Trex 700N DFC Nitro Heli Toplama -10: Servo linkleri, Bağlantı ve Ayarlar

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar,

Aling Trex 700N DFC kitinin yapımına Servo linkleri, Bağlantı ve Ayarlar videomuzla devam ediyoruz.

Videolarda unutulan, atlanan şeyler mutlaka olmuştur. Bu eksikleri de açtığımız konu başlıkları altında sizlerle yazılı olarak paylaşarak gidermeye çalışacağız.

Umarız faydalı olur. :saygilar:

Servo linkleri, Bağlantı ve Ayarlar Videosu Bölüm 1 :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Servo linkleri, Bağlantı ve Ayarlar Videosu Bölüm 2 :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elektronikler de devreye girmeye başlıyor yavaş yavaş :thumbup:

Türker bey emeklerinize sağlık çok teşekkürler... dikkatimi çeken şu yardımcı olursanız sevinirim...servoları 90 larken veya yönlerini ayarlarken 3gx devrede değil galiba bağlı değil direk kumandadan ayarlıyorsunuz doğrumu anlamışım ..

gökhan bilgiç' Alıntı:
Türker bey emeklerinize sağlık çok teşekkürler... dikkatimi çeken şu yardımcı olursanız sevinirim...servoları 90 larken veya yönlerini ayarlarken 3gx devrede değil galiba bağlı değil direk kumandadan ayarlıyorsunuz doğrumu anlamışım ..
Doğrudur Gökhan Bey. Receiver'ımı kullanacak olduğumdan ilave 3GX bağlantılarıyla uğraşmamak için öyle yapmıştım. Bu bir zorunluluk değil, siz 3GX ile de yapabilirsiniz. Orada önemli olan FBL ünitenin gyrolarının devrede olmadığına dikkat etmeniz. Yani eğer 3GX ile yapacaksanız ünite DIR menüsünde olmalı.

Türker Akgün' Alıntı:
Doğrudur Gökhan Bey. Receiver'ımı kullanacak olduğumdan ilave 3GX bağlantılarıyla uğraşmamak için öyle yapmıştım. Bu bir zorunluluk değil, siz 3GX ile de yapabilirsiniz. Orada önemli olan FBL ünitenin gyrolarının devrede olmadığına dikkat etmeniz. Yani eğer 3GX ile yapacaksanız ünite DIR menüsünde olmalı.

Türker bey öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim... ozaman bende 3gx ünitesi devrede olduğu için bu ayarları dır menüsüne girip yapacağım .burda takıldığım nokta şudur...sizin video anlatımınızda alyen tornavidayı geçırerek1.ci videodaki 13:07sn deki durumda oradaki servolarıda 90 lıyoruz değilmi servolar orda eğik durumda yani ( ve ben bu işlemleri yaparken hep 3gx in dır modundayım) aileron ve piç servolarını kasdediyorum.... ve burda bendeki hornlar yuvarlak ve metal değil bu arada 4 kollu olan siyah hornlar ... bu servoları 90 layıp o sekılde hornlarımı takacağım... ve kumandada stik ortada olacak dıkkat ediyorum ... ( Türker bey cümleler devrik oluyor kusura bakmayın) evet kısacası türker bey sizin 1.videodaki 13:07 sn de yaptıgınız durumda aileron ve piç servolarınıda 90 lıyorum değilmi ve bu arada linkrod ları manueldeki gıbı uzunluk 75mm bunada dikkatediyorum... tekrardan teşekkür ediyorum...emeklerinize :saygilar: :saygilar: :saygilar:

gökhan bilgiç' Alıntı:
...burda takıldığım nokta şudur...sizin video anlatımınızda alyen tornavidayı geçırerek1.ci videodaki 13:07sn deki durumda oradaki servolarıda 90 lıyoruz değilmi servolar orda eğik durumda yani...
Haklısınız Gökhan Bey dediğiniz gibi Aileron ve Pitch servoları 700N kitinde frame'e yere paralel takılmıyor, eğikler. 90 dereceyi yerle 90 derece olacak şekilde değil servoların kasaları ile 90 derece olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Yani servolar sanki hiç takılı değilmişte dışarında horn'unuzu dik bir şekilde monte edecekmişsiniz gibi. Umarım anlatabilmişimdir.

