[Urun]: Yeni Proje: Goblin 550 Sport

Hayırlı olsun İlker hocam , gayet güzel ve keyifli bir maidendi..... :saygilar:

Bu akşam İbrahim ile biraz kafa yorduk bazı modeller üzerine... G500sport konusu geçti.

Benim tabii pek bilmediğim bir derya Goblin diyarı... Şimdi bu modelin çıkış fiyatı cezbedici, iki takım palle geliyor güzel. Kombo seçenekler de oluşturulmuş, mks servolu, kst mini servolu vesaire...

Sormak istediğim; pil için tavsiye edilen 3300-4500mah... Bunun sweet spotu neresidir mah olarak? 500pal ile kullanan kullanıcıları hangi lipoyu tercih ediyor?

5000mah bazı lipolar da sığıyor bildiğimiz gibi (thunder,opti,gens...). Peki stretch masrafına girmeden 500 pal ile kullanmaya kalkarsak model ağırlaşacak, çevikliğini kaybedecek belki de... Bu çok ciddi seviyelerde olur mu? Pili standart seçelim derken 500 palli bir kağnı yaratmış olur muyuz? 550 stretch dedik mi orda lynx kiti ayrı para, 550 paller ayrı para, hesaptan biraz sapmak gerekiyor. Ama 5000mah tan da sapmak istemezsek, nasıl bir tablo çıkar 500mm paller ile?

Şu videoda 5000 mah pil kullanılmış.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlker hocam hayırlı uğurlu olsun. :bravo:

Maşallah model çok güzel, maiden güzel, maiden sonrası verilen bilgiler güzel. :thumbup:

Hobbyking motora olan talepte artacaktır gibi geliyor bundan sonra. :laugh:

Governor ayarları bittikten sonraki yorumları ve görselleride merakla bekliyoruz. Palleri hiç yere değmesin. :RCKolik:

Zamanında ben goblin 500 hem 5000 ile hemde 4500 ile kullanırdım. Aradaki farkı inanın anlamazdım. Ama G500 çok güçlü ve çevik bir heli. Eğer heliyi sert kullanacaksınız piliniz iyi olmalı.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim 550 stretch nedenim motorumun ve ESC min büyük olmasıdır. 7S pilleri değerlendirmek için 7S destekleyen esc ve motor kullandığım için kafadan makina ağır olduğu için 550 yaptım. 4500 mah ile 5000 mah arasında 50 gram fark var.

Yani benim asıl sorum zaten bu model için ideal liponun 3300 mü, 3700 mü, 4500 mü olduğu?

4500 ile 5000 arasında 50gr olabilir, 3300 ile 5000 arasında ağırlık farkı çok daha fazla... Goblin aralık vermiş. Ama kullanıcıları sıklıkla 4500 kullanıyorsa ve 500mm paller de bu iş için yeterli ise, tabii ki 5000 de çok bi fark olmaz performans olarak.

İlker Bey, Hayırlı Uğurlu Olsun, Bol ve kırımsız Uçuşlar Dilerim.

Biz hep 4500 - 5000 aralığında kullandık. Malum standart dışı pilleri almıyoruz. Normal versiyonda sadece 4020 motorlar sığıyordu. Ben 4025 motoru sıkıştırarak sığdırmıştım. Sonra kiti satınca motoru Erhan'a verdim. Bir videosu vardı modelin büyük pile rağmen 2800 kafaturunda balistik füze gibi kontrol edilemez bir gücü olmuştu. Şimdiki sportta kanopiyi biraz daha genişletip motor plakasınıda 4025 ede uygun hale getirmişler. Ama 4025 elimize de yüzümüze de çok. Model zaten eski versiyona göre 70 gram daha hafif üretilmiş. Standart servoların getirdiği ek ağırlık oradan kapatılır.
Özetle bence pile çok takılmaya gerek yok.
Goblin 500 sport ile ilgili daha fazla paylaşım yok ancak klasik g500 için genel kanı şöyle:
Hard 3D için 3700 (2.50 uçuş süresi) . Piller ne kadar uçta olursa olsun kuyruk biraz ağır kalıyormuş.
İdeal ağırlık merkezi için 4500 (4 dk civarı uçuş süresi)
50 gram fazlası için ağırlık merkezi için pili biraz geri almak yetecektir , kafaturu bir tık arttırılırsa ağırlaşma pek hissedilmez diye düşünüyorum.

4dk makul bir süre... 5000 güzel olur da işte uyanını almak lazım boyutsal olarak.

Komboyu biraz irdelemek lazım. 741 dolar uygun bir fiyat sonuçta... ESC oldukça güzel, HW100a... Motor yeterli, quantum 4120-1200 - 1780W... Servolar kst mini servolar ve full size kuyruk servosu...

Kit 515 dolar... ESC uzakdoğudan alınırsa 68 dolar... Motor 120 dolar quantum ama amerikadan alma durumu var. Onun yerine scorpion 4020-1100 alınırsa (1640W) 147 dolar... scorpion 4025-1100 alınırsa (2200W) 165 dolar... 50gr daha ağır, fiyat farkı aşırı değil...
Servolar savöx 1258-1290 alınırsa 226 dolar da öyle... Yanii 974 dolar ki bu biraz çok... Yani kombo seçenekleri değerlendirmek lazım. Mini servo biraz can sıkıcı kabul....

Yada Align 550L... Servosuyla motoruyla escsiyle... Özellikle servoları çok iyi... Ama görünüm, ses, konularında goblin akar... Tercih İbrahim'in :)

Rasim niyeti iyice bozdun gibi... Aslında benim de gönlüm hafiften goblin 500 sporta kayıyor. Elimde standart servolar var. Değerlendiririm diyorum. Gerçi bu biraz nala at bulmaya benziyor ama olsun. align 500 sattım. Gauiye iyice alışınca yeni heli toplama düşünceleri ağır basacak.Muhtemelen bi sport toplayacağım bu gidişle.

Benim 500 sport inşallah yarın elimde olacak. Ya da cumartesiye kalacak. Ama uçması zaman alacak maalesef. Uygun fiyata servo alsam bir süre spiriti Raptordan ödünç alıp raptoru da Fubarla uçurabilirim. Ama Raptoru bozmayı hiç istemiyorum.

Cahit senin durum da fenaymış... Ben kit bekliyorum servom var. Sende de servo bekliyon kit var :) Voltranı oluştursak mı? :)

Mustafa abi bi sende goblin yoktu, sen de al :D Ülkede almayan pek kalmadı galiba...

Cahit Kaş' Alıntı:
Benim 500 sport inşallah yarın elimde olacak. Ya da cumartesiye kalacak. Ama uçması zaman alacak maalesef. Uygun fiyata servo alsam bir süre spiriti Raptordan ödünç alıp raptoru da Fubarla uçurabilirim. Ama Raptoru bozmayı hiç istemiyorum.
Hayirli ugurlu olsun Cahit hocam :thumbup: Insallah en kisa sure icerisinde maiden goruruz :halay:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Mustafa abi bi sende goblin yoktu, sen de al :D Ülkede almayan pek kalmadı galiba...
Aklin yolu bir Rasim, yapacak bir sey Yok :laugh: ;D