yak 54 ölçüleri derken bitirdim uçağımı

Erdoğan Ekşioğlu

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar herkese selamlar.Siteden yak54 modelinin planını indirdim.Pc nin ekranında kopye kağıdına çizdim tabiki büyüterek kanat açılığı 78cm gövde boyu rudder dahil 86 cm oldu ölçüler normalmi acaba kesmeden önce danışmak istedim.Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

Erdoğan Bey beni yanlış anlamayın lütfen ama bu soruyu sorduğunuza göre bu konuda deneyiminiz çok fazla değil gibi anlıyorum ben. Yanılıyorsam affedin.
Eğer yanılmıyorsam, o zaman maceraya girmek yerine orijinal ölçülerde ve ekrandan kopya kağıdı ile falan değil de ozalitçiden tam boy çıktı alarak yapılıp denenmiş bir şeyi hiç değiştirmeden yapmanızı öneririm naçizane.

Ömer bey rckolik sitemizin yönlendirdiği bir siteden indirdim planı.a4 kağıdı ölçülerinde veriyordu.Yazıcıdan çıktı aldım izlediğim videolara göre çok küçüğüme geldi.Bende %100 oranında büyüterek yani kanatlar 78cm boyu 86 cm oldu bu şekilde çizdim.Planı eve dönünce sitrmize yüklerim inşallah

Son düzenleme:
Sumer bey estağfurullah neden kızayım estağfurullah.Çok güzel modeller yaparım sitemizdede yaptığım modeller mevcut çok güzel Ama yak 54 planı yoktu yapan arkadaşlar varsa evet kanat açıklı ve boyutu notmal diye aslında yorum bekledim.Herkese teşekkür ederim

Son düzenleme:
Sumer bey estağfurullah neden kızayım estağfurullah.Çok güzel mofeller yaparım sitemizdede mevcut çok güzel Ama yak 54 planı yoktu yapan arkadaşlar varsa evet kanat açıklı ve boyutu notmal diye aslında yorum bekledim.Herkese teşekkür ederim
Haa o zaman ben özür dilerim. :)

Ekli dosyalar

• yak54-30 full .pdf
    4.3 KB · Görülme: 5
  • Yak54-30 tiled.pdf
    11 KB · Görülme: 2
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elinize sağlık Erdoğan bey! Doğrusu depron vb modeller ile pek fazla uğraşmıyorum. Ama, verdiğiniz ölçülere ve plana bakılırsa, deprondan yapıldığını anlıyorum, ben olsam %50 büyütme ile yetinirdim. Çünkü fazla büyütüldüğünde yapının değişmesi gerekecektir.

Elinize sağlık Erdoğan bey! Doğrusu depron vb modeller ile pek fazla uğraşmıyorum. Ama, verdiğiniz ölçülere ve plana bakılırsa, deprondan yapıldığını anlıyorum, ben olsam %50 büyütme ile yetinirdim. Çünkü fazla büyütüldüğünde yapının değişmesi gerekecektir.
Ömer bey o zaman ozalitçiden çıktı alayım en doğrusu bu r değilmi?Ben a4 kağıdına çıktı aldım

Tekrar selamunaleyküm sn arkadaşlar. Ozalitciden 1/100 oranında planı büyüttüğü bu ölçülere göre boy 105 cm kanat açıklığı 94 cm oldu.Benim ekranda büyüterek aldığım ölçü ise boy 87 cm kanat açıklığı 78 cm.Ozalitciden çıkan plan çok büyük sanki tekrar tecrübe ve bilgilerinize ihtiyacım var.Herkese kolay gelsin inşallah

Arkadaşlar yak 54 uçağımı bitirdim.İnşallah kırımzsız bir uçuş yaparım.Toplam ağırlık 713gr oldu.Üzerinde Sunnysky 1100kv motor var yarım gazda çok rahat bir uçuş sağlarım inşallah.Önerileri ve eleştirilerinize açığım.Yorum yapmak gelişmemi sağlar.Unutmadan bir soru soracaktım motora açı verdim yanlışmı yaptım acaba.Motorla ilgili bir açıklama bulamadım çünki