Uçak ölçek hesaplama yardim

Merhabalar internette de biraz arastirdim fakat kafam almadi bu ölçek olayi tam olarak nasil hesaplanir
1/10 1/45 falan deyince ucan eni boyu nasil anlasilir anlatabilir misiniz
Max 80-100cm boylarinda ucak yapmayi düşünüyorum...

Mehmet Girgin' Alıntı:
Merhabalar internette de biraz arastirdim fakat kafam almadi bu ölçek olayi tam olarak nasil hesaplanir
1/10 1/45 falan deyince ucan eni boyu nasil anlasilir anlatabilir misiniz
Max 80-100cm boylarinda ucak yapmayi düşünüyorum...

Mehmet bey öncelikle modelini çıkartacağınız uçağın resimlerine ve ölçülerine ihtiyacınız olacak, daha sonra bu ölçülerden hareket ile istediğiniz boyutu ölçekleme ile yaparsınız.
Bir çok ölçekleme tekniği mevcuttur, bunlara internette küçük bir araştırma ile ulaşabilirsiniz, prensip; "asıl ölçü / oran = ölçeklenmiş ölçü" şeklindedir uygulama, fakat her zaman bu teknik, özellikle uçak işinde tutmayabiliyor. şimdi siz eğer 1 metrelik bir model çıkartacaksanız, asıl ölçüyü kaça bölerseniz 1 metreye ulaşacağınızı buluyorsunuz ki bu sizin ölçeğiniz oluyor, sonrasında artık küçültme işleminin tamamında bu oran kullanılarak modellemeyi yapabilirsiniz.
Yada çok daha kolayını söyleyeyim, hiç uğraşmayın, zaten daha önce açtığınız konuda da söylemiştik, ilk önce hazır bir plandan, uçtuğu sabit ve yapımı da basit bir model seçin ve ilk önce işin ana prensiplerini, dinamiklerini ve pilotajı öğrenin, daha sonrasında ileri teknikleri uygulayın, bu kadar teknolojik malzeme varken, siz, bizim 30 - 40 sene önce mecburen ve yokluktan izlediğimiz zor yolu seçmeyin ki çok hızlı ilerlersiniz uçak modelciliğinde.
:)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Levent Uygun' Alıntı:
Mehmet bey öncelikle modelini çıkartacağınız uçağın resimlerine ve ölçülerine ihtiyacınız olacak, daha sonra bu ölçülerden hareket ile istediğiniz boyutu ölçekleme ile yaparsınız.
Bir çok ölçekleme tekniği mevcuttur, bunlara internette küçük bir araştırma ile ulaşabilirsiniz, prensip; "asıl ölçü / oran = ölçeklenmiş ölçü" şeklindedir uygulama, fakat her zaman bu teknik, özellikle uçak işinde tutmayabiliyor. şimdi siz eğer 1 metrelik bir model çıkartacaksanız, asıl ölçüyü kaça bölerseniz 1 metreye ulaşacağınızı buluyorsunuz ki bu sizin ölçeğiniz oluyor, sonrasında artık küçültme işleminin tamamında bu oran kullanılarak modellemeyi yapabilirsiniz.
Yada çok daha kolayını söyleyeyim, hiç uğraşmayın, zaten daha önce açtığınız konuda da söylemiştik, ilk önce hazır bir plandan, uçtuğu sabit ve yapımı da basit bir model seçin ve ilk önce işin ana prensiplerini, dinamiklerini ve pilotajı öğrenin, daha sonrasında ileri teknikleri uygulayın, bu kadar teknolojik malzeme varken, siz, bizim 30 - 40 sene önce mecburen ve yokluktan izlediğimiz zor yolu seçmeyin ki çok hızlı ilerlersiniz uçak modelciliğinde.
:)

Levent bey merak ettigim konu gam olarak ölcekleme/olcek cikarma degil. 1/10 yaziyor bunu ben o ucagin gerceginin uzunlugu 10a bolerek mi bulacagim. 1/10 kac cm uzunlugunda oluyor onu bilmek istiyorum

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir sorum daha olacak ucak planlarini okumaya calisiyorum cogunu anladim azi kaldi

Kirmizi cizginin sag tarafi yesiller ve turkuazlari pek anlayamadim bu bolumun amaci nedir nasil yapilir ne kullanmak daha uygun ve kanat ekleme ?

