WLtoys V922 IDLE-UP (3D- Invert) Uçuş Performans Problemi ve Çözümü

burayı baştan alalım mı
heli bi tarafa dönüyor ise şöyle
yatıyor ise şöyle
6 kanallıda bu olayı tam bilmiyorum.kafaya yazmam gerek .ben,m şöyle bi özelliğim var baştan yanlış alırsam aklımdan zor siliyorum.ilk öğrendiğim gibi kalır bende...

barış altun' Alıntı:
burayı baştan alalım mı
heli bi tarafa dönüyor ise şöyle
yatıyor ise şöyle
6 kanallıda bu olayı tam bilmiyorum.kafaya yazmam gerek .ben,m şöyle bi özelliğim var baştan yanlış alırsam aklımdan zor siliyorum.ilk öğrendiğim gibi kalır bende...
Peki baştan alalım ;)

Heli Bir tarafa doğru dönüyor ise :
Kuyruk Trim (ki aslında böyle olmaması lazım, benim 2 microda da bu sorun yok :embarras: Ama kolay çözüm şimdilik kuyruk trim verin. Yanlız kuyruk trim olayı sadece microlar için. 450'de benzer durumda fiziksel çözümler ile olayı mutlaka çözmek lazım)

Heli bir tarafa yatıyor ise:
Bir tarafa yatma sebepleri:

1- Ağırlık merkezi problemi
Bu durumda Aileron gerekli miktarda trim verilir.

2-Swasplate yere tam parallel değil .
Throttle-Cut açık iken yavaş yavaş gaz verin ve swashplate gözlemleyin. Şayet swashplate servo linklerinden birisi uzun olduğu için parallel değil ise, uzun link sıkın.
Yok tam tersi bir servo linklerinden birisi kısa olduğu için parallel değilse o zaman ilgili linki gevsetin.

Umarım şimdi daha net olmuştur ;)

Barıs Bey,

Bir de işin esas temelini elimizden geldiğince detaylı anlatmaya çalıştığımız şu konuya yeniden bir göz atın isterseniz ;)

burda olay swashplate yere paralel olacak . gaz ı min dan max çekene kadar bu paralellik bozulmayacak değil mi?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Barıs Bey,

Bir de işin esas temelini elimizden geldiğince detaylı anlatmaya çalıştığımız şu konuya yeniden bir göz atın isterseniz ;)

evet bu konu aklımda Türkey bey in bi videosunda bu ekipmandan bahsediyordu detaylı videosunu izlemeyi düşünüyordum ilk fırsatta.

barış altun' Alıntı:
burda olay swashplate yere paralel olacak . gaz ı min dan max çekene kadar bu paralellik bozulmayacak değil mi?
Evet aynen öyle ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Barıs Bey,

video yu izledim . çaktırmadan kumandanın menülerini öğretiyorsunuz bu arada :laugh:

mehmet abi videoda gösterdiğin açı değeri,eksi ile artı arasındaki açı farkı bende de mevcut hatta aynısı.
şimdi fark ettim.ben bu açıyı düzeltmek istiyorum ama neresi sıkılır neresi açılır tam olarak kavrayamadım anlayamadım göremedim videoda.bakıyorum bakıyorum çözemedim olayı.link telleri iki servoda da ortada.
sıkmaktan kasıt,linklerin gireceği yuvayımı değiştireceğiz tam olarak.
üç yuvadan birinemi takacağız düzeltmek için.

NOT; ben invert değilde normal uçuş yapmaya çalışıyorum.bu pal açı farkları normal uçuşlarda bir sakınca yaratırmı?

bu arada;benim 922 geldi en sonunda, şuan evde hover çalışması yapıyor,yapmaya ve öğrenmeye çalışıyorum.
ve evdeki tüm çiçekleri bu minikle haşat etmek budamak üzereyim. :D
sevgiler,,,saygılar,,,selamlar..........

Muhtemelen +Aci fazladir, genelde o sekilde gönderiyorlar ki duz ucus performansi artsin. Nasil olsa su an duz ucus yapiyorsunuz, o yuzden bu durum sizin avantajınıza. Ben olsam simdilik dokunmaz ucmaya devam ederdim ;) Ne zaman ters ucmaya hazirim derseniz o zaman bakariz %p