[Urun]: DALRC XR215 Mini Quad

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar. Aslında ara verdiğim sadece foto, video ve yorum paylaşımlarıydı. Siteyi hergün takip etmeye devam ediyorum. Bu sürede benim de bazı uğraşılarım vardı tabii ki. Model geldiğinden beri bu yazıyı yazmak için fırsat kolluyordum. Bugün fırsat bulabildim.

Evet yeni ürünümüz yine bir mini quad. ZMR ile uzun bir süre uçuşlarımızı paylaştıktan sonra artık yeni bir modele geçme zamanı geldiğini düşünerek araştırmalar yapmaktaydım. Hoş ZMR nin bendeki son hali artık tamamen farklı bir model olmuştu ve çokta sevdiğim bir uçuşa sahipti. O haliyle yine bir model toplayıp uçuşlara devam etmeyi düşünüyorum o ayrı.

Gelelim asıl konuya. Araştırmalarımın devam ettiği sırada DALRC firması yeni modelini satışa çıkardı. Çok eski bir zaman değil aşağı yukarı bir buçuk aylık bir zamandan bahsediyorum. DAL firmasının ürünleri ve de modelleri hep ilgimi çekiyordu. Zaten listemin üst sıralarında DL220 modeli de vardı. Ama bu model çıkınca en tepeye oturdu ve zaman kaybetmeden siparişini verdim ancak geç kalmıştık. İlk parti ürünler satılmıştı ve bir buçuk hafta kadar yeni ürünlerin üretilmesini beklemek zorunda kaldım. Ama beklediğime değdiğini görmek ayrı bir keyifti.

Öncelikle modelin görmeyenler için birkaç firma fotoğrafını paylaşalım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modelimiz Dubai'de gerçekleştirilen WDP yarışlarında Foxeer D1 takımının kullandığı model ve yarışlarda ikinci oldular. X konfigürasyonu üzerine kurulmuş başarılı bir model. Motor kolları 3.5 mm, gövde parçaları 2 mm karbonfiberden üretilmiş. Ölçüleri nedeniyle 4 ve 5 inç pervane kullanımına müsade ediyor. Motor delikleri 2204 ve 2208 arası motorların kullanımına olanak sağlıyor. Daha küçük motorları kullanmak hem modele haksızlık olur hem de bağlantı delikleri nedeniyle sıkıntılı olacaktır. Modelin kurulu ağırlığı aksesuarları ile birlikte 135 gr. Modelin en can alıcı özelliği kendi PDB sinin olması ve bu PDB içine gömülü olan Minim OSD. Evet model filtreli PDB ve OSD ile birlikte geliyor. Ayrıca PDB üzerinde buzzer ve Vbat bağlantıları da mevcut. Bütün bunlara artı olarak çok kullanışlı 8 adet LEDe sahip 12 volt ile çalışan 7 renkli LED board da kutuya dahil. Daha bitmedi fotolarda da görüleceği üzere plastik motor koruma aparatları da kutu içinde geliyor. Bunlar ayrıca ayak görevi de görüyor. Son bir artı olarak PDB üzerindeki bir anahtar yardımıyla video verici açılıp kapanabiliyor. Model üzerinde ayar yapılacağı zaman anten takmayı unutup verici yakanlar için düşünülmüş bir güzellik. ;D ;D ;D Bunu yazıyorum ama henüz böyle bir şey yapmadım belirteyim hemen. :D :D

Ben modeli Surveilzone sitesinden aldım. Fiyatı 55 dolar. Satış linki şöyle;

Modelle ilgili ilk izlenimlerim bu şekilde. Bundan sonrası inceleme fotoları ve sonrasında kurulumla ilgili fotolar gelecek.

[Urun]: DALRC XR215 mini quad

Modelimiz şöyle minik bir kutu içinde geliyor.

Kutu minik ama içerik güzel.

Öncelikle almadan önce net bir şekilde hi,ç göremediğim PDB.

PDB nin en güzel özelliklerinden biri kollarda motorlara oldukça yakın mesafeye kadar alan kaplaması. Motor ile PDB arasına minik 20A escler rahatlıkla sığıyor ki benim dana gibi Xrotor 20A escler bile hiç zorlanmadan sığdı. Diğer bir güzelliği ise bağlantıların soketlerle yapılması ki bu da oldukça temiz bir kurulum sağlıyor.

Karbon fiber parçalar. Ben kalite olarak çok beğendim. Çin malı ama şimdiye kadar gördüğüm çinlilerden çok daha kaliteli. Avrupa veya Amerika üretimi CF görmediğimi hatırlatayım.

Eve gelir gelmez en çok merak ettiğim konuya göz atmak istedim. Parça ağırlıkları şöyle.

Hızlı bir kurulum yaparak genel ağırlıklarını da kontrol ettim. Bu arada yukarı da yanlış bilgi vermişim onu farkettim. Bazı aksesuarlar olmadan model ağırlığ 135 gr.

Bu aşamaya kadar parça fotolarını paylaştım. Bundan sonrası kurulumdan fotolar.

