V922 swashplate hkk.

pardus

Çalışkan Uye
Herkese selamlar,

Helikopter olarak V922'ye sahibim. Helikopterin sisteminde anlayamadığım birşey var.

Throttle Cut açıkken kumanda kontrollerini denerken fark ettim: Aileron ve elevator stick'lerine yön verip bıraktığımda swashplate sıfır konumuna geliyor.

Fakat ana pal'lere güç verdiğimde aynı komutları denediğimde swashplate sıfır konumuna geri dönmüyor. Tekrar aynı oranda ters komut verip düzeltmek gerekiyor ki bu 6 kanallı helikopterin temel çalışma prensibi olmalı :laugh:

Anlamadığım şey şu; motora güç vermediğimde swashplate neden sıfır konumuna gelebilirken, güç verdiğimde neden sıfırlan mıyor?

Şimdiden teşekkürler,

V922 swashplate hkk.

Güzel yere değinmişsiniz, cevabından tam emin olmamak la birlikte flybarless model olduğu için servoları model çalışıyorken yani havada kontrol ettiğinden olduğu...

V922 swashplate hkk.

Acaba hava akımından dolayı mı diye düşündüm bende, ama bu tarz fizik kurallarıyla ilgili pek bir bilgiye sahip olmadığım için çokta doğru birşey olmama olasılığı yüksek :)

V922 swashplate hkk.

Bulut' Alıntı:
Acaba hava akımından dolayı mı diye düşündüm bende, ama bu tarz fizik kurallarıyla ilgili pek bir bilgiye sahip olmadığım için çokta doğru birşey olmama olasılığı yüksek :)

Yanlış anlamışsın yazdığımı,,, ünite servoları heliyi düzgün tutmak için kendi kontrol ediyor hava akımı ile ilgili değil konu.

V922 swashplate hkk.

Bulut Bey siz yazınca hatırladım aynen dediğiniz gibi oluyor. Normal 6 kanal FBL helilerde bu durum yok. Yani düzeltme yapıyor fakat V922 bu durum var.

Herhalde bu şekilde yazılımda bloklamayı aktif etmişler. Neden ve niçin derseniz hiç bir fikrim yok :embarras:

V922 swashplate hkk.

Yani çeşitli nedenlerden dolayı olabilir gibi sonuç çıktı. Ama aslında 6 kanal FBL helikopteler de bu böyle değilmiş ( ve olmaması daha hoş gibi--Neden diye sor?! Bilmiyorum :laugh: )

Bilgi paylaşımınız için çok teşekkürler :saygilar: