Yeni başlayanlar için Helikopter tavsiyeleri

curtis

Uye
Forumun bilgilere ihtiyacı var, elimden geldiği kadar paylaşayım dedim kendi çapımda... Hatalarım olabilir eksiklerim olabilir, sürç-ü lisan ettiysek affola.

İncelemeye başlıyalım.

1- 4 Kanal Heli

14.07.14 Tarihli RCKOLIK Yönetim Güncellemesi
Forum olarak son 1 yılda çıkan V922, V977 gibi 6 kanal micro helilerin başarısı nedeniyle, modelciliğe başlangıç modeli olarak kesinlikle V911 tavsiye etmiyoruz. Tavsiyemiz:

- Hemen Simulasyon kumandası temin ederek, düzenli simulasyon çalışması
- Ve arkasından 6 kanal bir heli alınması. Bu 6 kanal micro olabileceği gibi, 450 ve 500 sınıfı profesyonel bir heli de olabilir

Öncelikle forumun genel helisi olan : v911
Fiyat :40 USD

Özellikler:
-- Ucuz
-- 4 kanallı olması sayesinde temel uçma prensibini anlamada yardım eder :)
-- Temsili Resim
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- 6 Kanal Micro Heli
Sırada en uygun fiyatlı olan 6 kanallı micro bir heli var, v922
Fiyat: 90 usd

Özellikler:
-- En uygun 6 kanallı micro heli :)
-- Sağlam
-- Temsili Resim

Micro helilerden en uygun olanları bunlar, ek olarak 130x, mcpx, nano ve walkera'nın ürünleri vardır. Fakat micro alacaksanız, en uygun fiyatlı olanı almak daha mantıklı. Paramızı büyük helikopterlere yöneltelim :)

Bu mu? :)

Yoksa bu mu? :)

3- 6 Kanal Heli
Şimdi yeni başlayanlar için 6 Kanallı modelleri inceleyelim:

Benim amacım genel fiyatlar ve neler olduğu hakkında bilgi vermek. Klon ürün alacaksanız Mesut Akın abimin açtığı konulara bakarsanız daha iyi olur :) .

Eveeet... Şimdi ilk heliyle başlıyalım.

a- 6 Kanal Heli : Seçenek-1 :
Flybarlı bir heli olan TREX 450 Sport v2

Bu ürün güzel bir ürün fakat eskimiş modası geçmiş bir helidir. Flybarlı olduğundan ekstra olarak FBL sistem almak zorunda değilsiniz. Yeni başlayanlar için güzeldir fakat sonradan zevki azalacaktır.

Fiyat : 350 usd.

b- 6 Kanal Heli : Seçenek-2 :
450 Serisiden benim önereceğim FBL bir 450 DFC 'dir.

Hem fiyat uygun hemde pilotajınız ne derecede olursa olsun her zaman size uyum sağlar.

Bir FBL ünitesi almanız gerek, Tarot öneririm.

Fiyat : 390 USD

c- 6 Kanal Heli : Seçenek-3 :
Gelelim 500'lük bir heliye, ESP'ler eskide kaldı devir Pro devri..

640 usd fiyatı var, bazen indirime düşüyor, ayrı bir fbl ünitesi almak gerekiyor. MSH Brain tavsiye edebilirim. Flybarlı almak pekte iyi olmaz 500 PRO için..

4- Kumanda

Sırada ise kumanda seçimi hakkında yardımcı olacağım. Kumanda modelcinin değiştirmemesi gereken en önemli aletlerden biridir.

Bütçe ne kadar varsa alınabilecek en iyi kumanda alınması çok önemlidir, çünkü bir daha kumanda değiştirmeyeceğiz.

Turnigy 9x, fiyatı çok uygundur fakat tavsiyem en aşağı spektrum dx7dir.

Spektrum Dx7 artık ülkemizde bile satılıyor fiyatları 790 lira

veyahut, Promodelhobbynin bize sunduğu ayrıcalıklardan biri olan Hitec aurora 9, 730 Lira

5- FBL Uniteler
FBL ünitelerle ilgili kısa bir bilgi vermek gerekirsede...

a- Fiyat olarak en uygun FBL ünitelerinden biriside Tarot'undur. Fiyat 50 USD
Kullanıcılar çok memnun, Fiyat Süper, Ayar bakımından kolay

Temsili Resim

b- Align 3GX 'de çok kullanılan bir ünite, kimisi ayarları çok basit ayarla uç diyor kimisi havada elektrik kesiyor uzak dur diyor. Bu yüzden tercih sizin.