Zaten yere dik olacak şekilde yaparsanız linklerin boyları denk gelmeyecektir, uygun ayarı yapabilmeniz için biri çok uzun biri ise çok kısa kalır.

Türker Akgün' Alıntı:
Haklısınız Gökhan Bey dediğiniz gibi Aileron ve Pitch servoları 700N kitinde frame'e yere paralel takılmıyor, eğikler. 90 dereceyi yerle 90 derece olacak şekilde değil servoların kasaları ile 90 derece olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Yani servolar sanki hiç takılı değilmişte dışarında horn'unuzu dik bir şekilde monte edecekmişsiniz gibi. Umarım anlatabilmişimdir.

Zaten yere dik olacak şekilde yaparsanız linklerin boyları denk gelmeyecektir, uygun ayarı yapabilmeniz için biri çok uzun biri ise çok kısa kalır.

Tamam Türker bey istedigim cevabi aldim... videolarinizi dikkatle seyrediyorum tekrar tekrar emeklerinize tesekkur ederim...

gökhan bilgiç' Alıntı:
Tamam Türker bey istedigim cevabi aldim... videolarinizi dikkatle seyrediyorum tekrar tekrar emeklerinize tesekkur ederim...
Rica ederim, yardımı dokunuyorsa ne mutlu bana. :saygilar:

Türker bey tekrardan merhaba .bir iki şey ekleyerek paylaşımda bulunmak istedim.evet servoları 90 ladık sonuç başarılı ama gülermisin ağlarmısın cinsinde başima gelen olayı paylaşmak istedim ...belki benim başıma gelen olay bir arkadaşında başına gelir benim gibi sinirden çıldırmaz çözüm olur ..mevzu şu...şimdi yukarıdada bahsettiğimiz gibi hem servoları 90 lıyoruz ama dikkat ediyoruz aileron ve pitch servoları yatay durumda onlara göre 90 lıyoruz tamam.ikinci kısım 1.vıdeonun 13:07 saniyesındeki metal aileron leverler 90 lanıyor...harka çok guzel.... işte olay burda türker bey burda ben bu parçaları ters takmısım :'( :'( :mad: ve bu ters takmadan dolayı servo rod larım lınk boylarım kısa geldi... inanın size yazmaya utandım sormaya çekindim ... ve imdadıma izmirden deniz yetişti sağolsun kulakları çınlasın...dedi abim sen onları ters çevir resim gönderdim aynen abim bende herseferinde ters takıyorum ve hakikaten ters çevirdim ve düzeldi ...bunu paylaşmak istedim gözden kaçırmısım ama inanın çok önemli ilk kez benim gibi 700 toplayan biri için zor bir durumdu... bunu hallettik darısı yakıt deposu ve 3gx güncellememe ...sevgi ve saygılar

gökhan bilgiç' Alıntı:
... ben bu parçaları ters takmısım :'( :'( :mad: ve bu ters takmadan dolayı servo rod larım lınk boylarım kısa geldi...
Gökhan Bey çok önemli bir paylaşımda bulunmuşsunuz ve çokta normal birşey yaşadığınız. Malesef konuları paylaşırken birçok videoda tüm detayları paylaşabilmek mümkün olamıyor. :embarras: Ama sayenizde bu eksiklik giderilmiş oldu. :thumbup:

Türker Akgün' Alıntı:
Gökhan Bey çok önemli bir paylaşımda bulunmuşsunuz ve çokta normal birşey yaşadığınız. Malesef konuları paylaşırken birçok videoda tüm detayları paylaşabilmek mümkün olamıyor. :embarras: Ama sayenizde bu eksiklik giderilmiş oldu. :thumbup:

Türkey bey nezaketiniz ve alçak gonullugunuz karsisinda :saygilar: