Uçaklarda Elektrikli Motor - Pervane Seçimi : MotoCalc 8 Yazılım ile Uygulama

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Elektrikli uçak modellerimiz için uygun "Motor - Pervane Seçimi" konumuza devam ediyoruz.

Hatırlayacağınız üzere PART-1'de temel kavramlar olan "Wing Span, Wing Area ve Wing Loading, Stall & Top Speed, Thrust" ne demek olduğunu ve nasıl hesaplandığını basit bir şekilde ele almaya çalışmıştık.

RC Uçak Motor - Pervane Seçimi: Temel Bilgiler (Wing Loading, Stall, Top Speed)

Bu konumuzda ise, işte bu temel bilgileri kullanarak pratik olarak nasıl seçim yapabileceğimizi aktarmaya çalışacağız.

Klasik yöntem dediğimiz ilave temel bazı formüller ile bunu hesaplamak mümkün olduğu gibi, gerek ücretsiz gerekse de ücretli bazı CALCULATOR adı verilen özel yazılımlar da kullanmak mümkün.

"Klasik Yöntemi" eğer nasip olur ise ayrıca ele almayı hedefliyoruz. Şimdi ise ücretli bir yazılım olan "MotoCalc" yardımı ile modelimize uygun "Motor- Pervane" seçiminin nasıl yapıldığını örnek uygulamalar üzerinden sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yazılımın Adı: MotoCalc
Yazılım Linki :
Fiyatı : $ 39 (30 gün boyunca tüm özellikleri ile DEMO kullanım imkanı)

Daha önce de belirtiğimiz üzere :

1- Bu sunum / paylaşım bir «HELICI» tarafından hazırlanmıştır :D
2- Uçak konusunda pekte bir tecrübesi olmayan birisi olarak konu ile ilgili herhangi bir iddiam bulunmamaktadır :D
AMACIM: Temel bazı bilgileri paylaşarak, siz değerli üyelerimizin de desteği ile konu hakkında araştırma yapabilmek için gerekli temel bilgiyi paylaşmaktır.
3- Ricamız yaptığınız deneme sonuçlarını bizlerle paylaşarak, yazılımın performansı hakkında geri dönüş yapmanız
4- Var ise sizlerin kullandığı alternatif yazılımlar hakkında bilgi paylaşmanız
5- Şayet bir EKSIĞİMİZ / YANLIŞIMIZ olduysa ki illa olmuştur :embarras: bunların sizler tarafından düzeltilmesini özellikle rica ederim.

Bu konuda başka Sümer, Ömer abimiz ve Mesut üstadımız olmak üzere değerli uçakçı kardeşlerimizin desteklerini esirgemeyeceklerinden eminim :)

Konu ile ilgili hazırladığım SUNUM Dokumanı :

Konu ile ilgili Örnek Uygulamalar Bilgi :

ÖRNEK-1 : Phoenix Models Decathlon GP/EP ARF 66.1"
Tavsiye edilen Elektrik Motor- Pervane

ÖRNEK-2 :Seagull 40 Low Wing Sport
Tavsiye edilen Elektrik Motor- Pervane

RC Uçak Motor - Pervane Seçimi: MotoCalc 8 Yazılım Desteği ile Pratik Uygulama Videomuz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Henüz bakmadı iseniz, aşağıda daha önce paylaştığımız konulara da bir göz atmanızı öneririz ;)

Uçaklarda Pervane-Motor-ESC-Pil seçimi
RC Uçak Pervanesi Hakkında : Türleri, Boyutlari, Seçimi
Motor KV Değeri-Pervane İlişkisi
Klasik Kanat ve Kübik Kanat Yüklemesi Nedir ? Farkları Nelerdir ?
Her türlü uçak için EP (Elektrikli) Kombinasyonu nasıl yapılır?

Rezerve

Sent from my iPhone using Tapatalk

Rezerve

Rezerve

Mükemmel bir konu Mehmet Abi. :bravo:

Modelcilik camiası senin açtığın bu konulardan hep faydalanacak ve kıymetini de bilecek inşallah. :RCKolik:

Beklediğim konu gelmiş teşekkürler Mehmet abi :thumbup: Şu performans ödevleri bitse bir ara bakarım konuya :'(

Uçakcı üstad ve abilerimizin yanında aslında bana söz düşmez ama dediğim gibi azıcık bir şeyler öğrendim ve sizlerle de paylaşım dedim :embarras:

Zira biliyorum ki konunun üstadları bu konuda da bizleri yanlız bırakmayıp, gerekli destek ve takviyelerde bulunacaklar ve konu işte o zaman gerçek anlamda kıymetli hala gelecek :halay:

Mehmet, çok güzel bir konu açmışsın yine. :thumbup: Ayrıntılı kafa yormam gereken birkaç konudan biri aslında. Bir uçakçı olarak hicap duyuyorum, ama şu sıralar foruma girmeye bile fırsat bulamıyorum. :embarras:

Çok değerli bilgiler, özellikle kendi uçağını yapmak isteyecek modelciler için.. Yaklaşık bir haftadır çözümediğim sorunlara anahtar oldu bu paylaşım. Teşekkür ederim Mehmet bey! :)p

Erol Tatoğlu' Alıntı:
Çok değerli bilgiler, özellikle kendi uçağını yapmak isteyecek modelciler için.. Yaklaşık bir haftadır çözümediğim sorunlara anahtar oldu bu paylaşım. Teşekkür ederim Mehmet bey! :)p
Faydali olabildik ise ne mutlu bize Erol bey :RCKolik:

Madem bu konuda bazi seylere cevap buldunuz, bundan sonra konu ile ilgili olarak sizin uygulama ve sonuclariniz paylasmanizi rica ederiz %p

Hocam, Merhabalar bir ödevimle alakalı (sadece teorik pratik kısmı olmayacak) motocalc yazılımıyla sizin tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum, yardımcı olurmusunuz.