Turnigy 9XR ile 3GX eşleştirmek için ne gereklidir ?

SuperNova

Yeni Uye
Benim bir acemi sorum olacak;

Turnigy 9XR kumandasını başarılı bir şekilde 3GX ile eşleştirmek için ne gereklidir ?

Net bilgiye ulaşamadım fakat spektrum dsm2 / dsmx modül, alıcı ile yapılabiliyormuş fakat daha uygun fiyatlı orange ile nasıl başarılabilir?

Demek dayanamayıp aldın Turnigy 9XR Yıldırım :D

Neyse hayırlı ugurlu olsun diyelim o zaman ;) Gelelim soruna:

Kendim bu kumandayı helide hele hele FBL sistemde hiç kullanmadığım. Bu yüzden aşağıdakilerin %100 sorunsuz çalışacağından emin değilim ne yazık ki :embarras:

3GX problem çıkarma konusunda zaten haklı yada haksız bir ünü var. Aynı şekilde Turningy de. Dolayısıyla bu ikili bir araya gelince nasıl bir sonuç çıkar, ben de merak ediyorum doğrusu :rolleyes:

1- Kumanda için modul :OrangeRX DSMX/DSM2 2.4Ghz Transmitter Module (JR/Turnigy compatible)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- S-Bus destekli Alıcı : OrangeRx R910 Spektrum DSM2 9Ch 2.4Ghz TwinPort Rx

3- Ya da Alıcı yerine 2 adet Satellite Receiver Kullanarak :OrangeRx R110X 2.4Ghz DSMX Satellite Receiver

Bununla ilgili sorulan bir soru ve cevabı :

Bu bağlantı şeklinin kısa bir videosu :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yıldırım dün anlatmıştım telefonda ama anlaşılan tam anlamadın :D

şimdi eğer 3GX i kendi içindeki alıcısı ile kullanacaksan şöyle yapman lazım

3GX e bunu takman lazım dsm2 satalite anten

tabi Turnigy 9X ede bu modülü takman gerekiyor , ozaman alıcısız direk kullanabilirsin :

yada direk bu kumandayı alıp bununla uçurabilirsin, ama yine ilk verdiğim linkteki satalite anteni alman lazım 3GX e takmak için :

Mehmet abi benden önce davranmış :D :D :D :lollol: :lollol: :lollol:

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi benden önce davranmış :D :D :D :lollol: :lollol: :lollol:
Evet ustad aynen öyle olmuş :laugh:

Bu arada Yıldırım sormadan hemen açıklık yetişelim. Ustad önerdiği Satellite DMS2 ile haberleşiyor. Benim önerdiğim ise DMSX ile haberleşiyor. Kumandaya aldığın modül ise her ikisini de destekliyor :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Evet ustad aynen öyle olmuş :laugh:

Bu arada Yıldırım sormadan hemen açıklık yetişelim. Ustad önerdiği Satellite DMS2 ile haberleşiyor. Benim önerdiğim ise DMSX ile haberleşiyor. Kumandaya aldığın modül ise her ikisini de destekliyor :)

ama şöyle bi sorun var Mehmet abi :D 3GX DSMX desteklemiyor :D alıcı verici satalite DSM2 olmalı :)

Mesut AKIN' Alıntı:
ama şöyle bi sorun var Mehmet abi :D 3GX DSMX desteklemiyor :D alıcı verici satalite DSM2 olmalı :)
Üstad yanlış bilmiyor isem destekliyor :eek: Zira Türker'in aldığı Spektrum kumanda ile gelen ve Trex 700 ve 450 üzerinde kullandığı 3GX'i DSMX Satellite ile haberleştirdi :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Üstad yanlış bilmiyor isem destekliyor :eek: Zira Türker'in aldığı Spektrum kumanda ile gelen ve Trex 700 ve 450 üzerinde kullandığı 3GX'i DSMX Satellite ile haberleştirdi :rolleyes:

Doğrudur Mehmet abi. Ben DSMX ile uçuyorum.

alla alla :laugh: o dahada güzel ozaman :D

bu arada Mehmet abi THK da indirime girmiş 15TL yedek olarak alın sizinkiler kırılırsa elektroniği bunlara takarsınız :)

