TPU ile tekerlek

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Epeydir aklımdaydı. Sonunda TPU filament aldım. Zaten var olan iki parçalı jant tasarımına uygun bir lastik çizip iki tane bastım. Bugün bolca touch and go ve pist boyunca taksi ile test ettim. Hiç fena değiller!

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Epeydir aklımdaydı. Sonunda TPU filament aldım. Zaten var olan iki parçalı jant tasarımına uygun bir lastik çizip iki tane bastım. Bugün bolca touch and go ve pist boyunca taksi ile test ettim. Hiç fena değiller!

Abim, bir arkadasim basmisti gecen sene bu malzemeden 120cc modeli icin, halen parcalanmadi. Ilginc sekilde dayaniyor bu malzeme... Agirlik durumu nasil peki, cok agirlasmiyordur umarim ?

Abim, bir arkadasim basmisti gecen sene bu malzemeden 120cc modeli icin, halen parcalanmadi. Ilginc sekilde dayaniyor bu malzeme... Agirlik durumu nasil peki, cok agirlasmiyordur umarim ?
Tartmadım ama standart bir tekerden daha ağır değil.

Bu işin en sevdiğim yanı tüm sürecin sizin kontrolünüzde olması. İstediğiniz sertliğe, yüzey koşullarına ve modelin ağırlığına bağlı olarak değişik çeper ve iç dolgu oranları ile lastiğin sertliğini ve ömrünü ayarlayabiliyorsunuz. Hele varioshore TPU gibi “gaz hucreli” bir filament kullanıyorsanız ayar seçeneklerine bir de “boşluk oranı” giriyor ki apayrı bir boyut kazanıyor, üstelik daha da hafif bir hale geliyor.

Lafı geçmişken ben kendi ayarlarımdan bahsedeyim, normal TPU için, 0.4mm nozzle ile tipik başlangıcım 2 çeper ve %10 “gyroid” dolgu oluyor. Ağır bir model ve asfalt kullanımı sözkonusuysa 3 çeper %10 dolgu yapıyorum.

Varioshore TPU Türkiye piyasası için pek anlamlı değil sanırım, ama isteyen olursa ondaki ayarlarımı da söylerim.

Sümer abi yazıcın direct drive mı? TPU için bowden sistem önerilmiyor pek.