Ucuz Atlatma Uçan kanat kazası

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar,

Dün saha inşaatına giderken yanımda her zaman uçurduğum elektrikli uçan kanat da (Zagi) vardı. Öğlen arasında fırsatı değerlendirip bir uçuş yapayım dedim. Modeli elime aldım, gazı açtım, elimden attığım anda kulağıma pervanenin bir yere sürtme sesi ve işaret parmağımda bir acı duydum. Fazla önemsemedim ve yalnız baş parmak ile bir süre uçuşa devam ettim. Ama tek parmakla biraz zor olduğundan bir süre sonra indim. Parmağıma baktığımda, dikiş atılacak kadar olmasa da üç yerden kesilmiş olduğunu gördüm. Bir yara bandı ve temiz peçete ile ilk müdaheleyi yaptık. Ucuz atlatma olarak tanımlanabilecek bir kaza olsa da, yaptığımız işin ne kadar ciddiye alınması gerektiği ve güvenliğin önemi açısından sizlerle paylaşmak istedim.

[attachimg=1]

Herkese kazasız, kırımsız uçuşlar!

Ekli dosyalar

• Zagi Kucuk Kaza.JPG
    Zagi Kucuk Kaza.JPG
    56.6 KB · Görülme: 401

Tekrar geçmiş olsun Ömer abi :embarras: Her şey bir anda olup bitiyor zaten, çoğu zaman ne olduğunu bile anlamıyoruz :-\

Olay anında ben de sahadaydım. Turgut Bey ile muhabbet ediyorduk. Bir de baktım Ömer abi dayak agresif bir şekilde uçuyor. Indiğinde hatta şakasına takıldım, "Abi bakıyorumda bugün çok agresifsin" diye. Sonradan öğrendik ki tek parmak uçuyormuş :D

Halil Ustun' Alıntı:
Ömer abi, geçmiş olsun...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Tekrar geçmiş olsun Ömer abi :embarras: Her şey bir anda olup bitiyor zaten, çoğu zaman ne olduğunu bile anlamıyoruz :-\

Olay anında ben de sahadaydım. Turgut Bey ile muhabbet ediyorduk. Bir de baktım Ömer abi dayak agresif bir şekilde uçuyor. Indiğinde hatta şakasına takıldım, "Abi bakıyorumda bugün çok agresifsin" diye. Sonradan öğrendik ki tek parmak uçuyormuş :D

Teşekkür ederim arkadaşlar. Dediğim gibi ciddi bir şey değil. Ama her kazadan bir ders çıkarmamız gerekiyor! :rolleyes:

Abi geçmiş olsun.

geçmiş olsun Ömer Abi, üzücü bir durum :( sizlerin de herzaman söylediği gibi her şeyden önce güvenlik

Ömer abi çok geçmiş olsun :( geçen haftada bizim üyelerden biri kumandayı açmadan 450 nin pilini takmış deli gibi dönmeye başladı , çocuk korkudan elini modele attı ve dönen rotordan tutmaya çalıştı paröakları çok fenaydı biz kırıldı koptu sandık ama Allahtan sadece yarılmış dikiş atıldı okadar ama çok kötü bir tecrübe ve insanların bu işi ciddiye alıp nekadar tehlikeli olduğunu anlıyor insan birkez daha b,irde bunalr ufak modeller 600 700 gibi modellerde iş dahada ciddiye biniyor çok dikkatli olmak lazım

Abi geçmiş olsun, zagi ile bende bir kaza atlattım, 1 ay oldu halen tırnak yerine gelmedi, sağ elimin yüzük parmağına zaginin pervanesi çarptı, tırnak bitiminden yarıldı parmağım, şimdi yeni tırnak çıkıyor, çok dikkat etmek lazım...

Ömer bey
Geçmiş olsun
Selam ve sevgiler.

Ömer abi geçmiş olsun.Maalesef zagiler kaza yapmaya müsait modeller.Ben de yaptığım bir zagi'nin ilk uşuşunda parmağımı kestirmiş ama modelin nasıl uçtuğu heyecanı ağır bastığından , uçuş sonrası pansuman yaptırmıştım. :)

geçmiş olsun ...ciddi dikkat isteyen hobi.
ben bi defasında trex in kumandası önümde kumandanın hemen ilerisinde de heli vardı .elimi heliye uzatacakken (ne için uzattım hatırlamıyorum ) parmağım kumandanın gaz koluna takıldı acaip bi durumda istesem yapamam .elim ona takılarak heliye uzandım... paller dönmeye başladı o elimi çekemeden sol elimle gazı kestim.elimin üstünü felan sıyırdı sağ elimin tırnakları tüm gün zonkladı...

Ömer abi çok çok geçmiş olsun , arkadaşlar söylenecek her şeyi söylemiş , senin gibi usta bir modelciye güvenlik kurallarını hatırlatmak elbette haddimiz olamaz bile , ama insanoğlu işte , her zaman hataya açığız , anlık bir dikkatsizlik istemediğimiz sonuçlar doğuruyor, neyse ki ucuz atlatılmış bir kaza.Buna da şükür deyip , hobimize devam edelim. :saygilar:

Ömer Abi geçmiş olsun. Görüp göreceğimiz son kaza olsun inşallah...

Ömer Bey Çok geçmiş olsun.

Abi geçmiş olsun Türkerin de söylediği gibi görüp göreceğimiz so kaza olur inşallah. :'(