uçak için kumanda seçiminde yardım lütfen

reha

Yeni Uye
Herkese selam
Daha önce patlar motorlu trainer uçurdum ama tam inişi öğreneceğim sırada bırakmak zorunda kaldım.
Şimdi yeniden başlamak istiyorum ve ilk modelim yine trainer olacak ondan sonra belki bir 3D modeline geçebilirim o kadar, yani çok gelişmiş modellere geçmeyi düşünmüyorum.
Düşündüğüm kumandalar
HITECH FLASH 7
AIRTRONICS AQUILA 6
TACTIC TTX850
RADIOLINK AT-9
Tercihim Hitec den yana, sonra Airtronics geliyor. Ama konuya ve teknolojilerine uzak kaldığımdan dolayı tercih yapmakta zorlanıyorum.
Forumlarda da bu yeni modeller hakkında detay bulamadım.
Bana yardım edermisiniz yada başka önerileriniz ne olabilir?

Akıl öğretmek çok kolaydır. Ben akıl vermek yerine kendi deneyimimi aktarayım önce.
İlk kumandamı alırken sadece bir tek model uçurmak istediğimi düşünüyordum. Bir Trex 450. Tek modelim olacağı için gelişmiş bir kumanda gerekmeyeceğine inanıyordum. Çok sevgili bir kardeşim ikaz etti, yalvardı, yakardı ve bana Futaba 9C aldırdı. Üzerinden bir buçuk sene kadar geçtiğinde kumandanın 16 model hafızası dolmuştu.

Demem o ki, hiç öyle "yok efendim ben en fazla bir trainer uçururum, yok efendim olsa olsa iki uçağım olur" falan demeyin. :D :D :D Tecrübeyle sabit. Bir uçağa iyice alışmaya başladığınızda sizi sıkacak. Daha kompleks bir modele geçmek için kaşıntı tutacak. O nedenle daha baştan kendinizi kısıtlamayın derim.

Verdiğiniz seçenekler arasında ben de Hitec'i tercih ederdim. Ancak Ankara'da olduğunuzu ve orada bu işlerle uğraşan birçok arkadaşımız olduğunu düşünürsek, ellerinde temiz ikinci el kumandalar olabilir. Bu seçeneği değerlendirin derim.

NOT: Sormamışsınız ama ukalalık etmeden duramadım. Eğer daha önce biraz üstten kanatlı trainer uçuşunuz varsa ve yeterince simülatör çalışıyorsanız belki şimdi bir alttan kanat trainer düşünebilirsiniz. Sizi daha uzun süre sıkmadan oyalayacaktır.

Reha bey merhabalar,
Öncelikle sizden bir tanışma konusu beklemekle birlikte, bende kendi deneyimlerimi aktarayım, Sümer bey'in de yazdığı gibi yeni kumanda alınacaksa, kumanda cihazının demirbaş olacağı düşünülerek hareket etmek ve bence bütçe ile doğru orantılı alınabilecek en fazla kanallı kumandayı almak gerekli. Ben HİTEC AURORA 9 kullanıyorum uzun zamandır ve gayet memnunum. istediğim gibi ayar yapabiliyorum, menüler karışık ve zorlayıcı değil ve dahili telemetri özelliği de gayet iyi. Kaliteli bir ürün kısacası. Bununla birlikte, RADIOLINK AT-9 kumanda setini de yakından inceledim ve görüşüm, eğer iki kumandayı fiyatları baz alarak kıyaslarsak ki menü özellikleri olarak AURORA 9 ile neredeyse aynı ve dahili telemetri özelliği AT-9'da da mevcut, diyebilirim ki, cihazın kasa plastik kalitesi ki o da kötü değil ve Üzerindeki swichler in biraz sert açılıp kapanması dışında hemen hiç fark yok. Dediğim gibi burada bütçe devreye giriyor. Sonuç olarak; alacağınız kumanda ilerisini de düşünerek 6-7 kanal yerine bence en az 9 kanal olmalı.
:saygilar:

Levent Bey'e ek olarak alıcı fiyatlarının ve erişilebilirliğinin de hesaba katılması lazım. Hitec Aurora uyumlu 8 kanal alıcılar (telemetrisiz) HobbyKing'de sanırım 25 dolar düzeyinde fiyatlara bulunuyor. Orijinal alıcıları da bence hesaplı. Hitec Flash da bildiğim kadarıyla AFHSS protokolünü destekliyor.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Levent Bey'e ek olarak alıcı fiyatlarının ve erişilebilirliğinin de hesaba katılması lazım. Hitec Aurora uyumlu 8 kanal alıcılar (telemetrisiz) HobbyKing'de sanırım 25 dolar düzeyinde fiyatlara bulunuyor. Orijinal alıcıları da bence hesaplı. Hitec Flash da bildiğim kadarıyla AFHSS protokolünü destekliyor.

Sümer abi aynen hitec 7 flash optima 7 kullanıyor 4096 resolution ve daha önceki kumandalardan farkı telemetri özelliğinin bulunması.
Hitec Flash 7 Kumanda Seti (Optima 7 alıcılı)
•Built-in AFHSS / SLT Flexibility
•4096 Resolution (Yumuşak ve Hassas)
•Ultra-low Latency (7ms Frame Rate with Maxima RXs)
•1 adet 3 pozisyonlu, 4 adet 2 pozisyonlu switch, 1 push buton, 2 adet kaydırmalı switch

•Kolay atanabilir switch, knob ve stick menüsü

•Kolay okunabilen arka aydınlatmalı LCD ekran
•Ekstra 2 Virtual master kanal (Mix için)
•Telemetry desteği
•20 Model hafızası
•8 Karakter model ismi
•Uçak, Helikopter, Planör menüsü
•DCS port (Battery voltage power out)

•Push Button and Jog Dial Programming Interface
•Çalışma voltaj aralığı: 6v - 8.4v (alkalin pil veya 6v NiMH veya 2S Lipo)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle kendimi tanıtmadığım için özür dilerim
Adım Reha
Ankarada yaşıyorum
Yaşım 50

uçak olarak hem üstten hem alttan kanatlı olabilen Phoenix Convertible düşünüyorum.

Kumandaya gelince, ben kendimi geliştirip ileri seviye uçaklara geçinceye kadar kimbilir hangi teknolojiler çıkar diye aşırı gelişmiş bir model düşünmemiştim.

Reha bey hitec flash'a vereceğiniz paraya 2.el temiz hitec Aurora 9 da alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Yine piyasa da temiz uygun fiyata bulabileceğiniz futaba 7c de düşünebilirsiniz.