Trex 500 kalkışta dengesizlik sorunu

İlgi Alanı
Uçak
Helikopterim esp den dfc kafaya dönüştürülmüş durumda. iki adet 3300 mah. 6 s şişmesi olan turnigy lipom var.
Bu lipolar ile uçuşum esnasında birini takıp uçuş yapıyorum model gayet stabil uçuyor. Diğerine geçtiğim zaman
daha kalkarken helikopter sağa yada sola yatmaya çalışıyor. Bende pili söküp takıyorum kumandayı açıp kapatıyorum ünite kendisini yenilesin diye ( bu arada ünite futaba3gx)
sonuç değişmiyor. Sorun ünite mi yoksa lipo mu yapar böyle bir sorunu çözemedim siz tecrübeli arkadaşlar bu konuda bana nasıl yardımcı olabilir?

Şimdi ben çok fazla tecrübeli değilim ama bence bir video paylaşırsanız sorunu çok daha rahat şekilde anlayabiliriz.

Bence 3gx'den kurtulup bir k-bar alabilirsiniz. Ama videoyu gördükten sonra daha rahat konuşabilirim.

Üstad öncelikle pilleri birbirinden ayıracak işaret koy. Sonrasında birkaç deneme yap. Yani problem pilde mi yoksa ara ara ünite dengeli çalışmıyor mu? Bu soruya cevap verilmiş olur. Haliyle sorun çözülür.
Bence pille alakalı bir sorun yok. Ünitede sorun olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
iğerine geçtiğim zaman
daha kalkarken helikopter sağa yada sola yatmaya çalışıyor. Bende pili söküp takıyorum kumandayı açıp kapatıyorum ünite kendisini yenilesin diye ( bu arada ünite futaba3gx) sonuç değişmiyor.
Bu durumda hemen diğer pile geçince sorun çözülüyor mu peki ? :rolleyes:

Şahsen şu ana kadar ölü pillerin böyle bir soruna neden olduğuna hiç şahit olmadım ;) Ama eğer diğer pilde hiç sorun yaşamıyorsanız o zaman ünitede sorun yok demektir.

Helikopterim esp den dfc kafaya dönüştürülmüş durumda. iki adet 3300 mah. 6 s şişmesi olan turnigy lipom var.
Bu lipolar ile uçuşum esnasında birini takıp uçuş yapıyorum model gayet stabil uçuyor. Diğerine geçtiğim zaman
daha kalkarken helikopter sağa yada sola yatmaya çalışıyor. Bende pili söküp takıyorum kumandayı açıp kapatıyorum ünite kendisini yenilesin diye ( bu arada ünite futaba3gx)
sonuç değişmiyor. Sorun ünite mi yoksa lipo mu yapar böyle bir sorunu çözemedim siz tecrübeli arkadaşlar bu konuda bana nasıl yardımcı olabilir?
Normal uçuş yaptığınız pil ile 1-2 dakikalık uçuş yaptıktan sonra pili sokup tekrar aynı pili takarak deneme yapmak sorunun pilde veya unitede olduğunu gösterir mi acaba?

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Bende de Blade Nano CPS var. 1 adet iyi 2 adet kötü pilim var. İyi pilde hiç problem çıkarmayan model, kötü pillerde kalkıştan hemen sonra sağa sola yatma yapıyor. Hatta yerde dururken bile servolarda ufak hareketlenmeler oluyor. Sizin problemi okuyunca hemen gozumde benim durum canlandı.Pil servonun dengesiz çalışmasına sebep olabilir sanki ???:rolleyes:

Gerçi benim model ufak ve fırçalı motor ama bilemedim, sanki aynı problem gibi geldi

Sağlam batarya ile sorun çıkmayıp,şişik olan batarya ile sorun çıktığına emin misiniz ?

Yani tesadüf sonucu mu böyle oluyor,yoksa sağlam batarya ile kesin olarak sorunsuz uçuş sağlayabiliyor musunuz ?

3gx güzel bir ünite ancak sorun yaşayan kullanıcı sayısı da bir hayli fazla. Bu nedenle ünite de şüphe uyandırıyor.

Bitik olan batarya,helikopter kalkış yapmaya başladığı anda motorun daha çok akım çekmesi sonucu (pozitif açı sonucu artan yük sebebiyle) gerilim düşümüne sebep olarak üniteye gerekli voltajı sağlayamıyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Servoları hareket bile ettirmeyecek kadar, akımı düşen pil, moturu bir tur bile çeviremez bu yüzden kötü pilin helinin dengesini nasıl bozduğunu aklım almıyor. Servoları besleyen bec çıkışını yük altında incelemek lazım ama oda çok tehlikeli ve dikkat isteyen bir iş. En çok mantığıma yatan, esc bec i kullanıyor iseniz, akım değilde belirli bir voltaj altına düşünce çalışamıyor olabilir bec.

Ben direkt pilden olduğunu düşünüyorum , geçen hafta remaiden yaptım ve 2 adet iyi görünümlü ama eski gens pille uçtum.İlki hayli iyi akım verdiği için heli ip gibiydi.İkincisi daha kalkıştan 15-20 saniye sonra helinin stabilitesinde bir anormallik hissettim , daha sonra pilleri şarj edip denediğimde , gerçekten diğer pilde sorun olduğunu, daha 2 dakika hover bile yapamadan hem motorun hoverde bayıldığını, hem ünitenin stabilite ve kuyruk dengesini de zor tuttuğunu gözlemledim.Bu arada ünite Tarot zyx S.