Trex 500 Cf AnaPal Tamiri

arda

Kıdemli Uye
Merhaba arkadaşlar :)

Bildiğiniz üzere Trex 500 için hub modifiyesi konusu açmıştım.

Kuyruk pal tutucu vidasının kırılması üzere kendi ekseni etrafında hızlıca dönen heliyi hepsinde hold çekip kırım yaşamadan indirmişdim.Fakat en son uçuşda fırlayan pal tutucu carbon palimin tekine çarpıp ufak çapta bir hasar bırakmışdı. Elimde bir takım fiber glass pal olduğu için uçuşlarıma onla devam ediyordum. Geçenlerde boş bir zamanımda pali tamir etmeyi denedim ,

Hasarlı bölge yarım daire içindeki taralı alan ( Uç kısma yakın ve çok fazla bir hasar olmadığı için tamir etmeye karar verdim. Palin hucum tarafında oluşan hasarların tamiri önerilen bir durum değil. )

Epoxy ve biraz şekil vermek için aktivatörlü japon kullandım. Zımparalama aşamaları ve sonuç aşağıdaki gibi , ( Malesef dolum işleminden önce foto çekemedim taralı alanı baz alabilirsiniz )

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dremel ile kabasını aldım ,

İnce zımpara ile devam ettim ve son hali ,

Ahşap boyası ile zımparalı bölgeye lokal rötüş yaptım.Pallerin balansını kontrol ettikden sonra tracking kontorülü için bant yapıştırıp taktım.

Uçuşa hazırız :)

Sonuç : 2 pil uçuş yaptım. Herhangi bir tracking ve balans problemi yaşamadım heli oldukça stabildi.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Arda Bey,

Yine resimli ve güzel anlatımlı bir tamir konusu olmuş, elinize sağlık :bravo: Sizin de belirtiğiniz üzere palin hucüm kenarı tarafındaki bölgelerde tamir pek tavsiye edilmiyor. Ama allahtan sizin hasar küçük olduğu için pek fark etmemiş gibi.

Ben yine de palleri her zaman değiştirme taraftayım. Özellikle Idle-up modda 3D hareketler deniyor iseniz. Şayet normal modda, alan turu falan çalışılıyor ise risk daha az.

Genel olarak tavsiyem, bana da daha önce tavsiye edilen $13 Hobbyking pallerinden bol miktarda yedek olarak almak ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Arda Bey,

Yine resimli ve güzel anlatımlı bir tamir konusu olmuş, elinize sağlık :bravo: Sizin de belirtiğiniz üzere palin hucüm kenarı tarafındaki bölgelerde tamir pek tavsiye edilmiyor. Ama allahtan sizin hasar küçük olduğu için pek fark etmemiş gibi.

Ben yine de palleri her zaman değiştirme taraftayım. Özellikle Idle-up modda 3D hareketler deniyor iseniz. Şayet normal modda, alan turu falan çalışılıyor ise risk daha az.

Genel olarak tavsiyem, bana da daha önce tavsiye edilen $13 Hobbyking pallerinden bol miktarda yedek olarak almak ;)

Teşekkürler.Birşeyler yaparken foto çekmeye çalışıyorum sadece amaç paylaşım olsun.

Evet dediğiniz gibi pal değişimi yapmak en doğrusu , noktasal bir hasar olduğu ve çevresinde çatlak vs olmadığı için bir şans daha verdim :)

Testleri sert alan turu yaparak gerçekleştirdim.Bu modelin birazda klon olmasının cilvelerini yaşadığım için heliye güvenimi yeni yeni sağlıyorum.

Model değişikliği olmazsa eğer 3d haretlere yakın zaman içinde geçmeyi düşünüyorum.

Arda Erkan' Alıntı:
Teşekkürler.Birşeyler yaparken foto çekmeye çalışıyorum sadece amaç paylaşım olsun.
Hepimizin amaci zaten bu degil mi ;) %p

Arda Erkan' Alıntı:
Model değişikliği olmazsa eğer 3d haretlere yakın zaman içinde geçmeyi düşünüyorum.
Simdiden kolay gelsin diyelim, bolca sim calisin ama, tecrube ile sabit :D

Gayet güzel olmuş Arda Bey. Başarılı bir işçilik. :bravo:

Pallerin her ikisini de iki ucundan tutup güç uygulayarak eğmeyi deneyin eğer bunu yaptığınızda hışır hışır ses gelmiyor ve ikiside eşit miktarda esniyorsa tamamdır. %p
Yere çarpan her palde bu kontrolü yapmak gerek, bazen görsel olarak paliniz sağlam gözükür fakat darbenin etkisiyle rijitliğini yitirebilir.

Türker Akgün' Alıntı:
Gayet güzel olmuş Arda Bey. Başarılı bir işçilik. :bravo:

Pallerin her ikisini de iki ucundan tutup güç uygulayarak eğmeyi deneyin eğer bunu yaptığınızda hışır hışır ses gelmiyor ve ikiside eşit miktarda esniyorsa tamamdır. %p
Yere çarpan her palde bu kontrolü yapmak gerek, bazen görsel olarak paliniz sağlam gözükür fakat darbenin etkisiyle rijitliğini yitirebilir.

Teşekkürler faydalı bilgi için. İkiside eşit esniyor herhangi bir ses yok :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hepimizin amaci zaten bu degil mi ;) %p
Simdiden kolay gelsin diyelim, bolca sim calisin ama, tecrube ile sabit :D

Sim + V922'de bu konuda oldukça yardımcı oluyor.