Model Uçaklarda Alıcı Pili Voltaj Göstergesi Uygulaması

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
İyi akşamlar.Bildiğiniz gibi Uçak,Helikopter,Araba ve diğer araçlarda elektrik beslemesi oldukça büyük önem arz ediyor.Modellerimizde en pahalı parçaları kullansakta elektrik sistemimizde meydana gelebilen en ufak arızada eğer sistemimize enerji gitmezse bir anlam ifade etmeyerek can ve mal güvenliğimizi de riske atabiliyor.Yakın bir zamanda Phoenix Alpha Trainer ve Phoenix Tiger 3 modellerimin NiMh alıcı bataryaları ömürlerini tamamlamaları nedeniyle alıcı bataryaları olarak tercihimi 2S 1800mAh 5C LiPo&UBEC'den yana kullandım.Radiolink AT10II kumandamın Telemetri desteği olmasından dolayı alıcıdaki voltajı kumandamın ekranından görebilmekteyim.Ancak benim kumandamda okuduğum değer UBEC voltajı 5V/6V seviyelerine düşürdüğünden UBEC'in çıkış voltajı olmuş oluyor, LiPo'nun kendi voltajı değil.Yakın zamanda Trendyol'dan aşağıdaki linkteki üründen 2 adet sipariş vermiştim Türkiye'de ki yakınımın adresine(KKTC'ye satış yapmadıkları için).Oradaki yakınlarım da sağolsunlar bana ürünlerimi ulaştırdılar.Aşağıdaki projede gösterdiğim gibi On/Off Switch ile UBEC arasına Y Kablo yardımıyla bağlantı yapmayı düşünüyorum ancak Y kablo ince olduğu için güvenliği riske atar mıyım diye de düşünmeden edemedim.Uçaklarım 46-55 sınıfı Glow motorlu uçaklar.5 adet JX PDI-5509MG Standart Metal Dişli Servolar ile kullanıyorum.Harici olarak kullandığım enerji harcayan başka parça yok.Bu şekilde On/Off Switch açık olduğu uçuş boyunca yerdeyken LiPo bataryamın voltaj durumunu okuyabilirim diye düşündüm.Bu konuyu açarak sizlerin de önerisini almak istedim, başka öneriniz varsa onları da değerlendirmek isterim.Şimdiden önerileriniz için teşekkür ederim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Y kablon ne kadar ince???
Bu göstergelerin kabloları çok kolay kopuyor. Biri kopup diğerine değerse uçak kontrolden çıkar. İdeali sıvı elektrik bandı ya da sıcak silikonla emniyete almak lazım.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Y kablon ne kadar ince???
Bu göstergelerin kabloları çok kolay kopuyor. Biri kopup diğerine değerse uçak kontrolden çıkar. İdeali sıvı elektrik bandı ya da sıcak silikonla emniyete almak lazım.
Abi ya da risk almayıp Radiolink PRM-01 Telemetri Modülünü mü kullansam acaba? PRM-01 özel kablosuyla Radiolink alıcılarda bulunan Port'a bağlanıyor.LiPo'nun balans konnektörü de Telemetri Modülü'ne bağlanıyor.Bu sayede LiPo'nun voltajı kumandada okunabiliyor.Kumandayla 1 adet gelmişti olmazsa 1 tane daha alıp bu sistemi mi kullanayım sizce?

Abi ya da risk almayıp Radiolink PRM-01 Telemetri Modülünü mü kullansam acaba? PRM-01 özel kablosuyla Radiolink alıcılarda bulunan Port'a bağlanıyor.LiPo'nun balans konnektörü de Telemetri Modülü'ne bağlanıyor.Bu sayede LiPo'nun voltajı kumandada okunabiliyor.Kumandayla 1 adet gelmişti olmazsa 1 tane daha alıp bu sistemi mi kullanayım sizce?
Doğru olan bu.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk