XFLR5 analiz hatası

• Konbuyu başlatan Üye silindi 17434
  • Başlangıç tarihi
  • 847
Ü

Üye silindi 17434

Guest
herkese merhaba xflr5'te kanat profilini analiz etmek istediğimde hata ile karşılaşıyorum. simülasyon paneli açılıyor gerekli veriler ile simülasyonu başlatıyor buraya kadar her şey güzel ama simülasyon sonunda "ERRORS ENCOUNTERED" şeklinde bir yazı ile karşılaşıyorum neden olabilir?
kanat profili olarak 4412 kullandım kanat açıklığı ve aspect ratio gibi verilerden kaynaklandığını düşünmüyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu soruna bir cevap değil, ama aklıma sorunu okuyunca takılan başka bir soru:
Özellikle (hatta sadece) Teknofest gibi yarışmalara veya üniversite takımları gibi şeylere hazırlanan 'mühendis' adaylarında farkettiğim bir şey var. O da şu ki, " şu tip bir kanat için airfoil olarak XXXX profilini kullanmayı düşünüyoruz" derken; bu profiller gerçek uçaklar için mi? Yoksa ihalar icin bir databank gibi bir yerlerde varolan hazır profiller mi?
Gerçek uçakların boyutları ve ağırlıkları ile hava yoğunluğuna oranları ile küçük ölçekteki (keza radyo kontrollü iha) ağırlıklarını hava yoğunluğuna oranı çok farklı.
Eğer bir etken ise; airfoil profilini seçerken "hava yoğunluğu" etkenini hesaba katıyor musunuz?

Bu soruna bir cevap değil, ama aklıma sorunu okuyunca takılan başka bir soru:
Özellikle (hatta sadece) Teknofest gibi yarışmalara veya üniversite takımları gibi şeylere hazırlanan 'mühendis' adaylarında farkettiğim bir şey var. O da şu ki, " şu tip bir kanat için airfoil olarak XXXX profilini kullanmayı düşünüyoruz" derken; bu profiller gerçek uçaklar için mi? Yoksa ihalar icin bir databank gibi bir yerlerde varolan hazır profiller mi?
Gerçek uçakların boyutları ve ağırlıkları ile hava yoğunluğuna oranları ile küçük ölçekteki (keza radyo kontrollü iha) ağırlıklarını hava yoğunluğuna oranı çok farklı.
Eğer bir etken ise; airfoil profilini seçerken "hava yoğunluğu" etkenini hesaba katıyor musunuz?
Uygulamanın avantajı o aslında, düşük reynold sayılarında analiz yapmayı sağlıyor. Yani nispeten "küçük" modelleri analiz etmek için birebir. Profil olayı ise naca4412 kullandım, kanat profili gerçek dediğimiz büyük boyuttaki uçak'ta her ne kadar yanlış bir bilgi olsa da, bernolli presinsibi kullandığı için kanat profili belirli bir oranda küçülüyor bu sebepten ötürü değişen bir şey olmuyor.