Trex 250 Pro DFC & Hughes MD500E fuselage giydirme...

Hakan abi yine ellerinden 10 numara işçilik çıkmış, benim de gelecekte birgün bir tane scale modelim olacak bu gidisle :)

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Abilerin abisi döktürmüşsün yine.
ellerine emeklerine sağlık abi. orjinal görünüyor.
By designed Hkn :saygilar:

Eyvallah İbrahim kardeşim , sağolasın , evet sallamasyon Hakan design oldu biraz :D

Mehmet ÖZER' Alıntı:
Hakan abi yine ellerinden 10 numara işçilik çıkmış, benim de gelecekte birgün bir tane scale modelim olacak bu gidisle :)

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sağolasın Mehmedim , geleceği ertelemeyelim , ölmeye yüz tutan scale modelciliğini canlandırmak gerek , en güzel yanı da , kendin de birşeyler ekleyebiliyor , yapabiliyorsun , bu tarafı da beni çok cezbediyor...... :saygilar:

Hakan, detaylara olan ilgin, el becerin ve sabrın birleşince gerçekten bir çoğumuzun çıkaramayacağı işler çıkartıyorsun.
10 kuruş boyutunda bir "Arama ışığı" nın etiketine kadar yapmak gerçekten sevgi ve sabır ister.
Her halde senin fusi 250 falan ama, sonunda "süper scale" katagorisinde olacak bu gidişle.
Ellerine sağlık. :saygilar:

Hakan abi tekrar eline sağlık , hayranlıkla takipteyim :)

Hakan abi, ellerine sağlık, tek kelimeyle muhteşem olmuş bu da. :bravo: Böyle minyatür işçiliklere bayılıyorum, helal olsun valla. :saygilar:

Levent Uygun' Alıntı:
Hakan, detaylara olan ilgin, el becerin ve sabrın birleşince gerçekten bir çoğumuzun çıkaramayacağı işler çıkartıyorsun.
10 kuruş boyutunda bir "Arama ışığı" nın etiketine kadar yapmak gerçekten sevgi ve sabır ister.
Her halde senin fusi 250 falan ama, sonunda "süper scale" katagorisinde olacak bu gidişle.
Ellerine sağlık. :saygilar:

Teşekkür ederim Levent abi , o senin güzelliğin , azcık ilgi ve becerisi olan her arkadaşım kendisinin bile yapabileceği yöntemleri paylaşıyorum sadece.... :saygilar:
Süper scale işine gelince , 5 pal kafa olursa belki o zaman olur dediğin..... :D :saygilar:

Doğukan Ocak' Alıntı:
Hakan abi tekrar eline sağlık , hayranlıkla takipteyim :)

Rica ederim Doğukan , forumumuza renk olsun ... Sizlerin beğenmesi en büyük ödülüm zaten..... :saygilar:

Can Sismaneli' Alıntı:
Hakan abi, ellerine sağlık, tek kelimeyle muhteşem olmuş bu da. :bravo: Böyle minyatür işçiliklere bayılıyorum, helal olsun valla. :saygilar:

Teşekkür ederim Can , çok naziksin , daha muhteşem olacak kadar usta olmadım ama , inşallah bir gün o ustalığı yakalarım........ :saygilar:

Işıklandırma konusunda da durumu ufak ufak paylaşayım ...

zaten belirttim ama araya kaynamasın diye burayada yazıyorum ...

- Sağ ve solda, skidlerin burnundaki yeşil - kırmızı navigasyon ışıkları sabit yanıyor olacak (3mm mantar led)
- Burundaki beyaz "landing light" sabit yanıyor olacak (3mm mantar led)
- Gövde altında "beacon" olarak çakarlı kırmızı led kullanılacak (3mm mantar led)
- Kuyruk tepesindeki beyaz navigasyon ışığı sabit yanıyor olacak (3mm mantar led)
- Gövde altında ek olarak Hakan hocamın yaptığı "search light" bulunuyor olacak.

Aşağıdaki resimlerde, "search light" haricinde kalan ışıkların yaklaşık yerleşimi mevcut.

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

Ekli dosyalar

• hughes-left-alt2.png
    hughes-left-alt2.png
    34.3 KB · Görülme: 122
  • hughes-right-alt2.png
    hughes-right-alt2.png
    34.4 KB · Görülme: 123
  • hughes-top-alt2.png
    hughes-top-alt2.png
    49.2 KB · Görülme: 123

PCB için de Sümer abinin izinden gidip Attiny85 için PCB hazırlamaya karar verdim. 250 boyutundaki bir modelde sırıtmayacak 2 farklı PCB hazırladım. İlkinde Sabit ışıkların hepsi, beslemeyi takar takmaz yanıyor.

[attachimg=1]

İkinci PCB'de ise kumandadan kontrol mümkün fakat, PCB üzerindeki SOT-23 kılıfına sahip minnacık mosfeti nasıl lehimleyeceğimi hiç bilmiyorum ... Test yapmak için 20 tane sot-23 boyunda mosfet aldım, umarım yeter :D...

[attachimg=2]

Attiny kodunun ham hali burada, PCB'nin durumuna göre kodu biraz daha değiştireceğim :D .

