wltoys v922 ile ilgili sıkıntılarım

iski

Yeni Uye
ekteki videolar size birşey ifade eder umarım:

gazı hızlıca arttırdıkça veya azaltırken çıkan bu gürültü ve denge sarsılması neden kaynaklıdır acaba ??

Ynt: v922 gaz verince gürültü çıkıyor

Sanki ana dişli ile ana mil arasında olmaması gereken fazla bir bosluk var gibi.

Özellikle 2.video da gaz verdikce mil yukarı doğru hareket ediyor. (Milin üzerindeki bilezik bariz şekilde yukarı çıkıyor)

Bu kadar boşluk olmamalı. Ses konusuna gelince. Yine ana dişli ve motor metal dişlisine bir göz atın.

Bu arada Swashplate rulman çıkma problemi vardı ve onu tamir etmiş idiniz. Bu rulman acaba sağlıklı çalışıyor mu ? Zira belli bir devirden sonraki vibrasyon bu rulmandan da kaynaklı olabilir.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• V922_Disli.JPG
    V922_Disli.JPG
    20.2 KB · Görülme: 621

Mehmet Bey'e tamamen katılıyorum. Anapervanenin yukarı aşağı hareketi kabul edilebilir mertebede değil.
Bu aşağı yukarı hareket main drive diye tanımlanan büyük çaplı beyaz renk dişlininde hareket etmesine ve bu dişlinin karşılığı olan pervaneyi çeviren motorun ucundaki küçük prinç dişlinin temas yüzeyinin azalmasına sebep oluyor. Bu durumda siz gazı arttırdıkça yukarı kayan main drive dişlide atlama yapıyor ve titreşim başlıyor. Gazı kapattığınızda dişli eski yerine gelince tekrar birbirlerini karşıladığı için dönme hareketi yeniden normalleşiyor.

Muhtemelen Mehmet Bey'in de söylediği gibi anapervanenizin yukarı aşağı yönlü hareketini kestiğinizde bu problem ortadan kalkacaktır.

Umarım bu arada dişli atlamaları sırasında plastik malzeme olan main drive'ınızdaki dişlileri yememişsinizdir. Dişli yüzeylerinin aşınıp aşınmadığını mutlaka kontrol etmenizi, aşınmalar veya dişli eksilmeleri varsa değiştirmenizi tavsiye ederim. :saygilar:

pervane konumuna göre iki resmi de makro çekmeye çalıştım. bir faydası olur mu acaba :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

1. resim her seyi açıklıyor ;) Problemin sebebi Ana dişli bir şekilde çarpmalar sonucu aşağıda kaymış.

Buna bağlı olarak da Turker'inde belirtiği gibi motor dişlisi ile ana dişlinin temas noktasına bakarsanız, yüzey alanı oldukca azalmış. Her durumda 2.resimdeki gibi temas etmeli

Bunun için şimdi ana dişli (beyaz dişliyi) yukarı doğru itip, bu boslugun olmamasını sağlamanız gerekiyor. Nasıl yapılacağını şu konudaki videoda anlatmış idik ;)

WLtoys V922 : Uçuş Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Düşüş Sonrası Kontroller

Ayrıca Türker'in şu uyarısını da mutlaka kontrol edin "Dişli yüzeylerinin aşınıp aşınmadığını mutlaka kontrol etmenizi, aşınmalar veya dişli eksilmeleri varsa değiştirmenizi tavsiye ederim"

Aynen dediğiniz gibi, dişli aşağı kaymış. iterek oturttum ve dengesizlik+ gürültü kayboldu.
şimdi spor salonunda bir test etmeye gideceğim :)

not: bu arada dişliler sağlam görünüyor.

teşekkürler :thumbup:

Herkese Merhaba,

Öncelikle şunu ifade edeyim, gün geçtikçe elim daha da alışıyor.
bugün heliyi kaldırıp indirebiliyorum. sabit tutmaya çalışıyorum.

yaşadığım sıkıntılar :
1- aşağıda resimde görünen ana dişli genellikle düşmelerden sonra oynuyor. tekrar iterek normal haline getirmem gerekiyor.

2-aşağıda videosunu çekmeye çalıştığım sorun ise şu;
videonun 31. saniyesine bakarsanız rudder right ile heliyi sağa döndürim dediğimde bir anda kendini sola doğru atıyor ve sonra düzeltilemez bir hal alıyor. ben rudder denen sol kontrolün sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. ne dersiniz üstadlar ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Ynt: v922 gaz verince gürültü çıkıyor

iskender' Alıntı:
Herkese Merhaba,

Öncelikle şunu ifade edeyim, gün geçtikçe elim daha da alışıyor.
bugün heliyi kaldırıp indirebiliyorum. sabit tutmaya çalışıyorum.
Bravo Iskender Bey, yılmadan devam. Gün geçtikte dah iyi olacaksınız. Ama SIMULATOR çalışılmıyor gibi geliyor bana. Bakınız 2.sorunuzun cevabına ;)
iskender' Alıntı:
yaşadığım sıkıntılar :
1- aşağıda resimde görünen ana dişli genellikle düşmelerden sonra oynuyor. tekrar iterek normal haline getirmem gerekiyor.
Bence bir sıkıntı yok. Mesela aşağıdaki video düşüşünüz sonrası bunun kayması gayet doğal. Unutmayın paller belli bir devirde dönüyor. Siz düşme anında hemen gazı kesseniz bile belli bir dönme enerji var. Bu enerjinin bir yerleri kırmadan, sökmeden sönümlenmesi gerek.

Benim tahminin işte biz tepki verip gazı kesinceye kadar sürede birden çarpmanın etkisi ile boşa çıkan enerji, buna neden oluyor. Ama bir yer kırılmadığı için de biz yolumuza devam ediyoruz. Bu nokta sabit olsa, o zaman enerjii başka bir yerden, bir şeyleri kırarak bir şekilde boşalmak zorunda.

Ama bu düşmeler haricinde de oluyor diyorsanız, o zaman yedekler gelinde ana shaft ve ana dişliği değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

NOT: Bu durum sizin kadar olmasada benimde bazı çarpmalar sonrası başıma geliyor

iskender' Alıntı:
2-aşağıda videosunu çekmeye çalıştığım sorun ise şu;
videonun 31. saniyesine bakarsanız rudder right ile heliyi sağa döndürim dediğimde bir anda kendini sola doğru atıyor ve sonra düzeltilemez bir hal alıyor. ben rudder denen sol kontrolün sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. ne dersiniz üstadlar ?
Video izledim. Şimdi siz rudder sağ diyorsunuz helinin burnu sağa doğru dönüyor. Fakat siz rudder komutunu vermeye devam ediyorsunuz, yada doğru zamanda rudder komutunu kesemiyorsunuz, ki heli sonradan burnu size bakar (nose-in) pozisyona gelecek kadar kendi etrafında dönüyor.

Nose-in pozisyona gelince sag-sol komutlar yön değiştirdiği için de oryantasyonu kaybediyorsunuz. Bu ne demek, nose-in durumda siz sağ dediğinizde heli kendi sağına, yani sizin solunuza yatar.

Özetle bence bir problem yok ama yukarıda dediğim gibi SIMULATOR dersleri biraz aksıyor gibi. :)

Sizin yerinizde olsam ;

1- BASLANGIC Simulator derslerindeki tüm yönlerdeki HOVER çalışmalarına ağırlık verirdim.
2- Bunlar bitmeden de V922 ile Tail-In (kuyruk bize bakar durum) HOVER harici başka bir pozisyon denemezdim.

Zira yakında bu şekilde çarpma sonucu V922 başka problemler çıkarabilir ve gelecek yedekler buna çözüm olmayabilir. Bu durumda da boşu boşuna hem para hem zaman kaybetmiş olursunuz.

Son olarak 450 sahibi Ankara'dan katılan Barış Bey'in geçen gün sorduğu şu konuya bir göz atın derim. Netice de V922 de 6 kanal bir heli ve bir dayanma noktası illaki vardır :laugh:

Simulatör Çalışıyorum, Sizce Ne Zaman Ilk Gerçek Uçuşumu Yapmalıyım ?

Ynt: wltoys v922 ile ilgili sıkıntılarım

Ehehe anlaşıldı mehmet hocam :saygilar:

v922 de çözülmedik sorun kalmasın dileklerimle

çünkü benim 922 ankara pim e gelmiş. pazartesi inşallah elimde olacak :laugh:

Ynt: Ynt: wltoys v922 ile ilgili sıkıntılarım

barış altun' Alıntı:
v922 de çözülmedik sorun kalmasın dileklerimle

çünkü benim 922 ankara pim e gelmiş. pazartesi inşallah elimde olacak :laugh:
Tüm sorunlar çözülmüştür ;)

arkadaşlar helim geldi.
ilk enerji vermeyi video daki gibi aynen uyguladım.ancak çınlama gibi bi ses geliyor sürekli normal mi bu

Ynt: Ynt: wltoys v922 ile ilgili sıkıntılarım

barış altun' Alıntı:
arkadaşlar helim geldi.
ilk enerji vermeyi video daki gibi aynen uyguladım.ancak çınlama gibi bi ses geliyor sürekli normal mi bu
O ses servolardan geliyordur. Zaten enerji verip, kendini kalibre ettikten sonra eline alır bakarsan servolara üstten, kendi kendine az da olsa dairesel hareket ettiklerini görürsün ;)

evet servolar ara ara dönüyor
yani normal bi durum değil mi?