Uçuş yaparken Pil gerilimini takip etme.

Volkan Arslan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Flysky fsi6x kumanda ve fs-ia10b alıcıya sahibim. Kumandam üzerinden internal alıcı voltajını görüntüleyebiliyorum. Bu voltaj sadece pilden gelen gerilimin 5 volta düşürüldükten sonra alıcıya düşen kısmı. Pilin toplam voltajı hakkında bir bilgi sunmuyor. (alıcı üzerinde fiziki oynamalar yaparak pil voltajı okunabiliyor.) Herhangi bir voltaj telemetri sensörü olmadan uçuş süremi (pil voltajımı nasıl değerlendireceğim). nasıl değerlendireceğim. Sizler ilk uçuşlarınızda bu sorunu nasıl çözdünüz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç

Volkan Bey merhaba. Linkteki li-po alarm en basit yolu. Pilinizin balans soketine takıp her hücreyi ses ile takip edebilirsiniz. Buzzer sinyal vermeye başladığında uçuşu bitirirsiniz.

Volkan Bey merhaba. Linkteki li-po alarm en basit yolu. Pilinizin balans soketine takıp her hücreyi ses ile takip edebilirsiniz. Buzzer sinyal vermeye başladığında uçuşu bitirirsiniz.
Cevabınız için teşekkür ederim. Ben yanlış anlamadıysam bunu pile taktım uçağı yolladım. Voltaj düşümünde alarm sesi çıkardı. o yükseklikten sesi nasıl duyacağım. Ayrıca bu cihaz hücreler arası voltaj farkında alarm üretiyor.

Sesi oldukça yüksek. Duymamak mümkün değil. Evet hücrelerden birisi dahi ayarladığınız gerilim altına düştüğünde sinyal veriyor.

Sorum yanlış anlaşılmasın arkadaşlar. Ben o pilin voltajını ölçüp bir şekilde kumandaya ulaştırırım. Ama ilk uçuşlarını yapan arkadaşlar bu gibi sorunları nasıl çözdüler. (elektronik bilgim kısıtlı olabilirdi).

Volkan bey nasıl bir cevap bekliyorsunuz. Ben kullanılan basit yöntemi belirttim. Benim mesleğim elektronik. Kumanda üzerinden tabiki mümkün ama ilk uçuş yapanların yapacağı en basit yöntem budur.

• Beğen
Tepkiler: N.Ahmet SANDIKLI
Volkan bey nasıl bir cevap bekliyorsunuz. Ben kullanılan basit yöntemi belirttim. Benim mesleğim elektronik. Kumanda üzerinden tabiki mümkün ama ilk uçuş yapanların yapacağı en basit yöntem budur.
Emre bey cevaplarınız için teşekkür ederim. Sadece ilk uçuşumda yaşayabileceğim sorunları hesapladım. İlk uçuşlarında insanlar bu tür sorunları nasıl çözdü merak ettim. Bahsini ettiğinizi cihazı araştıracağım. Teşekkür eder kırımsız uçuşlar dilerim.

Youtube'da li-po buzzer alarm olarak arama yapıp görebilirsiniz.

AliExpresste bunun için bir modül satılıyor. Pilin balans soketine ve alıcıya takılıyor daha sonra direkt olarak pil voltajını kumandada gösteriyor. Bende flysky kumanda hiç olmadı ama yapan bir arkadaşım vardı zamanında.

Ürün yanlış hatırlamıyorsam.

Lipo buzzerlar da telemetri imkanı yoksa çok pratik aletler aslında. "Uçuştan önce istediğiniz voltaja ayarlayıp ötmeye başlayınca inmek" şeklinde çalışıyor. Sesi de kuvvetli bayağı uzaktan duyuluyor. En son Türkiye'deki sitelerde de bulunuyordu uygun fiyata.

Hocam daha basit bişey arıyorsanız iki tur uçun inin votlaj ölçün, iki tur daha uçun, ölçün bir daha. Bakın pil ne kadar uçarsanız ne kadar harcanıyor. Buna göre tahmini bir iniş zamanı kestirebilirsiniz. Bir tık daha iyisi kumanda dan timer açıp ortalama bir uçuş yapıp ölçüm yapın. Daha agresif uçarsanız daha kısa uçar daha sakin uçarsanız daha uzun uçar ona göre her uçuşta timer kullanarak uçuş yaparsanız

• Beğen
Tepkiler: Alp Serin
Çok teşekkürler. Cihazın sesini uzaktan duyabilirsem(yaşımdan dolayı tiz sesleri duymam zor) işimi şimdilik çözer.

Hocam daha basit bişey arıyorsanız iki tur uçun inin votlaj ölçün, iki tur daha uçun, ölçün bir daha. Bakın pil ne kadar uçarsanız ne kadar harcanıyor. Buna göre tahmini bir iniş zamanı kestirebilirsiniz. Bir tık daha iyisi kumanda dan timer açıp ortalama bir uçuş yapıp ölçüm yapın. Daha agresif uçarsanız daha kısa uçar daha sakin uçarsanız daha uzun uçar ona göre her uçuşta timer kullanarak uçuş yaparsan

Evet güzel bi yöntem. Siz ilk uçuşunuzda bunu uyguladınız mı.

AliExpresste bunun için bir modül satılıyor. Pilin balans soketine ve alıcıya takılıyor daha sonra direkt olarak pil voltajını kumandada gösteriyor. Bende flysky kumanda hiç olmadı ama yapan bir arkadaşım vardı zamanında.

Ürün yanlış hatırlamıyorsam.
Ben bu ürünü kullanıyorum, pil için alarm ve uyarı seviyeleride ayarladım, Kumanda bana pilin pitmeye yakın olduğu bilgisini bu ürün sayesinde iletiyor.

Yukarıda bahsedilen buzzer'da kullanılabilir sesi gayet yüksek, fakat kumandadan pil gerilimini görmek çok daha pratik.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç