Valilik karari ile Ucus yasagi getirilen ILLERIMIZ

Yanlış okumuş olduğunuz kısımlar var cevapımda. Sorun kayıt yaptırmak değil siz yarım kilo altı örnek qav210 vb. Uçurduğunuzsa bak drone bu yasak git ormana mevzusu olacak kimseye yok belgem var yönetmelik şöyle anlatamayacaksınız inanın çok göreceğiz bunları.konu kaza gibi tehlike ise sizin duyduğunuz cevreye zararla bitmiş 10 adet model haberi çıktı mı demek istedim. Her modelcinin birden fazla modeli olduğunu hepimiz biliyoruz.
Kısaca türkiyede çıkarılan ve büyütülen iha mevzusu bence sadece bilinçsiz kişilerin yapmış olduğu kamera kaydı girişimleri sonuçu çıkarıldı.bu çıkarılan yönetmelik bence kazayla vs alakası yok. Bunun daha anlaşılır şekilde kameralı ve kamerasız olarak düzeltilmesi taraftarıyım

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mustafa C.' Alıntı:
Yanlış okumuş olduğunuz kısımlar var cevapımda. Sorun kayıt yaptırmak değil siz yarım kilo altı örnek qav210 vb. Uçurduğunuzsa bak drone bu yasak git ormana mevzusu olacak kimseye yok belgem var yönetmelik şöyle anlatamayacaksınız inanın çok göreceğiz bunları.konu kaza gibi tehlike ise sizin duyduğunuz cevreye zararla bitmiş 10 adet model haberi çıktı mı demek istedim. Her modelcinin birden fazla modeli olduğunu hepimiz biliyoruz.
Kısaca türkiyede çıkarılan ve büyütülen iha mevzusu bence sadece bilinçsiz kişilerin yapmış olduğu kamera kaydı girişimleri sonuçu çıkarıldı.bu çıkarılan yönetmelik bence kazayla vs alakası yok. Bunun daha anlaşılır şekilde kameralı ve kamerasız olarak düzeltilmesi taraftarıyım

Mustafa C.' Alıntı:
Yanlış anlamayında trafikte bu kadar bilinçsizce ehliyet dağıtan binlerce kişinin ölümüne sebeb olan yetkililer, bir çoğu 0,5 kg altı olan ve daha elle tutulur türkiyede belki 10-15 i geçmeyen dronlara kazalarına aldıkları önlem ,bence düşmek yaralanmaya sebebiyetten çok özel hayat ve güvenlik sebebidir diye düşünüyorum.Bunun içinde kameralı ve kamerasız kullanım için ve açıklamaları çok daha detaylı yasalar çıkartmalıdır

Yanlış okuduğumu zannetmiyorum, fakat galiba anlatmak istediğiniz durumu yazdıklarınızdan tam olarak anlayamamışım. Şimdi anladığım ise; sonucu çevreye zararla bitmiş fazlaca model haberi çıkmadığı, evet bu konuda haklısınız. Haklısınız ama bu olmadığı ve olmayacağı anlamına gelmiyor, özellikle 4 kolluların, cebinde parası olduktan sonra (KENDİNİ) bilen bilmeyen herkesin alabildiği bir durum varken. Bu işin çok sıkı bir şekilde kontrol ve takip edildiği Amerika da bile, bu meselelerle alakalı son 1 yıl içinde bildiğim kadarı ile en az 2-3 defa kural değişiklikleri yapıldı, (yani gerekli hallerde yanlışlar varsa düzeltilsin tabi) ki hiç bir şekilde kural ihlallerinde gözünüzün yaşına bakmazlar ve modelcilik ile ilgili düzenlemeleri 1950 li yıllara dayanıyor, yani bizim gibi dünkü çocuk değiller bu konuda ve eğer ceza vereceklerse de, alabileceğiniz en yüksek cezayı veriyorlar. Yani ben yine aynı şeyi tekrar etmek istiyorum; mesele kameralı yada kamerasız, otopilotlu yada görerek uçuş meselesi değil kanımca ve ayrıca Quad toplayan arkadaşların da hemen hepsi FPV aksesuarlarını ekliyorlar modellerine (bu arada ağız alışkanlığı model diyoruz ama, neyin modeli 4 kolluların gerçeği olup da küçültülmüş değiller, yani model değiller.) ve bence bunda da bir sakınca yok, zevk ve bütçe meselesi, belki ilerleyen zaman içinde, bu işlerle uğraşan yada uğraşacak insanlarımızı gerek oluşabilecek tehlikeler ve gerekse kişisel hakların ihlali açısından yeterli bilgilendirmeyi yaparsak ve gerekli hak saygısını oluşturabilirsek, yani bilinçlendirebilirsek, o zaman evet haklısınız ben de, model helikopterimin yada model uçağımın, kameralı yada kamerasız dronlarla aynı kefeye konulmasını istemem, bence de kuralları yeniden gözden geçirsinler, özellikle dronlar (4 kollu) için çok detaylı bir yönetmelik hazırlasınlar, adam gibi gereğini yapanda istediği gibi uçsun. Ben 35 seneden fazladır model uçak ile başlayarak heli modelciliği ile devam eden bir modelci olarak, zannediyorum ki; hemen her şeyde olduğu gibi ülkemizde bu işlerin de rayına oturması oldukça uzun zaman alacak, zira alelacele yapılan birazı oradan, birazı buradan alınarak hazırlanan ve uygulamaya konulan yönetmelik, hiç birimizi aslında memnun etmedi. Ne diyelim hayırlısı olsun.

herşey bir yana da amaç yasaklamaktan ziyade önlem alıp insanları sosyalleştirme eğlendirme olunca ne güzel şeyler ortaya çıkıyor %p Festival havası derler ya ha işte bu adamlar DRONE FESTİVALİ yapmışlar. Önlemler yasak için değil de güvenlik açısından alınınca dünya daha güzel bir hal alıyor.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
herşey bir yana da amaç yasaklamaktan ziyade önlem alıp insanları sosyalleştirme eğlendirme olunca ne güzel şeyler ortaya çıkıyor %p Festival havası derler ya ha işte bu adamlar DRONE FESTİVALİ yapmışlar. Önlemler yasak için değil de güvenlik açısından alınınca dünya daha güzel bir hal alıyor.

Dunkan burayada el attı. Bu yarışmada da 1. oldu :laugh:

Doğukan Ocak' Alıntı:
Dunkan burayada el attı. Bu yarışmada da 1. oldu :laugh:

Adam ne yapsın Soxos'la olacak gibi değil tabi. :lollol: :lol: :lol:

Soxos ile çıktığı yarışmalarda resmen "ikinci belli, birinci kim" durumu oldu :lollol:

İstanbul'lu arkadaşlar, herhangi bir yerde uçuş yapabiliyor musunuz? Yoksa ohal'in kalkmasını mı bekliyor herkes?

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

Adnan Şenyurt' Alıntı:
İstanbul'lu arkadaşlar, herhangi bir yerde uçuş yapabiliyor musunuz? Yoksa ohal'in kalkmasını mı bekliyor herkes?

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk
Burada aktif olan Istanbul'lu arkadaşların %99'u hem Avrupa hem de Anadolu tarafında bulunan özel kulüplerde uçuyorlar Adnan Bey. Bazı Multikopter uçuran arkadaşımız da nerede ise Istanbul sınırlarına kadar gidip, kimsenin olmadığı alanlarda uçuşlarını gerçekleştiriyor.

Valla multikopter ini sorunsuz olarak İstanbul da şehir içinde uçuran olduğunu sanmıyorum. Ara sıra Tekirdağ tarafına gidince uçurma şansım oluyor. Zaten yönetmeliğe göre İstanbul içi neredeyse tamamı yasak hale geliyor.

Dragonfly...

İstanbul maltepe de uçan arkadaşların YouTube videolarına rastlıyorum.Serbest bir durum mu? Yoksa özgüven mi? Üsküdardayım.kapıya çıkartmaya korkuyorum dronları;)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mustafa C.' Alıntı:
İstanbul maltepe de uçan arkadaşların YouTube videolarına rastlıyorum.Serbest bir durum mu? Yoksa özgüven mi? Üsküdardayım.kapıya çıkartmaya korkuyorum dronları;)

Kisaca "Cahil Cesareti" diyelim :angry:

Merhaba arkadaşlar valla, konuyu yarıya kadar okudum. İçim daraldı sinirlendim üzüldüm. Tüfek icat oldu mertlik bozuldu. Benim helicopter aşkım var hobim tek eğlencem. Bunun içinde ticari bir faliyet yok. Multi olayı piyasaya girdi birileri yatak odası hava limanı vs izlemeye çalıştı birde basit ve hızlı para kazanmaya. Bir şekilde multi yi uçak ve helicopter den ayırmak lazım. Trabzon akçaabat da odurmaktayım burasıda yasaklımı bakmatım thk sertifika var pilot kayıt var model kayıt yapmatım. Şimdi akçaabat sahil eskiden cöplük dü şimdi dolgu alanı burası en basit ulaştığımız alan burda yada olmazsa köyüme gider uçarım biz burda gerektiğinde pkk nöbeti beklerken kimse bana burda uçamazsın deme hakkı yoktur. Bu vatanın başına ne geldi ise yasak yüzünden gelmiştir.İfadelerimi yazıya tam anlamlı dökemiyorum imlada yapıyorum kusura bakmayın. Konu belki dağılıyor zira yüksek okullara baktığımızda her yıl yüzlerce mühentis mezun oluyor ama birşey üretemiyoruz. Okuyan arkadaşlarımız üretim için değilde bir iş bulayım gecim paramı kazanayım bilinc aldında bu düşünce var belki haklılar. Oysa hedef üretmek olsa para zaten otomatik olarak geleçek. Konu dışına taşmışsa olay özür dilerim içinden gelenleri yazdım arkadaşlar. Köyümde her şekilde uçarım. Bu vatan için hiçbir kötülük yapmatım canımıda veririm. Sevgiler saygılar.

C6602 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İshak bey hepimizin duygularının tercümanı olmuş. Söylenebilecek bir şey kaldı mı?

Gerçekten bu işi uçak, helikopter veya multikopter olarak ayırmak sadece bize zarar verir niyet kotü olunca oyuncak helikopter alıp üzerine fpv ekleyip dikizleme yapan gene yapar.inanın benim tek derdim yasalara uyarak uçmak.Uçmak içinde saatlerce arabaya ile yol yapmak istemiyorum.korularda veya sahil şeridinde bulunan çok büyük parklarda, deniz üzerinde belirli eğitim ve belgelere sahip kişilerin uçması taraftarıyım.bu değilki binanlar veya insanlar arasında uçmak zaten istemiyorum.bilinçli kimse istemez.en ufak arızada hem maddi hem fiziksel zarara uğramak içten bile değil.tubitak iha yarışması yapıyorsa bunları uçurmak içinde yerler göstermesi gerekiyor.

Büyük kentlerde olmayan arkadaşlar için yer sorunu çok yoktur ama istanbul gibi bir yerde inanın çok çok sıkıntılı bir durum var