[Urun]: ESC ARIZASI

akıncı55

Yeni Uye
merhaba arkadaşlar. forumda yeniyim. samsunda yaşıyorum ve rc hobim var. hem helicopter hemde tekne . tekneyi kendim yapıyorum. sizden bir konuda yardım almak istiyorum. rc elektroniği konusunda fazla bilgim yok. 2250 kv motor 4s lipo ve 200a esc kullanıyorum. motor normal çalışırken birden durdu ve titremeye başladı. motorda herhangi bir ısınma yoktu.ancak esc ve motor bağlantısındaki kablolarda hafif bir ısınma oldu.motor durdu ve bir daha çalışmadı. tekrar yeni 200a esc aldım bağladım. motordan ne bir ses nede hareket var sorunu çözemiyorum bir türlü. daha doğrusu sorunun nereden kaynaklı olduğunu anlamadım. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkür ve saygılarımla.

Tekne ile ilgili pek bilgim yok. Ama biz 12s lipo kullanan helilerimizde bile 200A esc kullanmıyoruz. Tabi sorunun kaynağı bu mu bilemiyorum.
Bir de tanışma bölümünde konu açmanızı ve kendinizi tanıtmanızı öneririm. Mesela Rc tecrübeniz nedir.
Bir de sorularınıza yanıt bulmak için daha ayrıntılı bilgi verirseniz daha iyi olur. Mesela esc nin marka modeli, motorun markası hatta linkleri gibi.

İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. İLK ESC SKYWİN Dİ. YENİ ALDIĞIM İSE THUNDER MARKA. 200A ÇOK FAZLABİR DEĞERMİ SİZCE

Fazla olup olmadığını motor belirler. Fazlalığından genelde zarar gelmez. Azlığından zarar gelir. Az ise ESC yanar.
Sanırım temel elektronik bilginiz de yeterli değil. Bu bilgilerin hepsi forumda mevcut. Bol bol okumanızı öneririm. Acele etmeyin

malesef hiç bilgim yok ancak araştırıyorum inşallah bir sonuca ulaşacağım

Murat bey
Sanırım esc leriniz sağlam
motor testi için
Motordan elektronik aksamı ayırın
Motor boşta iken motoru elinizle çevirmeye çalışın
motor ilk aldığınızdaki gibi çok rahat dönüyorsa problem değil motor sağlamdır
eğer ilk aldığınızdan daha sıkı ve ağır yavaş bir şekilde dönüyorsa motorunuzun sargıları yanmıştır
2 test motoru koklayın yanık vernik kokusu varsa Motor yine yanmıştır
3 motor enerji verilince titriyorsa yine motor yanıktır
(benimkiler hep böyle oldu başka arızadan olmadı inşallah başka küçük arızadır)
kolay gelsin

teşekkür ederim deneyeceğim şimdi