Turnigy 2200 mAh 20-30 c 3S Lipo Hücre Sorunu

Lithosphere

Köpük uçak ile ilgili her türlü sorularına açığım
İyi günler herkese, aslında hiç sormıcaktım bile fakat belki karşılaşan vardır da bilgi birikimi paylaşmak isterse birileri diye sorayım dedim...

Elimdeki 3 hücreli 2.2 amper 20-30 c bataryanın hücrelerinden biri kullanım sırasında diğer hücrelere oranla hatrı sayılır bir şekilde erken tükeniyor. İlk aldığım zamandan beri bu şekildeydi. Yani buzzer kullanıyorum hep bir hücresi erken biterdi, tahminim o hücre buydu, şimdiye kadar çok üstünde durmadım ama artık bataryayı tam şarjlasam bile ki ilginç olan bu kısım; ölü hücre gibi voltajı düşük kalmıyor yada şarj tutmama sorunu yok şarjlayıp bir hafta bekleseniz 0.01 V oynamıyor fakat artık full sarjlı ikem 30 saniye yüksek devirli kullansam buzzer hemen uyarı veriyor, gazı kesince buzzer susuyor.

Buzzer 3.3 volt ayarında. Pilin hücresini 4,1 V okurken gaz vediğimde 5 saniye sonra buzzer 3.3 veya altında okuyup ötmeye başlıyor. İki buzzerımda aynı sonucu aldım. İşin komiği batarya bitmiyor, Gazı kesince 4 V civarına kendisini geri topluyor. Sadece yüksek stress altında bunu yapıyor. Garip olan bunu yapan tek hücre. Pillerde eski değil. Açtım içini tek tek hücrelerine baktım şişme durumu söz konus değil. Sadece Bir hücresinde tuz kalıntısı gibi beyaz lekeler vardı. Kimyasala benziyordu ama küçük bir lekeydi. Hava Alma ihtialine karşı iyice bantladım fln ama sonuç aynı tek hücre erken tükeniyor. Şarjda sıkıntı olmuyor. Sadece balance sarjda bitirme işlemi uzun sürüyor. Yani bataryayı norma şarjlıyor 4,20 ye kadar tüm hücreleri sonra sarj amperi düşmeye başlayıp makina ince ayar yapıyor ve bitiryor ya o kısımda amper düşüyor 0 a kadar sonra hücrelerde bi ayarsızlık oluyor dischargedan dolayı bidaha sarj basıyo derken derken 15 dakka bunun için ugrasıyor makina sonra bitiyor. 4,20 4,19 4,19 mesela örnek bunu veriyim hep aynı sonuc değil tabi. Bazen hepsii 4.20 oluyor bazen diğerleri öyle öyle değişiyor. Batarya yada makinada ısınma sorunu hiç yok. Şimdi zayıf olanı 3,17 diğerlerini 3,5 e kadar discharge ladım 0,4 amper le sarja başladım. Yavaş yavaş düzelir belki diye. Bakalım artık sizin fikirleniz nedir acaba ?

Güncel. Sorun aşılmış gibi dursada yük altında voltajı hemen düşüyor. Tek hücresi sorun yaratıyor. fakat belli bir amper altında diğer hücrelerle aynı çalışıyor. Hücre akım çekmeye gelemiyor sadece...

Onur İLGAR' Alıntı:
Güncel. Sorun aşılmış gibi dursada yük altında voltajı hemen düşüyor. Tek hücresi sorun yaratıyor. fakat belli bir amper altında diğer hücrelerle aynı çalışıyor. Hücre akım çekmeye gelemiyor sadece...
Onur bu problem ne yazık ki klasik bir HK Lipo sorunu. Özellilkle Nano Tech bu sorun çok yaşanıyor :-\

Bildiğim kadarı ile düzeltmenin bir yöntemi yok. Tamamen hücre bazında üretim kaynaklı iç direnç meselesi. Yani bir hücre beklemeden dolayı çökse, ŞOKLAMA ile kurtarmak denenebiliyor ama senin sorun bu da değil.

Şahsen bu şekilde o kadar çok pil kaybettim ki ve çoğu 6S ve ne yazık ki hepsini atmak zorunda kaldım.

Eğer uğraşırım diyorsan arızalı hücreyi iptal edip, elinde var ise benzer durumda başka bir lipo, onun hücresi ile yeni bir paket yapabilirsin. Ama şahsen, lipo işi şakaya gelmeyen bir şey olduğu için, ben hiç denemedim ve bulduğum çözüm ise AZ OLSUN AMA KALITELI LIPO olsun.

Bu şekilde kullanmakta ne problem yaşarım? Lipo şiş değil ayrıca gazı kesince yani yükten düşünce lipo voltajı diğer hücrelerle aynı seviyeye geri sabitliyor. sadece tam gazda iken okunan voltaj değeri daha düşük. Buda genel anlamda bir kordüğüm. Tam gazda hücre voltajı düştüğü için total voltaj düşüyo bende uçağı havada tutmak için daha fazla gaz veriyorum voltaj daha hızlı düşüyor vs vs. Sonuç olarak buzzerı kullanmadan böylece kullansam ve zaman tutsam misal 5 dakika uçsam zayıf hücre uçak ve benim için bir tehlike oluşturumu ?

Olmadı bir hücreyi iptal eder 2S1P yaparım bataryayı. Hafif uçaklarda sorun olmaz heralde 1 inch büyük pervane takarım. Batarya ztn %30 hafifleyince nerdeyse 60 gram hafif demek basit bir profil foamy ile kullanabilirim diye düşündüm şu an

Onur İLGAR' Alıntı:
Bu şekilde kullanmakta ne problem yaşarım? Lipo şiş değil ayrıca gazı kesince yani yükten düşünce lipo voltajı diğer hücrelerle aynı seviyeye geri sabitliyor. sadece tam gazda iken okunan voltaj değeri daha düşük. Buda genel anlamda bir kordüğüm. Tam gazda hücre voltajı düştüğü için total voltaj düşüyo bende uçağı havada tutmak için daha fazla gaz veriyorum voltaj daha hızlı düşüyor vs vs. Sonuç olarak buzzerı kullanmadan böylece kullansam ve zaman tutsam misal 5 dakika uçsam zayıf hücre uçak ve benim için bir tehlike oluşturumu ?
Bu durumda en kötüyü düşünmek lazım. Yani olası ters bir durumda :

1- Çevre için bir risk olur mu ?
2- Bizim için değeri ne olan bir modeli kaybedebiliriz.

Şahsen bu iki sorundan dolayı ben kullanmamayı tercih ettim

Onur İLGAR' Alıntı:
Olmadı bir hücreyi iptal eder 2S1P yaparım bataryayı. Hafif uçaklarda sorun olmaz heralde 1 inch büyük pervane takarım. Batarya ztn %30 hafifleyince nerdeyse 60 gram hafif demek basit bir profil foamy ile kullanabilirim diye düşündüm şu an
Kesinlikle bu en doğru karar Onur Bey :thumbup: