Tucano RC JET

Celalettin Yazkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Videoyu izleyince böyle bir modele sahip olmanın hayalden öteye gidemeyeceğine karar verdim.
Böyle bir modeli para bulup topladık desek ayarlarını kime yaptıracağız resmen bir mühendis lazım.
Gerçi Sümer abimiz var ama yardımcı olur mu bilmem ki :eek:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tucano RC JET

Sen topla ayarlayıp maiden yapmazsam namerdim. :D

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tucano RC JET

yuh ya cidden ciddi mühendislik.

Tucano RC JET

Bu alana filan götürülmez yaw... Resmen sanat eseri. Egzosttan ateş çımasına hasta oldum.... Şöyle açık havada keyfine çalıştırılır arada bir.

Tucano RC JET

Celalettin abi paylaşım için çok teşekkürler harika bir model, hayran kaldım resmen.
Ancak bir konuyu merak ettim; bu modelde, pervane tahriği türbin motorla sağlanmış fakat jet modellerde olduğu gibi egzosun da itişe bir etkisi var mıdır? :saygilar:

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tucano RC JET

Sanmıyorum! Çünkü tam ölçekli gerçek türbinler yalnızca uçaklarda kullanılmıyor. Örneğin çalıştığım fabrikada doğal gaz ile kendi elektriğimizi üretmek için kullanılan kojenerasyon ünitesi türbin ile çalışıyordu ve egzos çıkışları normal baca şeklinde idi.

Tucano RC JET

Teşekkürler Ömer abi, bildiğim kadarıyla, türbin motorlu gerçek helikopterlerde de egzoz çıkışının uçuşa bir etkisi yok.
Fakat videodaki uçakta, tasarımdan dolayı bu konu kafama takıldı, merakımdan sormak istedim. :)
Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. :saygilar:

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tucano RC JET

Turboprop motorlarda küçük bir ayrıntı var. Hava girşi arkadan egzost çıkışı önden. Yani motor aslında ters duruyor. Bu da çok doğal çünkü egzost çıkışı türbini sürüp pervaneyi döndürmek zorunda. Gelelim soruna. Egzost gazının kinetik enerjisinin tümüne yakınını pervaneye aktarmak gerekiyor ki sistem verimli çalışsın. Doğal olarak da türbinden çıkan egzost gazının işe yarar bir enerjisi (sürati) kalmamış oluyor. Bunun sonucunda da o gazların uçuşa bir etkisi olamıyor. Ya da şöyle söyleyelim. Bir patlar motorun egzostunu geriye büktüğümüzde uçuşa ne kadar etkisi olursa bunun da yaklaşık olarak o kadar etkisi olur. :D

Tucano RC JET

Ben pervane aktarımını çok farklı düşünmüşüm sanırım. [emoji2]
Sizin bahsettiğiniz şekilde düşününce, sistemi daha da iyi anladım Sümer hocam. Gün içinde ayrıntılı bir araştırma yapayım, oldukça ilgimi çekti. :)
Size ve Ömer hocama da cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ederim. :saygilar: