.
Tövbe tövbeee:eek:
Tam bir yıl aradan sonra, Erkan yapım utançla sunar!... ?
Estağfrullah Abi sen benim idolümsün bu konuda :) İçerde masada her gün bakıştığım, ama sonrasında gözlerimi gözlerinden kaçırdığım bir trainer yatıyor. Utanıyorum...:laugh: Hem de bitmesine sadece 5-6 saatlik işi var. Fotoğraflama-belgeleme zaten hak getire! Epoksi kuruduğunda belki aklıma geliyor:angry: Bir türlü toplayamıyorum kendimi. Allah sonumuzu hayır etsin. Bak ama sen şimdilik kendini kurtarmışsın. Ne güzel! Kolay gelsin:bravo::bravo::bravo:
İnanmıyoruz! Fotoğrafı çektiğin güne ait bir gazete, dergi falan ile birlikte olmazsa inanmam! :lollol::lollol::lol:

Verdiğiniz gaz için hepinize çok teşekkürler arkadaşlar. Her şey gittikçe her yönden zorlaşıyor. Yapıştırdığım her dahtayı, uçuşa gidebildiğim her günü kar sayıyorum artık. Du bakali n'olcek? ?

... Bu arada Jelutung adındaki ağacı ilk defa duydum.
Bu isim resimlerde falan mı var @Levent Suberk bey? Göremedim de...

Yaaa nası yaaa... Koskoca AT6 Texan yap ve retract koyma. Olacak iş değil valla. :yuppi:
Valla, kapalı durduğundan fazla açık duracak. Arada bir kapatmak için yok uygun retact ara, oldu olmadı, artık hiç o topa girmedim.

...
İnanmıyoruz! Fotoğrafı çektiğin güne ait bir gazete, dergi falan ile birlikte olmazsa inanmam! :lollol::lollol::lol:
Fotoğraf çekerken tarih koysam??