Mehmet Girgin' Alıntı:
Levent bey merak ettigim konu gam olarak ölcekleme/olcek cikarma degil. 1/10 yaziyor bunu ben o ucagin gerceginin uzunlugu 10a bolerek mi bulacagim. 1/10 kac cm uzunlugunda oluyor onu bilmek istiyorum

yanlış anlamadıysam 1/10 , 1/20 gibi ölçeklerin tam olarak neyi anlattıgını sormuşsunuz, levent bey güzel bi şekilde anlatmış bende şöyle bir ekleme yapayım, örneğin 1/10 demek 10cm uzunluğun 1cm olarak proje üzerinde çizildiği anlamına geliyor, yani proje üzerinde 1m(100cm) kanat açıklığı olan bir uçağın ölçeği 1/10 olarak yazıyorsa ozaman onun gerçek kanat açıklığı 10 ile çarpıldığında çıkan 10m(1000cm) ölçüsüdür..
sorunuzun yanıtı bu değilse biraz daha açık anlatabilirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

diğer yolladığınız resim ufak olduğu için tam olarak görememekle birlikte yeşillerin olduğu yer servo yuvasının orası gibi gördüm ama tam olarak göremiyorum dediğim gibi resim küçük boyutlu ve bulanık çıkıyor bende.

Kırmızı çizginin sağında kalan bölüm iki kanadın birleşeceği bölümdür ve modelin gövde üstüne yada altına denk gelen orta bölümüdür. :)

Plan biraz bulanik tarama oldugu icin

Bu kısımdan bahsediyorsunuz. Elinizdeki planda anladığım kadarı ile kanatlar montaj sonunda tek parça haline geliyor.
Sol kanat - kanat ortası - Sağ kanat.

Anladim Levent bey sağolun ekleme parcasi gibi bisey yani o fazlalik

Son sorum bu iki tarafi bant gibi kagit ile kapli malzemenin adi nedir acaba

FotoBlok :)

Levent Uygun' Alıntı:
FotoBlok :)

Levent bey bundan ucak yapabilirmiyiz amatör olarak. Genelde adamlar plan kestirmis gibi hazir cizgili ellerindeki. Yoksa 3mm balsa devam mi

Mehmet bey, foruma daha alışamadınız her halde, hemen her sorunuzun cevabı var aslında forumda,

sol üst köşedeki "ARA" tuşuna basın ve "Depron" yazın bakın neler neler var. :RCKolik:

Bu arada bahsettiğiniz FOTOBLOK- DEPRON- KAPRON gibi malzemelerin tamamı STRAFOR (KÖPÜK) türevi malzemelerdir.

Hafif, ucuz ve işlemesi kolay olduğu için tercih edilir.

"ARA" =

Bir de bu siteyi bir inceleyin.

Levent Uygun' Alıntı:
Mehmet bey, foruma daha alışamadınız her halde, hemen her sorunuzun cevabı var aslında forumda,

sol üst köşedeki "ARA" tuşuna basın ve "Depron" yazın bakın neler neler var. :RCKolik:

Bu arada bahsettiğiniz FOTOBLOK- DEPRON- KAPRON gibi malzemelerin tamamı STRAFOR (KÖPÜK) türevi malzemelerdir.

Hafif, ucuz ve işlemesi kolay olduğu için tercih edilir.

"ARA" =

Bir de bu siteyi bir inceleyin.

Youtube da severek takip ettigim bir site sagolun Levent bey bu iyi oldu