Mesut AKIN' Alıntı:
alla alla :laugh: o dahada güzel ozaman :D

bu arada Mehmet abi THK da indirime girmiş 15TL yedek olarak alın sizinkiler kırılırsa elektroniği bunlara takarsınız :)
Üstad bilgilendirme için teşekkürler %p Ama şöyle bir durum var ;

1- EPP ve çok hafif olunca bu ufaklıklar kırılmıyor :D
2- Zamanında sanki micro işini çok da iyi biliyormuş gibi 3 set sipariş ettik (Bana, Türker ve Yücel'e) :( Ancak birini uçurduk, 2'si evde hala yatıyor, yani yedekte sıkıntı yok çok şükür :lol:

Cevaplar için çok teşekkür ederim, evet Mehmet abi bunu aldım valla bir heves merak artık bakalım nasıl sonuçlanacak şu an yolda :)

Mesut abi de Türker abi Celalettin abi anlattılar telefonda sağolsunlar ama benim kafa almadı bi türlü gittim üstüne sabaha kadar bu konuyu araştırdım.
Alakasız bir kaç yere bile danıştım (HK canlı destek ve müşterisi olmamama rağmen Ron Lund dahil :laugh: ve eksiksiz herkes çok yardımcı oldu çok teşekkür ediyorum.

Sonunda sayenizde anladım prosedürü ve orange modül backorder olduğu için yurt içinden sıfır ya da ikinci el modül arıyorum. Modülü bulursam satellite'lar kolay diye düşünüyorum.

Tekrar teşekkür ederim

Mesut AKIN' Alıntı:

Arkadaşlar burada bir düzeltme yapmam gerekiyor. Align 3GX'in DSMX desteklediğini söylemiştim öncesinde. Hatta Mesut üstad DSM2'yi destekliyor sadece demişti ve ben DSMX satellite receiver'larla uçuyor olduğumu söylemiştim. Evet uçuyordum fakat üstad daha doğrusunu biliyormuş. :laugh:

Çünkü Aling'ın 3GX için son yayınladığı 4.0 güncellemesinin özelliklerine bakarken Spektrum DSMX satellite receiver desteğinin eklendiği maddesini gördüm, üstelik 450 helimi DSMX satellite receiverlarla uçururken. :eek:

Nasıl oluyor derseniz Spektrumun genel prensibi olan DSMX protokolü receiver'larının DSM2 protokolünü destekliyor olması sayesinde bir sorun yaşamadım diye düşünüyorum. Ben sistem DSMX ile haberleşiyor zannederken esasında DSM2 ile haberleşiyordu ve sorun olmadı bu yüzden. Zaten merak edip dün gece kumandamı açtığımda sistemin DSM2 ile bind olmuş olduğunu gördüm.

Evet pratikte bilmeden test etmiş oldumki DSMX satellite receiver'ları 3GX ile kullanmanın bir sakıncası yok. Fakat yinede eğer 3GX kullanacaksanız DSMX destekleyen 4.0 versiyonuna geçerek bu protokolde bind etmeniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Şahsen bende üzerinden biraz zaman geçsin 4.0 versiyonu ile ilgili yorumlar gelmeye başlasın bu versiyona geçip sistemi DSMX protokolünde yeniden bind edeceğim.

Dikkati ve bilgisinden dolayı Mesut üstada hakkını teslim etmek gerek. :bravo:

Türker Akgün' Alıntı:
Arkadaşlar burada bir düzeltme yapmam gerekiyor. Align 3GX'in DSMX desteklediğini söylemiştim öncesinde. Hatta Mesut üstad DSM2'yi destekliyor sadece demişti ve ben DSMX satellite receiver'larla uçuyor olduğumu söylemiştim. Evet uçuyordum fakat üstad daha doğrusunu biliyormuş. :laugh:
Eee boşuna Mesut Akın'a üstad demiyoruz yani :D

Bende 3gx 'de çift satalite kullanıyorum. Bir tanesi dsmx diğeri dsm2.

Sorum yaşamadım ama demek ki 4.0 versiyona geçmekte fayda var. :thumbup: