Uçağım havalanmıyor

• Konbuyu başlatan Üye silindi 14501
  • Başlangıç tarihi
  • 2,447
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

buyrun hocam
Merhaba uçağın kanatları biraz yukarı doğru açılı olması ve aerodinamik olarak burun kısmı biraz ince olsa sanki daha hafif ve havayı yarması bakımından yatkın olabilir nacizane yakında bende ilk ucus için hazırlanıyorum antalya dan selamlar iyi günler dilerim

Parcalara dikkat etmemiştim üsteki mesajda gördüm Biraz kaba olucam ama OHA 6s 8000mah pil nedir bu boyuttaki uçağa gereksiz ağırlık uçamaması normal gibi. Benimde tavsiyem motoru ve pili değiştirmeniz olucak.
Eğer motoru ve pili değiştiremiyorsaniz en azından 4s e uygun bir motor alın elinizdeki pili de 4s 2s şeklinde ayırın. Ama sıfırdan yeni bir pil ve motor almak daha iyi olacaktır

• Haha
Tepkiler: Üye silindi 8682
Merhaba uçağın kanatları biraz yukarı doğru açılı olması ve aerodinamik olarak burun kısmı biraz ince olsa sanki daha hafif ve havayı yarması bakımından yatkın olabilir nacizane yakında bende ilk ucus için hazırlanıyorum antalya dan selamlar iyi günler dilerim
dediklerinizi dikkate alacağım hocam gövde kısmında oynamalar yapıcam inşallah başarılı oluruz

Uşak'tan selamlar :)

Parcalara dikkat etmemiştim üsteki mesajda gördüm Biraz kaba olucam ama OHA 6s 8000mah pil nedir bu boyuttaki uçağa gereksiz ağırlık uçamaması normal gibi. Benimde tavsiyem motoru ve pili değiştirmeniz olucak.
Eğer motoru ve pili değiştiremiyorsaniz en azından 4s e uygun bir motor alın elinizdeki pili de 4s 2s şeklinde ayırın. Ama sıfırdan yeni bir pil ve motor almak daha iyi olacaktır

uçuş süresi bakımından böyle bir seçim yapmıştım hocam ^^

Pili 3s + 3s ikiye böl. Birini kanatların ön tarafına diğerini arka tarafına koy. Bu şekilde ağırlığı yayarak en azından daha dengeli bir uçak elde edebilirsin. Ama yani zorlama bir seçenek.

• Beğen
Tepkiler: Alp Serin
Uçuş süresi derken zaten yerden kontrol ettiğin süre çok uzun olmamalı 3-4 dk dan sonra uzun süreli uçuş tecrübeniz yoksa farkında olmamakla birlikte yorgunluk oluşur ve hata yapma olasılığınız artar. İlk zamanlarda bu tarz maceralara girmemek gerekir. Siz baştan trainer dediğimiz modeller ile minimum uçuş gereksinimlerini karşılayacak ve oldukça hafif bir model ile başlayın ve öncelikle belirli bir uçuş tecrübesine sahip olun. Ondan sonra dilediğiniz modeli yapıp uçurabilirsiniz zaten.

Bu modelin uçmaması hayrına olmuş. Zaten uçması içinde bir sebep yok.
Güçlü motor, babayiğit pil filan kullansan da modeli uçuracak olan temel nedenlerin varlığı modelde görünmüyor.
Kanat, kuyruk takımı (yatay ve dikey stabilzer). gövde dizaynı , kanat alanı/ağırlık oranı vs.? Hepsi garip görünüyor.
O boyutta kanadın mutlaka desteğe ihtiyacı var. (varmı belli değil), Uçsa bile o ince borularla kuyruğun stabil olabilmesi mechul ve uçsa bile modelin kanat katlaması kaçınılmaz...
Kanatta profil var mı , yokmu anlaşılmıyor.
Forumda denenip başarılı olmuş onlarca model uçağın planı. yapımı var. Onlardan birini deneseniz.
Kendi adıma hiç 8000 mAh 6S pil ile bu boyutta uçağın en azından ilk denemesini yapan görmedim.
Esinlendiğin model ile yaptığının şekil olarak az bir benzerliği var, o kadar. Adamlar 850 gr. full uçuş ağırlığı ile bitirmiş.
Kolay gelsin. :)
Elimdeki malzemeler bunlar hocam ne yapmamı önerirsiniz teknofest kapsamında yarışmaya katılacağız ?

Elimdeki malzemeler bunlar hocam ne yapmamı önerirsiniz teknofest kapsamında yarışmaya katılacağız ?

Tersten gitmek olacak ama, anlattıklarınızdan yeni bir elektronik donanıma bütçenizin olmadığını anlıyorum. Usta arkadaşların dediği gibi; daha önce denenmiş, stabil uçan bir model araştırıp bulun. Elinizdeki donanıma uygun bir model ve boyutta olsun. (Büyük olacaktır.) Mümkün olduğunca ölçekli çalışın.

Teknofest çok yakın bir zamanda değil mi? Bana bir iki hafta var gibi geliyor. Daha ilk uçuş denemeleri yapacaktınız ki koskoca bir sürü hata farkettiniz. Moral bozmak gibi olmasın ama o yarışmaya gitmek size sadece tecrübe kazandırır. Ki belki de en çok ihtiyacınız olan şey tecrübe.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
8000 mah 6s pil... Helici olmama rağmen böyle pil görmedim kendi gözlerimle. Onlarca uçakçı tanırım, onlar da görmemiştir eminim. Eldeki malzeme bu yaklaşımı uçan nesnelerde geçerli olmaz. Uçmayıverir, umrunda da olmaz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

youtube da birçok video var..
ya bu videolardaki anlatılanların aynını yapmak lazım
ya da ustaların toplandığı buluşmalara katıl oradan tüyoları al.. derim. :saygilar:
kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Bence amaç yarışmaya katılmak. Uçmayı kimse düşünmüyor. Çocuk bile emeklemeden yürümez, koşamaz. Hiç bilgi sahibi olmadan uçmak, heleki uçak yapmaya kalmak büyük cesaret işi.

Örnek aldığınız uçakta pil dahil 850gr olan ağırlık yerine 1kg'ı geçkin pil ile uçmak maşallah diyelim.
Ayrıca uçağın fotoğrafında GPS gördüm sanki. Yarışma alanında RC olarak uçurulamayan uçak otonom olarakmı uçacak acaba.?

Bence amaç yarışmaya katılmak. Uçmayı kimse düşünmüyor. Çocuk bile emeklemeden yürümez, koşamaz. Hiç bilgi sahibi olmadan uçmak, heleki uçak yapmaya kalmak büyük cesaret işi.

Örnek aldığınız uçakta pil dahil 850gr olan ağırlık yerine 1kg'ı geçkin pil ile uçmak maşallah diyelim.
Ayrıca uçağın fotoğrafında GPS gördüm sanki. Yarışma alanında RC olarak uçurulamayan uçak otonom olarakmı uçacak acaba.?
otonom uçuş hocam