Trex 500 yerden kalkmadı

İlgi Alanı
Uçak
Kırım sonrası fbl 3gx e çevrilmiş helikopterimin parca degistirip ayarlarını yaptım. Pitch ail ve ele ayarı 50 de. Kumandam futaba t6j . Açı ayarım gaz ortada iken 0 maç ve min 12 olarak ayarlı. Gaz eğrim 0 23 45 60 75 . Pitch ise 0 25 50 75 100 olarak ayarlı. Heliyi çalıştırıp kaldırmaya çalışınca motor kalkmak için yeteri kadar hızlanıyor ama kalkmıyor bu arada ben bunu 2 yıldır uçuruyorum. Neden kalkmaz anlamadım?

Main şaftın üst kısmında rotoru tutan jesus bolt benzeri civatanın gerçekten şaftın içerisinden geçtiğini kontrol etmenizi öneririm.

Anlattıklarınız bana rotorunun şafta geçirilmiş ama tutmuyor olduğu izlenimini verdi.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Paller dönerken helikopter kalkmıyorsa iki sebebi olabilir ya ters dönüyordur ya da pozitif açı yeterli değildir. Tabi devir hızının yeterli olduğunu varsayarak söylüyorum.

Kırım sonrası fbl 3gx e çevrilmiş helikopterimin parca degistirip ayarlarını yaptım. Pitch ail ve ele ayarı 50 de. Kumandam futaba t6j . Açı ayarım gaz ortada iken 0 maç ve min 12 olarak ayarlı. Gaz eğrim 0 23 45 60 75 . Pitch ise 0 25 50 75 100 olarak ayarlı. Heliyi çalıştırıp kaldırmaya çalışınca motor kalkmak için yeteri kadar hızlanıyor ama kalkmıyor bu arada ben bunu 2 yıldır uçuruyorum. Neden kalkmaz anlamadım?
Gaz Eğrinizden dolayı kalkmıyor.
Gaz eğrinizi şu şekilde yapıp deneyin ( gyro ayarlarınızı değiştirecektir )
0 20 75 80 85
Eğer 3d uçacaksanız biraz daha devirli yapabilirsiniz
idle up1 85 80 75 80 85
idle up2 95 90 85 90 95

gibi olabilir, normal mod'dan idle up'a geçerken farklılık olmaması için 3. noktadan sonraları aynı olmalı aklınızda olsun.

Main şaftın üst kısmında rotoru tutan jesus bolt benzeri civatanın gerçekten şaftın içerisinden geçtiğini kontrol etmenizi öneririm.

Anlattıklarınız bana rotorunun şafta geçirilmiş ama tutmuyor olduğu izlenimini verdi.
Rotor ve şaft bağlantılarını kontrol ettim bir sıkıntı göremedim.

Paller dönerken helikopter kalkmıyorsa iki sebebi olabilir ya ters dönüyordur ya da pozitif açı yeterli değildir. Tabi devir hızının yeterli olduğunu varsayarak söylüyorum.
Benim de aklıma paller ters takılmış yada ters dönüyor olabilir diye manual e baktım orada da sıkıntı yoktu ama pozitif açı yetersiz olabilir dediğiniz gibi .
gaz stiği tam ortadayken pitch açı değeri 0 ı gösteriyor böyleyken helikopter gaz ortadayken kalkabilir mi yada nasıl olmalı ?

Gaz Eğrinizden dolayı kalkmıyor.
Gaz eğrinizi şu şekilde yapıp deneyin ( gyro ayarlarınızı değiştirecektir )
0 20 75 80 85
Eğer 3d uçacaksanız biraz daha devirli yapabilirsiniz
idle up1 85 80 75 80 85
idle up2 95 90 85 90 95

gibi olabilir, normal mod'dan idle up'a geçerken farklılık olmaması için 3. noktadan sonraları aynı olmalı aklınızda olsun.
Daha önceki ayarları böyleydi fakat ıdle up değerlerimin dördü de 68 olarak ayarlıydı.
Ama yine de sizin gaz ayarlarını uygulayıp deneyebilirim. ayrıca bunda genelde gyro değeri kaç olarak kullanılıyor?

Daha önceki ayarları böyleydi fakat ıdle up değerlerimin dördü de 68 olarak ayarlıydı.
Ama yine de sizin gaz ayarlarını uygulayıp deneyebilirim. ayrıca bunda genelde gyro değeri kaç olarak kullanılıyor?
Anlıyorum, bu durumda pitch açılarınızın değişmiş olmasından kaynaklanması beklenir. Eğer mekanik setup iyiyse, ptich açılarınız doğruysa kafa devrinden dolayı kalkmayabilir. 6 kanallı bir helikopter normal modda da, idle up modunda da gaz kolu orta noktayı geçince uçmaya başlar.
gönderdiğiniz ayarlarda;
gaz kolu ortadayken gaz değeriniz 45%, bu çok çok düşük bir değer. uçsanız bile esc'nize eziyet ediyorsunuz.
gyro değerlerine gelince, tamamen heliye, servoya, servo koluna, setup'a bağlı olarak değişir. biraz deneyerek bulacaksınız. Ancak sizin kafa turundan çok daha hızlı olacağı için şuan kullandığınızdan biraz düşük bir değerden başlamanızı tavsiye ederim.
uçuş zamanınız da düşük olacaktır bunu da göz önünde bulundurmak lazım