Ölçekli Model Uçaklara Başlamak

Doğuş Arısoy

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Abilerim öncelikle herkese merhaba, bu hafta içi elime 500-600₺ civarı para geçecek. Açıkçası para haydan geldi. Bende huya gitmesin diye uçağa yatırmak istedim. Zaten elimdeki motoru kullanmak istiyorum. O nedenle 0.46 cu motor boyutlarında bir scale uçak mı alsam yoksa Seagull Low Wing trainer bana çok hoş geliyor. Scale model uçaklarda da 0.46 piper görmüştüm bir ara ama ne kadar scale sayılır bilemiyorum.

Kısaca size danışmak istediğim elimde daha henüz kırılmaktan uçamamış bir trainer, birde yetersiz pilotajlı bir pilot var. Pilotajımı geliştirmek nedeniyle Seagull Low Wing niyetindeyim. Hem Arising Star'ı adam edemezsem birde bunu denerim.

Uçuş karakteri olarak sakin modeller beni cezbediyor, agresif uçaklarla aram iyi değil. Bu şartlarda başka modelde önerebilirsiniz. Değerli yorumlarınızı merakla bekliyor olacağım. [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ustalar daha iyi bilir ama ;)

Ben olsam, daha uçmayı öğrenmeden alttan kanat hiç bir şekilde düşünmezdim. :saygilar:

Levent Uygun' Alıntı:
Ustalar daha iyi bilir ama ;)

Ben olsam, daha uçmayı öğrenmeden alttan kanat hiç bir şekilde düşünmezdim. :saygilar:

Benim amacım aslında hemen alıp uçmak değil. İlk hedefim eldeki trainerı uçurmak bunuda arada toparlarım evde durur niyetindeyim. Amacım parayı çarçur etmeden elle tutulur bir şeye harcamak [emoji846]

Levent Beyin dediğine katılıyorum.

Ustalar daha iyi bilir, benim ise gönlümden her zaman bir rahat kullanımından dolayı Piper cup geçer.

Seagull Low Wing Trainer gerçek bir trainerdir. Rahatlıkla alınabilir. Size şöyle bir örnek vereyim. Benim hiç üstten kanatlı bir trainerim olmadı ve uçuş hayatımdaki en büyük aşamaları Seagull Low Wing Trainer ile katettim. Yani pekala olabiliyor alttan kanatlı ile.
Alttan kanattan neden korkulur bilemiyorum. Eğer bir uçak burundan tekerli, biraz dihedralli ve kanat profili de düşük sürate uygun tasarlanmışsa pekala yeterli stabiliteyi gösterir. Tecrübeyle sabittir. :D
Ama bu aşamada bir scale model önermem. Birkaç sebebi var. Birincisi 0.60'dan daha küçük olanların aslında pek bir scale özelliği yok. İkincisi özellikle Piper Cub gibi bir model için çok erken. Bir Piper Cub'ın "rahat kullanımı" ancak onu yerden birkaç metre uzaklaştırdıktan sonra söz konusu. Ama kalkış ve inişi ciddi deneyim ister. Tabii göze hoş gelen ve modeli çatırdatmayan bir inişten söz ediyorum. :D :)
Sonuçta oyumu Seagull Low Wing Trainer'dan yana kullanıyorum.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Seagull Low Wing Trainer gerçek bir trainerdir. Rahatlıkla alınabilir. Size şöyle bir örnek vereyim. Benim hiç üstten kanatlı bir trainerim olmadı ve uçuş hayatımdaki en büyük aşamaları Seagull Low Wing Trainer ile katettim. Yani pekala olabiliyor alttan kanatlı ile.
Alttan kanattan neden korkulur bilemiyorum. Eğer bir uçak burundan tekerli, biraz dihedralli ve kanat profili de düşük sürate uygun tasarlanmışsa pekala yeterli stabiliteyi gösterir. Tecrübeyle sabittir. :D
Ama bu aşamada bir scale model önermem. Birkaç sebebi var. Birincisi 0.60'dan daha küçük olanların aslında pek bir scale özelliği yok. İkincisi özellikle Piper Cub gibi bir model için çok erken. Bir Piper Cub'ın "rahat kullanımı" ancak onu yerden birkaç metre uzaklaştırdıktan sonra söz konusu. Ama kalkış ve inişi ciddi deneyim ister. Tabii göze hoş gelen ve modeli çatırdatmayan bir inişten söz ediyorum. :D :)