Kod:
// V0.4

const int ledsNum = 5;
int ledPin[ledsNum] = {0,1,2,3,4};   // Pins for Led Lights
long cTime[ledsNum], pTime[ledsNum];

void setup() {
    for(int i=0;i<ledsNum;i++){
        pinMode(ledPin[i], OUTPUT);
        cTime[i] = millis();
        pTime[i] = cTime[i];
    }
}

void loop() {
    for(int i=0;i<ledsNum;i++){
        cTime[i] = millis();
        if (cTime[i] < pTime[i]) pTime[i] = cTime[i];
    }
    pOneStrobe(100,800,0);
    pThreeStrobe(50,1000,1);
    pThreeStrobe(20,500,2);
}

void pOneStrobe(int dIL, int dOL, int ledPN){
    if (cTime[ledPN] > (pTime[ledPN] + dOL)) {
        digitalWrite(ledPin[ledPN], HIGH);
        pTime[ledPN] = cTime[ledPN];
    } else if (cTime[ledPN] > (pTime[ledPN] + (1*dIL))) {
        digitalWrite(ledPin[ledPN], LOW);
    }
}

void pThreeStrobe(int dIL, int dOL, int ledPN){
    if (cTime[ledPN] > (pTime[ledPN] + dOL)) {
        pTime[ledPN] = cTime[ledPN];
    } else if (cTime[ledPN] > (pTime[ledPN] + (5*dIL))) {
    } else if (cTime[ledPN] > (pTime[ledPN] + (4*dIL))) {
    } else if (cTime[ledPN] > (pTime[ledPN] + (3*dIL))) {
    } else if (cTime[ledPN] > (pTime[ledPN] + (2*dIL))) {
    } else if (cTime[ledPN] > (pTime[ledPN] + (1*dIL))) {
    }
}

Ekli dosyalar

• led-pcb-worc.png
    led-pcb-worc.png
    4.6 KB · Görülme: 119
  • led-pcb-wrc.png
    led-pcb-wrc.png
    7.2 KB · Görülme: 118

Zafer hocam , harikasın , ellerine emeklerine sağlık..... :halay: :saygilar:

Vay arkadas Allah'tan model 250. Soyle 600, 700 sınıfı olsaydı demek, Kimbilir neler neler yapardık :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eline sağlık Zafer hocam model daha yerdeyken uçmaya başladı bence. :laugh: :thumbup:

Aslında , model uçtu arkadaşlar , pazar günü dayanamadım , kırımı göze alıp uçtum , sadece 4 dakikalık tek pil uçuş oldu , video çekecek kimsem olmadığı için ve kısmen daha maiden sayılmadığı için yazmadım.Problem , curveleri ne kadar kurcalarsam kurcalayayım , yerden kesilmesi oldukça geç oldu , hantal da biraz , yere yaklaşırken biraz hızlı yaklaşırsam , gazı sonuna kadar dayasam da , heli inmeye devam ediyor :laugh: , bir kaç kere skidleri yere değdirmek zorunda kaldım.Esc ısı kontrolüne gelince , hem pil , hem esc uçuş sonunda oldukça sıcaktı , esc'nin ısınmasına da bir anlam veremedim , pilin çok ısınması ise , acaba motor çok akım istedi , pil yetiştiremedi mi gibi aklımda bir takım sorulara sebep oldu.Ya esc'yi 25 amper yapıp , şöyle 60C 1000 mah gibi bir pille falan denemek gerekecek , ama youtube videolarına da bakıyorum , adamlar stok elektronikle bile çatır çatır uçuyorlar , hal böyle olunca kendimi de iyice beceriksiz hissetmeye başladım... :-\ Gerçi tembelliğim de var , ingilizcem kıt olduğu için , yabancı forumları zor takip ediyorum , yine google!in çevirisine güvenerek iyi kötü biraz daha okumam lazım... :rolleyes:

PCB fırından çıktı, şimdi sıra düzgün bir perhidrol ve tuzruhu bulmaya geldi ...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Aslında , model uçtu arkadaşlar , pazar günü dayanamadım , kırımı göze alıp uçtum , sadece 4 dakikalık tek pil uçuş oldu , video çekecek kimsem olmadığı için ve kısmen daha maiden sayılmadığı için yazmadım.Problem , curveleri ne kadar kurcalarsam kurcalayayım , yerden kesilmesi oldukça geç oldu , hantal da biraz , yere yaklaşırken biraz hızlı yaklaşırsam , gazı sonuna kadar dayasam da , heli inmeye devam ediyor :laugh: , bir kaç kere skidleri yere değdirmek zorunda kaldım.Esc ısı kontrolüne gelince , hem pil , hem esc uçuş sonunda oldukça sıcaktı , esc'nin ısınmasına da bir anlam veremedim , pilin çok ısınması ise , acaba motor çok akım istedi , pil yetiştiremedi mi gibi aklımda bir takım sorulara sebep oldu.Ya esc'yi 25 amper yapıp , şöyle 60C 1000 mah gibi bir pille falan denemek gerekecek , ama youtube videolarına da bakıyorum , adamlar stok elektronikle bile çatır çatır uçuyorlar , hal böyle olunca kendimi de iyice beceriksiz hissetmeye başladım... :-\ Gerçi tembelliğim de var , ingilizcem kıt olduğu için , yabancı forumları zor takip ediyorum , yine google!in çevirisine güvenerek iyi kötü biraz daha okumam lazım... :rolleyes:

Keske cekebilseydin be Hakan abi :RCKolik:

Zafer SAHIN' Alıntı:
PCB fırından çıktı, şimdi sıra düzgün bir perhidrol ve tuzruhu bulmaya geldi ...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ohhh , maşallah maşallah :bravo: :halay: , sıcak sıcak , gel kardeşim geeell, Zafer hocam harikasın , bugün Burdur'da 3mm led aradım , sadece 1 elektronikçide varmış , o da şansıma akşam benden önce kapatmış dükkanı yetişemedim.. :( , Kuyruk ucundaki ve landing skidlerdeki ledleri güzelce , orjinaline uygun monte edivereyim diyecektim , neyse , zaten yağışlar başladı , pazar gününe de iş kalsın....... :D