Uçuş yaparken Pil gerilimini takip etme.

aynı kumanda ve alıcı için pil voltajını görmek için bir modül kullanıyorum , aliexpress ten almıştım , oradan alabilirsiniz , uclarını liponun balans portuna takılıyorsunuz , kumandadan takip ediyorsunuz

Hocam daha basit bişey arıyorsanız iki tur uçun inin votlaj ölçün, iki tur daha uçun, ölçün bir daha. Bakın pil ne kadar uçarsanız ne kadar harcanıyor. Buna göre tahmini bir iniş zamanı kestirebilirsiniz. Bir tık daha iyisi kumanda dan timer açıp ortalama bir uçuş yapıp ölçüm yapın. Daha agresif uçarsanız daha kısa uçar daha sakin uçarsanız daha uzun uçar ona göre her uçuşta timer kullanarak uçuş yaparsanız

Kullanılan donanıma göre yaklaşık uçuş süresini önceden hesaplamak lazım. Maiden da zaten uzun süre havada kalınmıyor. 2-3 dk. 'lık bir uçuştan sonra pili ölçünce, bu uçak bu pille ne kadar uçar büyük oranda belli oluyor. Benim yöntem tam olarak Berk Bey ile aynı.

Cevaplar için hepinize teşekkür ederim. Flysky FS-CVT01 Telemetri Veri Toplama Modülü almaya çalıştım. Ama soruyu sorduğum tarihlerde yerli piyasadan temin edemedim. Şuanda 250 tl civarında Türkiyede var. Bu arada sabırsızlığımdan dolayı kendim benzeri bir modül yapmaya karar verdim ve yaptım. Şimdilik düzgün çalışıyor. I-bus üzerinden voltaj değerlerini kumandama gönderip kumandam üzerinden alarmı kuruyorum. Kartım uçuşlarda da sorunsuz çalışırsa kodlarını ve Pcb çizimlerini sizlerle paylaşacağım.

Yeni konu açmamak için buraya yazmak istedim. Flysky FS İ6x vericide 1.2 v şarjlı pil kullanılabilir mi? Çünkü 4 adet pil 4,8v gerilim ediyor. Vericinin minimum çalışma voltajı 4volt. Bu durumda 0,8v fark anlamlı bir fark mıdır? Ayrıca bu vericinin ortalama güç tüketimi kaç watt ? Hiç bir kaynakta bulamadım...

Aslında NiMh pillerin nominal gerilimi 1.2V ama şarj sonu gerilimleri yaklaşık 1.35 V civarındadır. Nominal gerilim demek pilin kullanımda uzunca bir süre kalacağı gerilimdir. Yani dört adet NiMh pil kullanılabilir. 4.7 V civarına inince şarj edilir.
Vericinin tüketimi tahminen 250-300 mA civarındadır diye düşünüyorum.

Aslında NiMh pillerin nominal gerilimi 1.2V ama şarj sonu gerilimleri yaklaşık 1.35 V civarındadır. Nominal gerilim demek pilin kullanımda uzunca bir süre kalacağı gerilimdir. Yani dört adet NiMh pil kullanılabilir. 4.7 V civarına inince şarj edilir.
Vericinin tüketimi tahminen 250-300 mA civarındadır diye düşünüyorum.
Cevap için çok teşekkür ederim. Estetik kaygıları bir tarafa bırakırsak sanırım 2S lipo ve voltaj düşürücü kullanmak daha mantıklı olacak..

Cevap için çok teşekkür ederim. Estetik kaygıları bir tarafa bırakırsak sanırım 2S lipo ve voltaj düşürücü kullanmak daha mantıklı olacak..
Bu sonuca varırken kısıtlı bilgimle 4pil için tam şarj geriliminin 5.4v olduğunu ve 4.7v civarında tekrar şarj etmek gerektiğini düşünerek pillerin çabuk biteceğini ve çok sık aralıkla şarj etme zorunluluğu olduğunu düşündüm. 300mA mertebesinde çekilen akım örneğin 1000mA kapasiteli pilin gerilimini 5.4volttan 4.7volta ne kadar sürede düşürür? Nasıl hesap edileceğini bilen arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. Birkaç saat sürse bile benim için yeterli olurdu...

1000mA kapasiteli bir pil ( anlık akım verme kapasitesinin 1C olduğunu farzederek) 300mA akım ihtiyacını ne kadar süre boyunca sağlar? 1000/300 =3,3 saat mi?
Bu durumda gerilim nasıl değişir?

Piyasada şu anda AA boyutunda NiMh piller 2000 ile 2700 mAh arası kapasitede bulunuyor. Bunlarla o kumanda saatlerce çalışır.
Sümer bey cevaplar için çok teşekkür ederim. Sabrınıza sığınarak son bir sorum daha olacak. NiMh ya da NiCd piller 18600 pil şarj cihazı ile şarj edilebilir mi?

Sümer bey cevaplar için çok teşekkür ederim. Sabrınıza sığınarak son bir sorum daha olacak. NiMh ya da NiCd piller 18600 pil şarj cihazı ile şarj edilebilir mi?
Şarj aletinizin kullanma klavuzunda hangi tip pilleri sarj edebilicegi yazıyordur. Hangi marka model kullaniyorsunuz sarj aleti ?

• Beğen
Tepkiler: Ahmet çakır
18650 demek istiyorsanız hayır edilemez. Li ile NiXX şarj algoritması farklıdır.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet çakır
Şarj aletinizin kullanma klavuzunda hangi tip pilleri sarj edebilicegi yazıyordur. Hangi marka model kullaniyorsunuz sarj aleti ?

Sanırım bu cihaz ile şarj edilebiliyor...
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da kullanım kılavuzu. Buna göre sadece NiMh ve 18650 li-ion pil şarj edilebiliyor. Yıllar önce doların ucuz olduğu o güzel günlerde almıştım bu cihazı. Anlaşılan şimdi kullanma zamanı geldi. :D:D:D Yine de ilk şarj esnasında cihazın yanından ayrılmayacağım...

Sümer bey, N.Ahmet bey, İlgi gösterip sorularımı cevaplandırdığınız için tekrar teşekkür ederim.....