Vana açmak için ne kadar tork gerekir.

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Öncelikle ne yaptığımı anlatıyım sonra soru kısmına gelicem.
Bende bir yarışmacı oldum. Yaptığımız sistemde basınçlı bir gazı bazı yerlere yönlendirmemiz lazım. Bu konuda malzeme tedariğine giriştiğimizde tedariğine en çok zorlandığımız parça gazın miktarına ayarlıcak elektronik vanalar. Piyasada iki çeşit var selenoid ve oransal dedikleri, selenoid olanlar genelde sadece açık ve kapalı konumda çalışıyor. Oransallarda istediğin değerde açıp kapatabiliyorsun. Bize gereklidir olan oransal ama fiyatları çok yüksek, sistemlerini biraz incelediğimde aslında manual bir vananın üzerine motor takılmış olduğunu gördüm örnek aşağıda
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Resimlerden anlaşıyordur birebir aynı ama manual kol yerine motor var.

Şimdi benim yapmak istediğim sistem benzer.

Kullanmayı planladığını vana bu.
İkinci önemli hususda hızlı tepki, şuan bu vanayı ne kadar hızlı açıp kapatabilirsek o kadar iyi olucak sistem.
O yüzden hızlı servolardan kullanıcam. Ama ne kadar tork gerektiğine karar veremedim. Paramız da sınırsız olmadığı için doğru torktaki servoyu seçip ona göre alabildiğim en hızlı servoyu alıcam.
Kısaca yukarıdaki vanayı açmak için minimum ne kadar torka sahip bir servo kullanmam gerekir.
Arada ekstra yükseltici veya düşürücü dişli olmucak

Son düzenleme:
Bende bir yarışmacı oldum. Yaptığımız sistemde basınçlı bir gazı bazı yerlere yönlendirmemiz lazım. Bu konuda malzeme tedariğine giriştiğimizde tedariğine en çok zorlandığımız parça gazın miktarına ayarlıcak elektronik vanalar. Piyasada iki çeşit var selenoid ve oransal dedikleri, selenoid olanlar genelde sadece açık ve kapalı konumda çalışıyor. Oransallarda istediğin değerde açıp kapatabiliyorsun. Bize gereklidir olan oransal ama fiyatları çok yüksek, sistemlerini biraz incelediğimde aslında manual bir vananın üzerine motor takılmış olduğunu gördüm örnek aşağıda

İkinci önemli hususda hızlı tepki, şuan bu vanayı ne kadar hızlı açıp kapatabilirsek o kadar iyi olucak sistem.
O yüzden hızlı servolardan kullanıcam. Ama ne kadar tork gerektiğine karar veremedim. Paramız da sınırsız olmadığı için doğru torktaki servoyu seçip ona göre alabildiğim en hızlı servoyu alıcam.
Kısaca yukarıdaki vanayı açmak için minimum ne kadar torka sahip bir servo kullanmam gerekir.
Gazın basıncının da hesaba katılması gerekir.

Bu işi servo ile başarmak zor gibi göründü bana. En azından vananın kolunu uzatman gerekecek ki bu da hız kaybı demek. Bilemedim, denemek lazım.
Vananın kolunu çıkarıp, servoyla ikisini direk kafa kafaya bağlıcak bir kaplin yaparım diye düşündüm ben.

Böyle 12kg.cm lık bir Servo yetersiz mi kalır?
Hesaplı olmasını istiyorsan servo yerine step motor kullanabilirsin microstep sürücüsüyle kullanırsın. İkinci el çok var ve arıza yapma olasılıkları yok denecek kadar az.

Hesaplı olmasını istiyorsan servo yerine step motor kullanabilirsin microstep sürücüsüyle kullanırsın. İkinci el çok var ve arıza yapma olasılıkları yok denecek kadar az.
Servolar daha hafif olduğu için tercih ettim. Bu sistem uçan birşey de olucak.
Daha doğrusu düşen, yarışmanın amacı belli bir yükseklikten düşen roketi yere yavaş bir şekilde indirmek. İtki olarak sadece basınçlı tüpte bulunan gazı kullanabiliyoruz bu sistemde püskürtülen gazın miktarını ayarlayarak hem aracı dengelemek hemde yavaşlatmak için kullanılacak

Servolar daha hafif olduğu için tercih ettim. Bu sistem uçan birşey de olucak.
Daha doğrusu düşen, yarışmanın amacı belli bir yükseklikten düşen roketi yere yavaş bir şekilde indirmek. İtki olarak sadece basınçlı tüpte bulunan gazı kullanabiliyoruz bu sistemde püskürtülen gazın miktarını ayarlayarak hem aracı dengelemek hemde yavaşlatmak için kullanılacak
:eek: Küresel vana yerine daha hafif plastik gaz ayar vanaları işini görmez mi?

Berk merhaba.
LPDE (Polietilen) hortumlarda kullandığımız çok turlu dönen vana hem ayar için hem ağırlık olarak daha uygundur. Hemde basınca dayanıklı. Üzerine RC teknelerin yelken servosu kullanırsan (3 yada 6 turn) işin kolay çözüleceğini düşünüyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Yapmak istediğim şeyi birebir yapan birini buldum, kullandığı servo 25kg, evdeki doğal gaz vanaları 7-8kg.cm torkla açılıyor.

Bu küresel vana bizim pinomatik makinelerde var.8 bar hava ile açıp kapatıyoruz.Aslında tam 8 bar değil yüke binince 5.5 - 6 bar arasında bir hava ile çalışıyor.İnşallah bir ip ucu olur

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin