WLtoys V977 GÜÇLÜ KUYRUK MOTORU

Sevgili V977 kullanıcıları ve adayları :) v911 in su gibi kuyruk motoru içtiğini tecrübe etmiş biri olarak biraz önce v977 için standart kuyruk motorundan daha güçlü ve dayanıklı kullanılabilecek tail motor varmıdır diye araştırırken yabancı bir forumda şöyle bir uyum listesi buldum

Ana Dişli: FBL80 / HCP80 / V933; SH6050? Heli-Max AXE 100 SS?
Kuyruk rotor: V911; FBL80 / HCP80 / V933; V922 / HCP100; MiniCP / SuperCP; SH6050; Heli-Max AXE 100SS; NE Solo Pro 125/126
Kuyruk motoru: V922 / HCP100, MiniCP / SuperCP, MicroQuad 7mm sola motorlar *
Servolar: SH6050? Heli-Max AXE 100SS? NE Yalnız 125/126 Pro?
Swashplate: SH6050? Heli-Max AXE 100SS? NE Yalnız 125/126 Pro?
Pil: Helikopterle Max AXE 100SS? NE Yalnız 125/126 Pro?
Rotor bıçakları: Böyle V944 bıçakları ?, HK 107mm Karbon Fiber veya Cam Elyaf bıçakları ?, Bolt MCPX bıçakları ?, Tarot MCPX bıçakları gibi olmayan madde işaretli bıçaklar ?.
Canopy: SH6050? Heli-Max AXE 100 SS? NE Yalnız 125/126 Pro?
İniş Takımları: SH6050? Heli-Max AXE 100SS? NE Yalnız 125/126 Pro

Ve banggood ta bakınmaya başladım :p sitenin arama kısmına v977 yazdığınızda çıkan yedek parçalar arasında stock kuyruk motoru gözüküyor sadece, helikopter parçaları başlığı altında marka ayırımı yapmadan yedek parçaları incelediğimde karşıma çıkan seçenekler:

Stock motorumuz tüm kablo tertibatı ve soketi ile birlikte geliyor

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
$2.88

Karşıma çıkan ilk seçenek bu oldu gördüğünüz gibi açıklamasında MCPX 1/2 RC Helikopter uyumlu olduğu yazıyor ancak müşteri yorumlarına baktığımda birçok kişi v922 için kullanmış ve bu motoru uyguladıktan sonra helinin daha kararlı hale geldiğini yazmışlar eğer v922 ye uyuyorsa v977 içinde kullanılabileceğini düşündüm fakat emin değilim üstadlar daha iyi bilir.

$3.33

İkinci seçeneğimiz bu, uyumlu olduğu modeller arasında v977 yazıyor

$3.49

Buda üçüncü seçeneğimiz, uyum listesini yazan eleman Walkera Süper CP yi eklemiş ona istinaden seçeneklere eklemek istedim ancak bu motor Walkera Süper FP HM-Süper FP-Z-09 modeli için uyumlu olduğu gözüküyor v977 ye uyarmı bilemiyorum ?

$4.25

Ve son olarak en pahalısı en iyisidir mantığıyla :D fakat buda uyarmı uymazmı bilemeyerek üstadların yorumuna bıraktığım seçenek Walkera Süper CP RC Motor HM-Süper FP-Z-09

$4.98

V977 kuyruk motorunu ne kadar çabuk harcar bilemiyorum ancak bu alternatiflerden biri daha dayanıklı ve uzun ömürlü olursa hiçte fena olmaz deneyip görmek lazım.

Hazır kuyruk motorundan konu açmışken ince bir ekleme daha yapmak istiyorum,

bu soğutucu aparatı kullanan arkadaşlar var ise geri bildirim yapabilirlermi acaba ?

Evet saygıdeğer RCKOLİK ailesi vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim :saygilar:

Sizi bu kadar araştırma derdinden kurtaracak klasik bir bilgi vereyim , fırçalı motorlar performans olarak düşük olduğu gibi kullanım süreleri de çok kısıtlıdır. Malzemenin kalitesine göre 20 ila 50 uçuş sonrası ne kadar iyi bakarsanız bakın performansı düşecektir. Kuyrukta performans kaybı hemen kendini belli ettiği için , mikro kablolarla uğraşıp zırt pırt kuyruk motoru değişmek istemiyorsanız brushless motoru olan modellere yada en iyisi kuyruk motoru olmayan ana motordan aktarmalı 130x gibi modellere bakın. İlk etapta pahalı gibi görünse bile hem saç baş yolmayı engellemesi açısından hemde orta vadede çıkaracağı masraf açısından daha karlı olacaktır.