Özellikler:
Uygun fiyata bulabiliyoruz
Çok yaygın olarak kullanılmakta
Yeni başlayanlar için kolay setup'ı var.
Fiyat 120-150 TL

c-Son olarak MSH Brain

Son günlerde Tareq tarafından çok övülüyor, setup ı basit fakat biraz tuzlu bir sistem. 200 USD Fiyatı var, genede bütçe varsa MSH Brain'in self level özelliği çok çezbedici...

Gelelim şarj aletlerine:
Şarj aletinide aynı kumanda gibi eğer elektrikli helilerde kalacaksak, sadece pili doldursun yeter mantığı çok kötü..
En aşağı bir iCharger iyi bir seçim olur. Yeni başlayan birine 100 usd lik şarj aleti mi öneriyorsunuz demeyin :) , Şarj aleti çok önemli
Fiyat 80 USD

PowerLab 6
PilotTR Bizler için getiriyor, 500 lira fiyatı var fakat şarj için paralel board ve adaptörde gerekiyor yani 900-1000 lirayı gözden çıkarmak gerek..

Hatalarım olabilir, eğer şurayı hatalı yapmışın buraya şunu ekleyebiliriz derseniz yorum bölümüne yazarsanız :) Yeni başlayanlara yardımımız dokunabilir.

Resimler çıkmadı :'( o kadar uğraştım :(

ahmet kürşat yönder' Alıntı:
Resimler çıkmadı :'( o kadar uğraştım :(
Ahmet eline sağlık derli toplu bir şekilde güzel bir yazı kaleme almışsın, teşekkür ederiz :thumbup:

Şu an düzeltiyorum yazıyı. İşlem bitince mesaj DUZELT deyip neleri değiştirdiğimi görebilirsin.

Yazında tespit ettiğim en temel hatalar ise ;

1- Bizim forumda renklendirme yapılırken yerine yanısı ama red tırnak işaretsiz kullanıyoruz.
2- Resim yükleme ile ilgili olarak ise su konuya bir göz at istersen ;)

Aslında temel olarak VBulletin ile aynı yapıya sahibiz. Sadece 1-2 küçük farklılık var o kadar :)

Mehmet abi saol, kusra bakmayın acele hazırladım biraz tatile girdik foruma güzel bir yazı yazim dedim olmadı :( . Çok teşekkürler düzenlediğin için

Mehmet abi saol, kusra bakmayın acele hazırladım biraz tatile girdik foruma güzel bir yazı yazim dedim olmadı :( . Çok teşekkürler düzenlediğin için
Yazı gayet güzel olmuş %p Sadece SMF formatında bazı küçük değişiklikler yeterli ;)

Demek tatil başladı, daha bakalım şimdiden bol ve kırımsız uçuşlar %p Artık Gaziantep buluşmalarına ait resim ve videolar gelir herhalde :)

Vaktim olmadığı için yazının tamamını henüz düzenleyemedim sonra devam edeceğim.

Bu arada yazını doğal olarak kendi tecrübe ve bilgilerine göre kaleme almışsın. Ama sıfırdan, yanında hiç modelci olmayan kişileri baştan zorlayacak bazı seçenekler sunmuşsun ki, ben farklı düşünüyorum. Onları da daha sonra yorum olarak paylaşırım ;)

Abi yorum olarak sende paylaş ekliyelim modelcinin takım çantası diye bir konuda açmayı düşünüyorum :)

Abi yorum olarak sende paylaş ekliyelim modelcinin takım çantası diye bir konuda açmayı düşünüyorum :)
Ahmet düşüncelerin ve çabaların için teşekkürler :thumbup: ama takım çantası dahil epey bir konuyu zaten paylaştık önceden.

İstersen öncelikle hali hazırda paylaşın konulara bir bak veya üst menüde bulunan "ARA" özelliğini kullan. Ondan sonra unutulan ve atladığımız konular var ise, onu göre yeni konu açarak forumumuza katkıda bulunursun daha efektif olur ve bu bizleri de memnun eder ;)