Bu model için önceden bazı parçalar alarak hazırlık yapmıştım zaten. Modelin hakkını vermek gerek.

Kontrolcü; SP Racing F3 bunu zaten önceki modelimde kullanıyordum.

Motorlar; Emax RS2205-2300 kv. Bu motorlar çok fena. Hakkını vermek için iyi bir pil, ESC ve pervane kombinasyonu yapmak lazım.

ESc ler; Hobbywing Xrotor 20A. Bu escleri de daha önce kullanmaya başlamıştım. Boyutları yeni minilere göre biraz büyük ve ağır ama şimdilik bu performansa yaklaşabilecek mini esc sayısı sınırlı.

Pil; Dinogy 4S 1500 Mah 65C. Bu pilleri beğendim. Daha iyileri mutlaka var ama şimdilik bunlarla devam.

Radyo alıcı; Aslında bu model için Frsky X4R Sbus almıştım ama kurulumdaki bir hatam nedeniyle bazı parçalarım yandı ki buna bu alıcı da dahil. Şu an için se Yine FrSky X8R. Sbus protokolünü kullanıp farkını gördükten sonra PPM alıcılara geri dönmeyi kesinlikle düşünmüyorum.

Video verici; Skyzone TS5823S 200 mw. Bu verici yakın zamanda çıktı. 40 kanal.

Video kamera; ilk kurulumda Fatshark 700tvl mini kamera kullanmıştım ama acayip saçma bir kamera. Yanlardaki vidaları dalgınlıkla biraz fazla sıkınca kısa devre nedeniyle ölüyor. Maalesef benimki de sizlere ömür. Şu an üzerinde Sony super had 600 tvl kamera var.

Pervane; Elimde bol miktarda 5040 iki palli pervane var ama bu motorların hakkı üç palli pervanedir. Ben denemek ve performanslarını görmek için birkaç çeşit pervane aldım. 5045 iki palli, 5040 üç palli ve 5045 üç palli pervanelerle uçuş yaptım.

Kayıt kamerası; EKEN H9. 1080P 60 fps kayıt yapabildiği için deneme amaçlı arkadaşımdan aldım. Hoşuma gitti. Bu kamera ile devam edeceğim sanırım.

Kuruluma her zaman olduğu gibi kontrolcüyü hazırlayarak başladım. Benim klasiğim low profil soket bağlantısını yaparak başladım. Fakat sonradan ağırlıktan da kazanmak amacıyla bu soketleri de iptal edip kabloları direk kontrolcüye lehimledim. PDB ye soketle bağlanabildiği için lehim sorun olmadı.

Sonrasında video sistemi ve kontrolcü için gerekli kabloları hazırladım. Aynı zamanda ESC leri de yerine yerleştirip bazı lehimlerini yaptım.

Lehim işleri tamamlandığında kontrolcüyü de yerine yerleştirdim. Aşağıdaki gibi bir görüntü çıktı ortaya. Bu arada XT60 soketi ve kablo kutu içinden çıkıyor.

Sonraki aşama kamera yerleşimi oldu. Yukarıda yazdığım gibi bu kamerayı HK indiriminden almıştım ama hiç beğenmedim. Zaten metal gövdesi ile de fazladan ağırlık yapıyordu. Sonradan Fatih Olgunöz arkadaşımız ikinci modelindeki Sony 600 tvl kamerasını gönderdi sağolsun. Modelin önündeki kamera mount tamamen bu kameraya göre hazırlanmış. İki vida sayesinde bağlanıyor ve açısı rahatlıkla değiştirilebiliyor.

Bütün bunlaran sonra HD kamera mountu da yerine sabitleyip gövdeyi kapattım. Yine kutu iinden güzel iki adet cırt çıktığını ekleyim. Fotoya baktığımda motorları da yerine taktığım görülüyor. Bu HD kamera mount çok cılız çıktı. İlk düşüte kullanılmaz hale geldi. Fotoda görülen ağırlık bu model için çok fazla.

Pil ve kamerayı yerleştirdikten sonra 680 gr ağırlığı buldum. Ama bu beklentimin çok üzerinde bir ağırlık. Bu şekliyle uçuş yaptım tabii ki.

Bundan sonrası da ilk kurulum ardından çektiğim bazı fotolar.

Modeli toplayalı aşağı yukarı üç hafta oldu. Bu arada tabii ki uçuşlarım oldu ve hatta geçtiğimiz Cumartesi bir yarışmaya bile katıldı. Ancak benim bilgisayara bulaştırdığım bir virüs nedeniyle yaptığım uçuşların videoları silindi. Haftasonu yapılan yarışta da bir kazada ikinci motor mount kırıldı ve bu kaza sırasında sd card kameradan çıkınca yarışma sırasındaki kayıt ta sizlere ömür. Sıralama turlarındaki videolar duruyor ama. İlk fırsatta o videoyu ekleyeceğim.

Dün akşamki mesaiden sonra benim emektar HD kamera mountu modele uyarlamayı başardım. Şimdiye kadar birçok ciddi kazadan sağlam çıkmıştı. Umarım aynı performansla devam eder. Modelin dünkü mesaiden sonraki son hali aşağıdaki gibidir. Bu arada uçuş ağırlığımız da 645 gr oldu. Modelin içinde gelen motor korumaları hoşuma gitmedi. Yumuşak bir plastikten üretildiği için bir kazada motorlardan birinin çanının çıkmasına engel olamadı. Ayrıca diğer bir motorunda formunu koruyamadığı için sıkışmasına sebep oldu. Ben de daha önce Buğra Kağan Kabakçı arkadaşımızın bana 3D yazızıda basıp gönderdiği korumalara dönmeye karar verdim. Hem daha sağlamlar hem de 5 gr daha hafifler. %p %p

uçuş videoları için rezerve

bu da benim için rezerve. doldurmak için birşey bulurum mutlaka :lollol: :lollol: :lollol:

hayırlı olsun nesimi hocam çok güzelmiş ben de tam zmr topluyordum bi tek frame ve kontrolcu kalmıştı :) sanırım aldığım elektronikler bu frame a uymaz. hele bi zmr ile başlayıp acemiliği atalım değil mi

Her zamanki gibi güzel bir konu olacak. Kanıma girdi. Toplamamak için kendimi zor tutuyorum.

Uzun suren bir sessizlik sonrasi BOMBA gibi bir konu ile bizlerle olman guzel oldu Nesimi hocam. Ne yalan soyleyeyim sahsen ozlemistim senin bu tur konularini :thumbup:

Model gercekten de guzel gozukuyor %p ZMR serisine guzel bir alternatif olarak algiladim :thumbup:

Bu guzel konumuzu da hemen Indeks sayfamiza ilave edelim :RCKolik:

[Urun]: DALRC XR215 Mini Quad

Eline sağlık Nesimi hocam. Epeydir haber alamıyorduk, meğersem arge çalışmaları sebebiyle yoğunluk varmış. :laugh:

Paylaşım için teşekkürler, detaylı, faydalı ve ilgi çekici bir konu olmuş. Uçuş videolarını ve son performans değerlendirmelerini merakla bekliyoruz. :RCKolik:

Aşkın Topal' Alıntı:
hayırlı olsun nesimi hocam çok güzelmiş ben de tam zmr topluyordum bi tek frame ve kontrolcu kalmıştı :) sanırım aldığım elektronikler bu frame a uymaz. hele bi zmr ile başlayıp acemiliği atalım değil mi

Teşekkürler Aşkın. Acemiliği atmak için ZMR güzel model. İlerleyen zamanda değerlendirebilirsin.

Ali Yörük' Alıntı:
Her zamanki gibi güzel bir konu olacak. Kanıma girdi. Toplamamak için kendimi zor tutuyorum.

Teşekkürler Ali. Bekliyoruz.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Uzun suren bir sessizlik sonrasi BOMBA gibi bir konu ile bizlerle olman guzel oldu Nesimi hocam. Ne yalan soyleyeyim sahsen ozlemistim senin bu tur konularini :thumbup:

Model gercekten de guzel gozukuyor %p ZMR serisine guzel bir alternatif olarak algiladim :thumbup:

Bu guzel konumuzu da hemen Indeks sayfamiza ilave edelim :RCKolik:

Mehmet Bey gönül hep böyle konular yazmak ister ama maalesef cüzdan aynı şeyi söyleyemiyor. Hoş bu model için limitleri sonuna kadar zorladım. Motorlar ve pillerle son dönemde güzel bir masraf yaptım. Bir süre sadece pervane alımı yapacağım gibi görünüyor.

ZMR 250 nin miyadı artık doldu. Devir X formlu 210 mm ölçülerde model devri artık. Bu model de bence fiyatı ve performansı ile ZMR kadar satış yapmasa bile yüksek rakamlar yapar. Modelin içeriğine bakıldığında ekstra alınması gereken hiçbir parça yok.

Türker Akgün' Alıntı:
Eline sağlık Nesimi hocam. Epeydir haber alamıyorduk, meğersem arge çalışmaları sebebiyle yoğunluk varmış. :laugh:

Paylaşım için teşekkürler, detaylı, faydalı ve ilgi çekici bir konu olmuş. Uçuş videolarını ve son performans değerlendirmelerini merakla bekliyoruz. :RCKolik:

Türker Bey malum iş yoğunlukları ve modellerde yapacak değişiklik kalmayınca kendimi tamamen uçuşlara vermiştim. Video paylaşamıyorum o ayrı. Ama forumu hep takipteyim. Modelin performans değerlendirmesini hemen söyleyim. Emax RS motorları hangi modele taksanız deli gibi uçurur. ;D ;D ;D Son zamanların en gözde motorları. Ama modelin stabilitesi ve sağlamlığı çok iyi. Betaflight standart ayarlarla harika uçuyor. Aslında bu konuyu geç açmamın sebebi de modelin performansını görüp öyle yorumda bulunmak istememdi.