130x bizi daha çok yoruyor... Ama yine de seviyoruz :laugh:

İlker Sönmez' Alıntı:
Sizi bu kadar araştırma derdinden kurtaracak klasik bir bilgi vereyim , fırçalı motorlar performans olarak düşük olduğu gibi kullanım süreleri de çok kısıtlıdır. Malzemenin kalitesine göre 20 ila 50 uçuş sonrası ne kadar iyi bakarsanız bakın performansı düşecektir. Kuyrukta performans kaybı hemen kendini belli ettiği için , mikro kablolarla uğraşıp zırt pırt kuyruk motoru değişmek istemiyorsanız brushless motoru olan modellere yada en iyisi kuyruk motoru olmayan ana motordan aktarmalı 130x gibi modellere bakın. İlk etapta pahalı gibi görünse bile hem saç baş yolmayı engellemesi açısından hemde orta vadede çıkaracağı masraf açısından daha karlı olacaktır.

İlker bey değerlendirmeniz için teşekkür ederim konunun başındada söylediğim gibi v977 kuyruk motoru için bir inceleme yaptım malum v977 için fırçasız seçeneğimiz yok, amacım bu modeli farklı modellerle kıyaslamak değil, bu modeli kullananlar için yedek olarak stock motor almak yerine farklı seçenekler tercih etmeleri durumunda 20-50 uçuş aralığı belki 70-100 lere taşınabilirse, kullanıcılar o incecik kabloları söküp takma zahmetine daha seyrek aralıklarla katlanmış olacaklar. Sadece banggood sitesini ele alırsak v977 rtf 3244 adet satılmış :) anlaşılan kullanıcı sayımız oldukça fazla aynı sitede diğer 6 kanallı mikrolarda bu rakama yaklaşan yok.

Anlaşılan fiyat performans olarak çok tercih edilen bir ürün ve sanıyorumki ülkemizdede 100'lerce kullanıcısı olan bir model, elbetteki çok tercih edilmesi kaliteli olduğu anlamına gelmiyor. Benim yapmaya çalıştığım bu kullanıcı kitlesine birazda olsa faydası dokunabileceğini umaraktan birşeyler sunmaya çalışmak. :saygilar:

En temiz çözüm fırçasız sistem olurdu tabi
Zafer beyin çalışmasını inceleyince yapılabilirmi diye düşündüğüm fırçasız kuyruk motoru uygulamasının çokta zor olmadığını gördüm %p

sanırım bu malzemelerle uygulama yapılabilir:

veya

ancak 1s lipo ne kadar yeterli olur bilemiyorum gördüğünüz gibi Hisky firmasının modelinde 2s lipo kullanılmış.

Bir sürü para harcanacaksa gerek yok...

şu heli var;

ki bence gerek yok... kuyruk motoru çok ucuz v977 nin... 100 uçuşta değiştir ne olacak. Altı üstü ince iki kablo lehimleniyor, havyayı sürtmen yeterli, bence çok zor bir iş değil...

Ben de Rasim aynen katılıyorum. Brushless yapmak için uğraşmaya gerek yok. O vakit ve nakti pilotaj çalışmalarına ayırmak çok daha mantıklı Bedreddin ;)

Açıkçası Mehmet abi bu aralar o kadar boş vaktim varki ;D zaten halimden belli oluyordur.

Evet kuyruk motoru kaydadeğer bir mebla değil , ancak birde insanın kendi emeğiyle uğraşıp birşeyler yapabilmesi ne kadar keyif vericidir modelciler daha iyi bilir :) bu sebeple maliyet açısından değerlendirmedim.

Aslında ilk etapta konuyu açmamdaki maksat, v977 alacak arkadaşların siparişlerini verirken yedek listelerine mutlaka ekleyecekleri kuyruk motorunun, muhtemelen performans ve dayanım açısından daha yüksek farklı alternatiflerininde olduğunu görmelerini istememdi.

Modeli Dual Brushless e çevirme fikri fantezi olarak aklıma geldi :laugh: maliyet açısındanda değerlendirecek olursak 10 tane tail motor yaklaşık 30$ Brushless ESC +Brushless Motor 25$