Bende görünce sitede çok hoşuma gitmişti model abi, birkaç defada manual'i inceledim. Pek uçuş videolarına bakmadım ama birazda üzerine düşmem lazım. Biraz daha detaylı bir inceleme yapayım çok ekstrem bir öneri gelmezse abi benim niyetimde o yönde. Birde evde yer açmak lazım ona. [emoji3]

Bizim eski günlerden bir videosu...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bizim eski günlerden bir videosu...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Büyük ihtimal bu modeli alacağım gibi abi. Diğer modelinde tamiratı sırasında bazı eksik parçalar olacak onlarıda hesap edip siparişi geçerim bu hafta içi sonrada montajını bu sefer daha sakin bir şekilde yapıp düzgün bir uçak toplayalım artık. En azından ilk acemiliğimizi atmış olduk toplama konusunda bunda bir miktar daha başarı bekliyorum abi. Bakalım öğrendiklerimi ne kadar yansıtabileceğim. :)

Kardesim benide gecen hafta gene kasinti tuttu,
Orhanli grubundaki tayyareci abilerimde baya gaza getirdi, kasintida buyuk paylari var cok ustume geldiler :laugh:
Sagolsunlar bana baya yardimcida oluyorlar, sahada tabistigim bir komutanimda grubuna aldi beni,

Bende bu haftasonu resmen bir Trainer ile basladim,
Basladigim model Thunder Tiger Trainer 40 ve uzerinde Thunder Tiger Pro .46 Nitro motor var,
Ucusu stabil, guzel bir caylak trainer, abs plastik bir model,

Evrim SUTEL' Alıntı:
Orhanli grubundaki tayyareci abilerimde baya gaza getirdi,
Sagolsunlar bana baya yardimcida oluyorlar, sahada tabistigim bir komutanimda grubuna aldi beni,

Basladigim model Thunder Tiger Trainer 40 ve uzerinde Thunder Tiger Pro .46 Nitro motor var,

Abi arising starı almadan onuda görmüştüm, hiç karşılaştırma imkanım olmadı ama modelin balsa olmasını istiyorum. [emoji3]

Sanıyorum ki kokusu bile bir ayrı. [emoji4]

Evrim SUTEL' Alıntı:
Orhanli grubundaki tayyareci abilerimde baya gaza getirdi, kasintida buyuk paylari var cok ustume geldiler :laugh:

Helici adamin ucaklarla ugrasmasini pek onaylamiyoruz Evrim :laugh: ama yeni modelin hayirli olsun. Bir konu acip, modelin hakkinda bilgi verir ve ustune de bir ucus videonu paylasirsan guzel olur ;)

Sümer Yamaner' Alıntı:

Abi önerin üzerine bugün siparişi verdim;

İkinci uçağım low wing oldu. Aileron servosu iki adet olunca ekstradan bir servo daha sipariş ettim. Servo stoğumuda 5'e çıkarmış oldum. Pervane olarak 11x6 tercih ettim, diğer bir forumda zamanında 10x6-7 önermişsin abi. Önerini gördüm ama bu pervane işinde farkı henüz anlayamadığım için 11x6 pervane sipariş verdim. 4 paket standart servo kollarından sipariş verdim. Geçen tamirat sırasında bir servo kutusuna japon bulaşmış temizleyemedim, bir adet servo kutusu ve servo gresi siparişi verdim. Şayet niyetlenirsem onuda değiştirebiliyim en azından dedim abi. Şimdilik bu kadar. Motor olarak OS 0.46 ile devam edip şayet kırmazda trainer aşamasını bununla atlatabilirsem 0.55 motor alıp uçağı akrobasi için ayarlamayı düşünüyorum abi. Hem motoru büyütürüz hemde 0.46'lık motor için bir pc-6 pilatus alırız abi :)

Neyse... Arada tepemi attırsan da sevdim seni! [emoji38]

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi