Uçakları Tamir Ederken Hangi Yapıştırıcı ve Dolgu Malzemelerini Kullanıyorsunuz

Modelcilik Hayatim Boyunca Tamir Ettigim Ucak sayisi

• 0 - Sifir :)

Oy: 19 27.1%
  • 1-5 Tamir

Oy: 30 42.9%
  • 5-10 Tamir

Oy: 5 7.1%
  • 10- Uzeri Tamir

Oy: 16 22.9%

• Kullanılan toplam oy
    70
...
Ne zaman epokisi muhabbeti olsa aklima çok sevdiğim bir arkadaşım gelir, burada olmadığı için ismini vermeyeyim :) Bu arkadaş ilk modelini (trainer) toplarken klavuza bakmış, kanat yarılarının birleşiminde A+B diye bir yapıştırıcı gösteriyor (epoksi). Sonra modelle birlikte aldiğı malzemelere bakmış, iki komponentli olan bir yapıştırıcı var, hah budur olsa olsa diyip bir tüpü bir kanat yarısına diğerini de öbür kanat yarısına sürüp kanatları biraraya getirip sabitlemiş. (Kanatların içine giren joineri da kullanmamış). Haliyle epoksi bir miktar yapışma sağlamış ama tahmin edersiniz ki ilk uçuşta hop kanatlar yukarıda birleşmiş :)
Başlangıcı böyle olsa da sonradan çok iyi bir modelci ve pilot oldu bu arkadaş merak etmeyin :)
Ya evet efsane bir hikaye, kulakları çınlasın ama daha efsanesi var abi, ben, Eşit miktar A+A karıştırıp donmasını beklediğimi ne çabuk unuttun. Hem bunu yaptığımda öyle yeni başlayan bir modelci de değildim. :lol:
Hata yapmak güzel şey, başkalarına neyi nasıl yapması gerektiğinin yanı sıra, neyi nasıl yapmaması gerektiğini de söyleyebiliyorsun.

Arkadaşlar ben bu Polidol PU Express aldım ama tüpünde baktım kurumaya başliyor hepsini şırıngalara doldurdum şırıngaların uc kapaklarını kapatıp hava almasın diyede mutfak jiletinleriyle tek tek sardım.1 sene model yapımina ara vermiştim hepsi kurumuş ziyan oldu.
Polidol PU Express sipariş ettim bu gün nasıl muhafaza ederim yardımcı olun lütfen

PU yapıştırıcıların belli bir raf ömrü var. O da muhtemelen şişesinin üzerinde yazıyordur. Genelde 1 sene kadar.
Ben Gorilla'nın PU yapıştırıcısı alıp, belki 1,5 sonra ilk defa ağzını açtığımda kurumuş olduğunu farkedip olduğu gibi çöpe atmıştım. Bu tarz yapıştırıcıları az miktarda alıp bittikçe yenilemekte fayda var.
Öte yandan PU yerine ahşap tutkalı (D2 ya da D3) ya da alifatik tutkal (tercihen titebond wood glue ya da titebond II) tavsiye ederim. PVA tutkal olarak da araştırabilirsiniz. Çok uzun raf ömrü var. Hafif jelleşse bile içine biraz su katıp, ısı tabancasıyla hafifçe ısıtıl içiye karıştırınca yine canlanıyor.
Son olarak da bulabilirseniz Ponal Express tutkal kullanıp. Hem kürlenme süresi çok kısa hemde çok başarılı bir yapıştırıcı. Zımparaya da geliyor.
PU yapıştırıcıları model uçaklarda bir türlü sevemedim, kürlenirken genleşmeleri benim kullanım alanlarıma pek hitap etmedi açıkçası.

Titebond Wood Glue ile kişisel deneyimim pek olumlu değil. Güçlü bir yapıştırıcı olmadığını düşünüyorum. Evet kullanımı çok kolay. Adamlar mükemmel bir kapak tasarlamışlar. Hızlı kürleniyor. Ama istediğin zaman pek de fazla olmayan bir zorlmayla ayırabiliyorsun. 55 cc Piper'da kullandım. Bakalım havada dağılacak mı göreceğiz! :p
Poliüretan yapıştırıcıları ben de hiç sevemedim. Bir kere eğer yapıştırılan parçalar preslenmeye uygun değilse asla kullanmamak lazım. Çünkü ciddigenleşiyor ve parçalar serbest ise ayrılıyorlar.
Youtube'da bir video izledim. Farklı tutkalları presli ve pressiz karşılaştırmış. Presli yapıştırma kesin olarakdaha güçlü bir bağ sağlıyor.
Asıl soruya gelirsek... Polidol kullandığım dönemlerde ben de 20 cc enjektörlere pay edip öyle saklıyordum.Ama sonuçta yapıştırıcı tek komponentli yani atmosfere açıldığında kürlenmeye başlıyor. O nedenle ne yaparsam yapayım bir süre sonra kaskatı kesiliyordu.
Olabilecek en az miktarı satın alıp bittikçe yenileme fikri en iyi çözüm.

Muhafaza etmenin maalesef hiç bir yolunu keşfedemedim. Hepsi belli bir süre sonra daş gibi oluyor.
Polidol marka olsun olmasın, Deniz Tutkalının alabileceğim en küçüğünü ihtiyacım olduğunda alıyorum. Bir kere açıldı mı bir iki hafta içinde kullanmak lazım.
Aynı şey büyük boy (500gr ve daha büyük) epoksi yapıştırıcılar için de geçerli. Maalesef.

Muhafaza etmenin maalesef hiç bir yolunu keşfedemedim. Hepsi belli bir süre sonra daş gibi oluyor.
Polidol marka olsun olmasın, Deniz Tutkalının alabileceğim en küçüğünü ihtiyacım olduğunda alıyorum. Bir kere açıldı mı bir iki hafta içinde kullanmak lazım.
Aynı şey büyük boy (500gr ve daha büyük) epoksi yapıştırıcılar için de geçerli. Maalesef.
Ayrıca kaç tane Capon yapıştırıcıyı sonuna kadar kullanabiliyoruz ki? Yine epoksi çift komponentli olduğu için daha uzun gidiyor.

Ben CApon yapıştırıcısını kurumaya fırsat vermeyen iki kişi tanıyorum!

Ya evet efsane bir hikaye, kulakları çınlasın ama daha efsanesi var abi, ben, Eşit miktar A+A karıştırıp donmasını beklediğimi ne çabuk unuttun. Hem bunu yaptığımda öyle yeni başlayan bir modelci de değildim. :lol:
Hata yapmak güzel şey, başkalarına neyi nasıl yapması gerektiğinin yanı sıra, neyi nasıl yapmaması gerektiğini de söyleyebiliyorsun.

Bu seninkisi efsane falan değil, çok klasik bir hata, herkesin başına gelebilir :)

Poliüretan tutkallar konusunda ben de malesef pek olumlu tecrübelere sahip değilim. Kullanıp da memnun olduğum uygulamaları var tabiki, doğru kullanıldığında güzel bir yapıştırıcı, ama saklama konusu tam bir kabus, imkansız. Deniz gibi olabildiğince küçük boyutunu almayı tercih ediyorum, zira açıldıktan sonra ömrü çok kısa.

Titebond Wood Glue ile kişisel deneyimim pek olumlu değil. Güçlü bir yapıştırıcı olmadığını düşünüyorum. Evet kullanımı çok kolay. Adamlar mükemmel bir kapak tasarlamışlar. Hızlı kürleniyor. Ama istediğin zaman pek de fazla olmayan bir zorlmayla ayırabiliyorsun.

Bu enteresan bir tespit, ve açıkçası ilk kez duyuyorum böyle bir tecrübe. Bu bahsettiğin olay tek bir şişe ile mi oldu yoksa farklı zamanlarda alınmış farklı ürünlerde de aynı şeyi mi tespit ettin. Tek bir şişe ise belki bozuk bir üretime veya iyi saklanmamış bir ürüne denk gelmişsin diyeceğim de eğer birden fazla farklı üründe aynı şey başına geldiyse o zaman senin SKT geliyor demek olabilir :evil::p

Ayrıca kaç tane Capon yapıştırıcıyı sonuna kadar kullanabiliyoruz ki?

Benim CAponlarım sonuna kadar kullanılır genelde. nadiren de olsa %25 altında kalan bir şişenin kullanılmaz hale geldiği vardır ama.
Ben CApon yapıştırıcısını kurumaya fırsat vermeyen iki kişi tanıyorum!

Kimmiş bunlar? bir merak uyandı nedense :)

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Bizim klüpten iki arkadaş, çok fazla tamir yaparlar da, adları çıktı "bunlar CApon'u koliyle alıyorlar" diye.

Titebond Wood Glue ile kişisel deneyimim pek olumlu değil. Güçlü bir yapıştırıcı olmadığını düşünüyorum. Evet kullanımı çok kolay. Adamlar mükemmel bir kapak tasarlamışlar. Hızlı kürleniyor. Ama istediğin zaman pek de fazla olmayan bir zorlmayla ayırabiliyorsun. 55 cc Piper'da kullandım. Bakalım havada dağılacak mı göreceğiz! :p
...

Yukarıda Evren abi de yazmış, ben de okurken çok şaşırdım abi. Farklı farklı yerlerden alınmış, farklı (titebond original, titebond II, titebond III) tipte titebond'lar kullandım, (malum biz bir de planörlerde en çok stres ve darbe alan yerlerde bu tip tutkallar kullanıyoruz) bugüne kadar ne ben ne de çevrem yapıştırıcının ahşaptan önce ayrıldığını görmedim. Titebond'un mottosu da "ahşaptan daha güçlü"dür, hatta mukavemeti yanlış hatırlamıyorsam epoksiye de yakındı.
Sendeki münferit bozuk bir ürün olabilir abi, bu tarz durumlarla karşılaşıyorum. Örneğin Evren abinin plastik maketlerde kullandığı mucizevi bir yapıştırıcı var, Tamiya Extra Thin Cement, biz aldık, denedik, yapıştırmadı, muhtemelen ürün beklemiş, bozulmuştu :) Plastiği eriterek yapıştıran bir yapıştırıcı, bizimkini eritemedi :)

Küçük miktarda alifatik tutkal edinmek için atalarmodel'e bakabilirsiniz. 100cc ve 30cc'lik şişelerde satılıyor. 118ml 'lik orjinal şişesinde satan yerler de mevcut.
Titebond'un yanısıra Gorilla Wood Glue da kullandım, o da aynı, hatta Titebond'dan biraz daha kuvvetli. Onu da tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Valla arkadaşlar Titebond üreticisi, Titebond Wood Glue için "yüke maruz kalan yerler için uygun değildir" yazmış. Kişisel deneyimlerinizi onlara da aktarırsanız belki bu ibareyi silerler. Ben bu ibareyi çok geç gördüm ne yazık ki!!!
Bu arada herhangi bir yerinde üretim tarihi ya da son kullanma tarihi gibi bir bilgi yok.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
CApon ile Epoksi candır, gerisi teferruattır (bence)...

Valla arkadaşlar Titebond üreticisi, Titebond Wood Glue için "yüke maruz kalan yerler için uygun değildir" yazmış.

;D
Abim bu mal amerikan, amerikada evlerin büyük çoğunluğu dahtadan yapılıyor, kolonlar kirişler döşemeler, bizde beton olan şeyler adamlarda dahta, buradaki mesaj aslında şu, “evinin kirişini kolonunu bunla yapıştırırsan, yarın bigün ev başına yıkıldığında beni mahkemeye verme, zırnık alamazsın, ahanda bak yazdım burda!” :)
Adam planörün sütrüktürünü veya yükünü kastetmiyor :)

Sen de gayet iyi biliyorsun ki bizim planörlerimizin kanatlarına çıkış anında Feci yük biner. Bu yükün dağıtıldığı elemanları yapıştırırken asla CA kullanmayız, dayanmaz atar, esneklik yok. Çoğu zaman alifatik kullanırız. Ağır modelse eğer joinerboxlarda epoksi de kullanırız ama D boxın geri kalan her yerinde alifatik vardır. Eğer hafif modelse zaten tamamen alifatik kullanırız. Alifatik olarak benim tercihim de her daim titebond olmuştur (çoğunlukla 2, ama 1 de kullandım) daha da çıkışta patlayan modelim olmadı hiç.

;D
Abim bu mal amerikan, amerikada evlerin büyük çoğunluğu dahtadan yapılıyor, kolonlar kirişler döşemeler, bizde beton olan şeyler adamlarda dahta, buradaki mesaj aslında şu, “evinin kirişini kolonunu bunla yapıştırırsan, yarın bigün ev başına yıkıldığında beni mahkemeye verme, zırnık alamazsın, ahanda bak yazdım burda!” :)
Adam planörün sütrüktürünü veya yükünü kastetmiyor :)

Sen de gayet iyi biliyorsun ki bizim planörlerimizin kanatlarına çıkış anında Feci yük biner. Bu yükün dağıtıldığı elemanları yapıştırırken asla CA kullanmayız, dayanmaz atar, esneklik yok. Çoğu zaman alifatik kullanırız. Ağır modelse eğer joinerboxlarda epoksi de kullanırız ama D boxın geri kalan her yerinde alifatik vardır. Eğer hafif modelse zaten tamamen alifatik kullanırız. Alifatik olarak benim tercihim de her daim titebond olmuştur (çoğunlukla 2, ama 1 de kullandım) daha da çıkışta patlayan modelim olmadı hiç.
Emin ol II yerine normalini kullansan patlardı. Burada marka savaşı falan yapmıyoruz. Adamlar yük taşımaz diyor zaten. Taşımıyor da!
Bu arada normal beyaz tutkala da bakarsan ayrı bir "iskelet tutkalı" satılır ve normal tutkaldan daha güçlü bir yapıştırma vaadeder.

Emin ol II yerine normalini kullansan patlardı. Burada marka savaşı falan yapmıyoruz. Adamlar yük taşımaz diyor zaten. Taşımıyor da!
Bu arada normal beyaz tutkala da bakarsan ayrı bir "iskelet tutkalı" satılır ve normal tutkaldan daha güçlü bir yapıştırma vaadeder.

elimde her ikisi de var sanırım, kontrollü bir yükleme deneyi yapayım bakayım ne çıkacak. Zaten uçak yaptığım falan da yok ;D

Arkadaşlar ben bu Polidol PU Express aldım ama tüpünde baktım kurumaya başliyor hepsini şırıngalara doldurdum şırıngaların uc kapaklarını kapatıp hava almasın diyede mutfak jiletinleriyle tek tek sardım.1 sene model yapımina ara vermiştim hepsi kurumuş ziyan oldu.
Polidol PU Express sipariş ettim bu gün nasıl muhafaza ederim yardımcı olun lütfen

Serin yerde saklandığında ömrü biraz daha uzun oluyor. Ama eninde sonunda donuyor. Hobi atelyemizde buzdolabında muhafaza ettiğimizi 3 yıla yakın kullandık.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari