Valilik karari ile Ucus yasagi getirilen ILLERIMIZ

Furkan Güzel' Alıntı:
anadolu yakasinda yada üsküdara yakın multicopter için uygun bir pist bilen varmi? uçaracak yer yok gibi multicopter toplamaktan vazmi geçsem arada kaldim :eek:
Bende üslüdardayim en yakın yer ümraniye-çavuşbası arasında orman yolu bar orada çok çok güzel yerler var ben oraya gidiyorum.Ama bu olaylar iyice büyüdü ohal bitmesini bekliyeceğim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Demekki Herkes halinden memnun :islik:

yunanistan hava sahasında uçmak nasıl olurdu bilemeyeceğiz demekki yada iran ???

Valla İran Gürcistan uzak, Yunanistan için varım ben.

Ama bu sefer de gümrük geçişi sırasında geri gelirken bütüb takımı taklavatı, lipo ları gümrüğe kaptırmayalım? :)

Abi senin seyahatler hayırdır?

Dragonfly...

Öylesine sesli düşünme
Yasaklardan Başımızı Kaldıramıyoruz,ki
Çevrede bizi alabilecek ülke bulabilirsek durulacak gibi değil
(dün akşam arabada benzit bitti 1 km elde benzin bidonuyla Benzin istasyonuna gittik)

El Cevap = Ohal nedeniyle Karakoldan Kağıt getirin benzin veremeyiz :bravo:

semih Balkar' Alıntı:
Öylesine sesli düşünme
Yasaklardan Başımızı Kaldıramıyoruz,ki
Çevrede bizi alabilecek ülke bulabilirsek durulacak gibi değil
(dün akşam arabada benzit bitti 1 km elde benzin bidonuyla Benzin istasyonuna gittik)

El Cevap = Ohal nedeniyle Karakoldan Kağıt getirin benzin veremeyiz :bravo:
Semih bey ben daha ilgincini söyleyeyim. O izini verecek olan biziz ama geçenlerde benzer durumu ben yaşadım ve kimliğimi gösterdiğim halde bana da benzin vermediler. Bu kimliği gösterip sizden benzin alamadığımı tüm arkadaşlara anlatacağım bilginiz olsun dedim. İstediğinize anlatın cevabını aldım. Biraz ilerideki başka petrole gittim oraya kimlik gösterip aldım artık.

Ankara Valiliği tarafından internet sitesinde yayımlanan ankara ili İHa uçuş yasaklarının sınırlarını belirten Valilik Genelgesi

26.10.2016

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KAYSERİ VALİLİĞİNE

KAYSERİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yayımlamış olduğu İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİ TALİMATI "(SHT-İHA) 17.maddede uçuş izin gerekliliklerinde;

MADDE 17 – (1) İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lar için;

a) Ticari faaliyetler dışında sportif ve amatör amaçla gerçekleştirilecek uçuşlarda, bu
Talimatta belirtilen kurallara uyulmak kaydı ile, 18inci Maddede yer alan bölgeler hariç Genel Müdürlükten uçuş izni alınması gerekmez. Bu sınıflar için mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından yasaklanan yer ve zamanlarda uçuş yapmak yasaktır.

b) Meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgeler dışında kalan bölgelerde, 18inci
ve 19uncu Maddelerde belirtilen gerekliliklere uyulması kaydıyla ticari amaçlı uçuş yapılması halinde uçuş izni alınmasına gerek yoktur" ibaresi yer almaktadır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Hava Seyrüsefer Daire Başkanlığı ile yapmış olduğum görüşme neticesinde 674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından izin almam gerektiği bildirilmiştir.

İlgili talimatta belirtilen yasaklamalar ve kurallara uymak şartı ile, yerleşim yeri dışı ve güvenlik tehtidi oluşturacak durum olmayan yerlerde TR-IHA1H3800274 plaka numaralı IHA1 sınıfı multikopterim ile sportif, hobi, eğlence ve eğitim maksatlı multikopter uçuşu yapmak istiyorum.

Konu ile ilgili olarak; uygun görmeniz halinde, gerekli izinleri ve belgeleri talep ediyorum, arz ederim.

Daha öncesinde SHGM ne yapmış olduğum müracaatta verilen cevaba istinaden Kayseri Valiliği' ne yukarıdaki şekilde yazılı dilekçe verdim. Bugün Emniyet Müdürlüğünden aldığım telefona istinaden Güvenlik Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru ile görüştüm, kendisi konu ile ilgili olarak yoğun mesai temposuna rağmen gayet nazik ve anlayışlı bir şekilde bana uçuş izini veremeyeceklerini, konu ile ilgili yapmış oldukları araştırmalar neticesinde bu kanıya vardıklarını, bu şekilde bir sorumluluğu kimsenin alamayacağını o yüzden de bu şekilde olumsuz cevap verdiklerini sözlü olarak ifade ettiler... Bende kendisine böyle bir cevabı zaten beklediğimi ama kafamın almadığı konun ise Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, günlük onlarca drone alınıp satıldığını, bu konuda hiçbir kısıtlama ya da engelin bulunmadığını ama uçurmanın yasaklanması olduğunu söyledim, aldığım cevap ise; en azından şimdilik izin veremeyecekleri belki OHAL kalkınca normale dönebileceğini söyledi. Kısaca bizim hobimiz olan multikopterlerden vazgeçmek, Devlet büyüklerimizin uygun gördükleri hobilerle (balık tutmak, yürüyüş yapmak, ata binmek, güvercin uçurmak(kısa zaman içerisinde bu da yasaklanır diye tahmin ediyorum) ... vs.) uğraşmaya yönelmemiz gerekecek gibi gözüküyor şuan için...

Orada uçma, burada uçma, onunla uçma, şununla uçma derken uçma diyecekler. Off road araçlar bile yasaklanır bu gidişle. Hobi 'pilli araba' noktasına gelir, istediğimiz yerde istediğimiz pilli arabayı kullanırız :islik:

Benim anlamadığım herkes yasak diyor, güzel tamam yasak ama herhangi bir yasal dayanak yok yasak için, onu da geçtik... hepimiz görüyoruz video paylaşım sitelerinde, sosyal paylaşım sitelerinde herkes çatır çatır uçuruyor hem uçağını, hem helikopterini hemde multikopterini... düşündüm bugün neden ben uçurmuyorum diye ve yarından itibaren uçurma kararı aldım kendimce... gelip yasak kardeşim derlerse emsal videoları göstereceğim gün boyunca herkes uçuruyor bende bu yüzden uçurdum diyeceğim... hemde yasaklama kararı olan illerde uçan insanlar var... ya devletimiz çifte standart uyguluyor ki zannetmiyorum... yada yasak sadece göstermelik... Yarın uçuş var kısaca...

Uçabildiniz mi?

Sent from my iPad using Tapatalk

Uçuş yaparsanız ceza alırsınız. Şikayet olmazsa müdahale etmezler zaten. Valilik kararlarına Aykırı hareket etmekten yazarlar ama yazmıyorlar. Şikayet üzerine gelip Çevreyi rahatsız etmekten 230 tl ceza yazdılar Balıkesir'de. Ayrıca havaalanlarından dolayı uçuşa yasak bölgede uçarsanız ve kolluk yasayı biliyorsa çok daha büyük ceza alırsınız. Ha bu arada biz de hala kuytuda, tenhada uçuş yapıyoruz ama sakat.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Adnan Şenyurt' Alıntı:
Uçabildiniz mi?

Sent from my iPad using Tapatalk

Evet uçtum, bugün yine uçacağım, şikayet olmadığı sürece de uçmaya devam edeceğim... sonuçta hobi amaçlı... kameraları sökmek zorunda kalmış olsam da uçmak güzel...

Gaziantep valiliği de yasak getirdi arkadaşlar.

Terör örgütleri tarafından hava araçlarıyla sansasyonel nitelikte düzenlenebilecek muhtemel saldırıların engellenmesi ve bertaraf edilmesi amacıyla ilimiz genelinde ticari hava işletmeciliği ve genel havacılık faaliyetleri kapsamında yürütülen helikopter ve uçak uçuşları dışında kalan insanlı/insansız, motorlu/motorsuz (drone, yamaç paraşütü, planör, paramotor vb.) her türlü sivil hava araçlarının uçuşları valilik makamının 05.06.2017 tarihli olurları ile yasaklanmıştır.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
ilgili haber.

Tekirdağ'da da, il genelinde insansız hava araçlarının (drone) uçuşuna yasak getirildi.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, insansız hava araçlarının 6 ay 15 gün süreyle il merkezi ve ilçelerinde uçuşunun yasaklandığı bildirildi.

Açıklamada, insansız hava araçlarının uçuşlarına yönelik şu ifadelere yer verildi :

"İnsansız Hava Aracı (Drone) tabir edilen araçların son zamanlarda halkımız arasında hobi ve ticari amaçlı kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir. Ancak sivil vatandaşlar tarafından İnsansız Hava Araçları ile yapılacak olan her türlü uçuş, 15.06.2017 tarihinden 31.12.2017 tarihine kadar olan süre içerisinde il merkezi ve ilçelerimizde 14.06.2017 tarih ve 466 sayılı Valilik Makamı oluru ile yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."