Trex 450 plus servo ayar

İlgi Alanı
Hepsi
Oncelik le Cumletten gunaydin herkese servo larimin yeni degistirdigim trex 450 plus modelimin servolarina ayar yapamiyorum bir turlu tecrübe ve bilginize ihtiyacım var teşekkürler simdiden

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Oncelik le Cumletten gunaydin herkese servo larimin yeni degistirdigim trex 450 plus modelimin servolarina ayar yapamiyorum bir turlu tecrübe ve bilginize ihtiyacım var teşekkürler simdiden

Daha önce konuşmuştuk sanırım..
Nesim merhaba,
model 3 senedir seninle ve üzerinde ne var ne yok merak etmedin mi birader?

öncelikle modelin üzerinde 3GX MRS ünite olduğunu var sayarsak ..
(resimden ancak köşesini görebildim..)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

o ünite analog servo desteklemez, bütün servolar dijital olacak.

Yani modelin üzerine sonradan taktığın o servolar ile bu iş zaten olamayacak.

Hah şimdi dersen ki ne takıcaz peki ?
öncelikle bütün swash servoların (3 ü de...) aynı ve dijital olanları ile değişecek.
şu veya bu marka model demeyeceğim, kesene göre sen seçeceksin artık.
Fakat en önemlisi servoları değiştirmekle bitmeyecek, zira baştan ayar yapmak gerekecek.
en başta aşağıdaki link den Ünitenin manualini indir ve ayrıca Mehmet Abi'nin tavsiye ettiği konuları da okumaya başla..
Ders Çalışma zamanı Nesim..
Kolay gelsin.

Manual :

Bu EMAX servolar analog değildir inşallah.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
neyi ayarlayamıyorsun?
Abi dün gece servolar normal çalışıyordu yeni taktım ama bugün çalışmıyor kumanda dan hiç komut almıyor model videolara bakarak biraz ayarlama yaptım hallettim bi şekilde oldu modelde çalışırken motor kablolarını çıkarmıştım şimdi motor çalışmıyor sürekli ses çıkartıyor bi hata var ama nerden anlamadım

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN

Nesimi herşey birbirine girmiş.Kumandanın pili yok, ötüyor, 1. Kumandanda thr kanalı ters çalışıyor, reverse yapman lazım, 2. Görebildiğim kadarıyla servolar doğru çalışıyor, ancak thr hold servolara etki ediyor, büyük ihtimalle pitch curve'leri farklı... Herşeyi baştan, dikkatle vieoları takip ederek ve anlayarak yapmanı tavsiye ederim. Yok olmuyor diyorsan, bir bilene danışıp, modeli ona ayarlatmaya çalış. Bu halde uçmaya çalışırsan uçamazsın.

• Beğen
Tepkiler: Nesim aydin
Nesimi herşey birbirine girmiş.Kumandanın pili yok, ötüyor, 1. Kumandanda thr kanalı ters çalışıyor, reverse yapman lazım, 2. Görebildiğim kadarıyla servolar doğru çalışıyor, ancak thr hold servolara etki ediyor, büyük ihtimalle pitch curve'leri farklı... Herşeyi baştan, dikkatle vieoları takip ederek ve anlayarak yapmanı tavsiye ederim. Yok olmuyor diyorsan, bir bilene danışıp, modeli ona ayarlatmaya çalış. Bu halde uçmaya çalışırsan uçamazsın.
Abi dün geceden beri videoları izliyorum bana yakın bilen biri olmadığı için zorlaniyorum böyle nasıl olacak bilemiyorum modeli bakıp duruyorum öyle:)

Nesim kardeşim. Benim uzun uğraşlar sonucu çözmüş olduğum bir şeyi sana söylediğim için mutlu oldum :) Önce bunu belirtmek istedim :) aynı üniteyi bende kullandım. Swash tipi olarak HR3 değilde sanırım HR1 seçtiğinde kontroller normale dönüyor birkaç reverseden sonra. Fakat sonrasında kanatların açı ayarını yapamadım ben. İnverte geçmediğin sürece sorun yaşamazsın diye umuyorum. Yada üstadlar o konuda yardımcı olurlar :) heliyi kırdığım için o konulara çok giremedim :D inşallah sorun çözülür.
Not: kumanda ayarları için youtubede video var. Birebir yaparsan motor çalışır. Yada biraz uğraş. Elindeki kumandanın çok fazla Menüsü yok. Hepsinin içini dışını incele ne işe yaradıklarını öğren ki sonrasında helikopterin hareketlerine göre yada isteğine göre ince ayar yapabilesin.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Nesim aydin
Nesim kardeşim. Benim uzun uğraşlar sonucu çözmüş olduğum bir şeyi sana söylediğim için mutlu oldum :) Önce bunu belirtmek istedim :) aynı üniteyi bende kullandım. Swash tipi olarak HR3 değilde sanırım HR1 seçtiğinde kontroller normale dönüyor birkaç reverseden sonra. Fakat sonrasında kanatların açı ayarını yapamadım ben. İnverte geçmediğin sürece sorun yaşamazsın diye umuyorum. Yada üstadlar o konuda yardımcı olurlar :) heliyi kırdığım için o konulara çok giremedim :D inşallah sorun çözülür.
Not: kumanda ayarları için youtubede video var. Birebir yaparsan motor çalışır. Yada biraz uğraş. Elindeki kumandanın çok fazla Menüsü yok. Hepsinin içini dışını incele ne işe yaradıklarını öğren ki sonrasında helikopterin hareketlerine göre yada isteğine göre ince ayar yapabilesin.
Evet kardeşim doğru söylüyorsun onun farkına vardım HR1 DE NORMALE dönüyor video da anlatıldığı gibi devam etmeye çalıştım ama bazı şeyler uymuyor öylelikle kafam da karışmış oldu servolari yeni taktım kumandayı sıfırlayıp herşeyi baştan ayar mi yapmam gerekiyor bilginiz varmı

8 aydır elime sim kumandası haricinde kumanda almadım ı yüzden bilmiyorum ne yapman lazım :D ama dediğim gibi çok fazla menüsü olmayan bi kumanda var elinde. Biraz uğraşırsan her şeyini anlarsın kumandanın.
Motorun gaz yememesi hakkında şunu diyebilirim. Belki motorun gaz ayarı var kumandada hepsi sıfır olduğu için gaz yemiyordur motor. Yada esc kalibrasyon ayarı bozulmuştur ki çok yüksek ihtimalle böyle olmuştur. Onu nasıl yapacağın da forumda detaylı şekilde var. Üstadlar sağolsunlar her şeyi anlatmışlar :)